Šiandien pabėgėliai iš Sirijos bus nugabenti iš Graikijos Lesbo salos į Turkiją. Balandžio 4 d. įsigaliojo Turkijos ir ES susitarimas, kuriuo remiantis į Turkiją sugrąžinami visi pabėgėliai, kurie nelegaliai pateko į ES teritoriją. Beveik niekas iš nelegaliai atvykusiųjų nenori plaukti atgal į Turkiją.
„Turkija mums pavojinga šalis. Mes ten nenorime. Mes norime pasilikti Europoje, mes nenorime grįžti. Štai ir viskas“, – teigė vienas pabėgėlis.
„Aš nenoriu vykti į Turkiją, tiesiog negaliu. Ten viskas labai sudėtinga. Mes ten negausime jokios pagalbos, nieko. Turkija gauna pinigus iš Europos, iš įvairių šalių, tačiau sirai negaus nieko, jokios pagalbos“, – sakė nelegali migrantė.
Nuo balandžio 4 iki 6 d. planuojama iš Lesbo salos į Turkiją nugabenti apie 750 žmonių. Saloje esančioje laikino prieglobsčio stovykloje šiuo metu yra apie 3500 migrantų.
„Reikia, kad vykdant operaciją dalyvautų gelbėtojai, kad mes būtume įsitikinę, jog žmonės gaus visą reikalingą pagalbą. Reikia tai padaryti, kol prasidės žmonių gabenimas. Mes labai nerimaujame dėl šių įvykių ir kviečiame Graikiją bei Turkiją, kad šios dvi šalys užtikrintų, jog visur dalyvaus gelbėtojai. Kol kas mes matome, kad abi šalys nėra tinkamai pasiruošusios“, – sakė Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių agentūros atstovas spaudai.
JT mano, kad jei jau visi pabėgėliai pasiprašė pabėgėlio statuso Europoje, tai su jais reikėtų elgtis oriai ir užtikrinti bent minimalias teises.
„Tūkstančiams žmonių Lesbas buvo vilties sala, pirmas žingsnis į naują, europietišką gyvenimą. Tačiau dabar daugelis tų, kurie gyvena šioje stovykloje, turės vykti į Turkiją, šalį, kurioje jie gyventi nenori ir nežino, kas jų ten laukia“, – sako EURONEWS žurnalistas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]