Apžvelgsime dvi publikacijas, kurios gali padėti susidaryti kitokį požiūrį į tai, kas dabar vyksta Artimuosiuose Rytuose ir Europoje.
„Ilgasis karas“
Portalo middleeasteye.net apžvalgininkas, tiriamosios žurnalistikos atstovas dr. Nafizas Ahmedas (Nafeez Ahmed) už publikacijas „The Guardian“, „The Independent“, „Sydney Morning Herald“ ir daugybėje kitų solidžių leidinių yra gavęs „The Guardian“ apdovanojimą už geriausią tiriamąją žurnalistiką. N. Ahmedas nagrinėja „civilizacijos krizę“.
Šioje publikacijoje jis prikelia senas tiesas: „kas valdo Artimuosius Rytus, valdo pasaulį“, ir „skaldyk ir valdyk“.
Pasak N. Ahmedo, pavasarį prasidėjęs vienų arabų puolimas prieš kitus (Saudo Arabijos prieš Jemeną) parodė JAV armijos norą išryškinti sunitų ir šiitų konfliktą Artimuosiuose Rytuose, kurio tikslas – Vakarų dominavimas regione.
Kad Jemenas bus puolamas, įspėjimai pasirodė dar 2014 m. spalį, t. y. prieš kelis mėnesius iki paties puolimo. Įspėjimai atkeliavo iš Džibutyje esančios JAV karinės bazės, kur CŽV laiko savo dronus.
Dar 2008 m. 194 puslapių studijoje „Atskleidžiant ilgojo karo ateitį“ (Unfolding the Future of the Long War, visą tekstą anglų kalba skaitykite ČIA), atliktoje korporacijos RAND, buvo apibrėžta JAV vyriausybės sumanyta „ilgojo karo prieš Islamo pasaulį“ politika, kurios tikslas – išskaidyti prieš Vakarų dominavimą susitelkusius pasaulio musulmonus.
Studijoje aprašytoje JAV politikoje kviečiama naudotis „įvairiomis džihadistų grupėmis, supriešinti jas vienas su kitomis, išnaudoti jų energiją išoriniams konfliktams“. (Ši strategija po trejų metų suveikė Libijoje ir Sirijoje, kuriose nuverstas Muamaras Gadafis, bandyta nuversti Bašarą al Asadą, ir iš kur dabar plūsta pabėgėliai. Netrukus atsirado vadinamoji Islamo valstybė, kuri kelis kartus keitė pavadinimus lyg jie būtų CŽV projektų pavadinimai, – red. past.)
Studijoje apie ilgą karą su musulmonais minimi 2020 metai, tartum tuomet šį karą planuojama baigti. Plačiau šios datos prasmė nepaaiškinama. Taip pat studijoje aprašomas Irano kaip regioninio policininko, patikimo JAV partnerio vaidmuo, o Saudo Arabija akivaizdžiai nusivilta, nes jos režimas JAV pernelyg brangiai atsieinąs. Kalbėta apie Izraelio-Jordanijos-Turkijos ašį, kuri nustumtų Siriją, Libaną ir Iraną.
Iš tikrųjų „ilgojo karo“ koncepciją 2006 m. sukūrė mažai žinoma Pentagono neokonų minčių kalvė „Highlands Forum“, kurios slaptuose susitikimuose rinkosi aukšti kariškiai, politikai, verslininkai, žiniasklaidos magnatai. Dabar ši paslaptinga organizacija atsiskaito kelioms žvalgybos agentūroms: DARPA, ONA, DHS ir t.t. Pagrindinis „Highlands Forum“ idėjų kalvis yra neokonas, buvęs prezidento Ronaldo Reigano (Ronald Reagan) saugumo reikalų strategas Ričardas Perlas (Richard Perle). Barako Obamos (Barack Obama) administracijoje šios strategijos valdymą perėmė neokonai Viljamas Peris (William Perry) ir Henris Kisindžeris (Henry Kissinger).
(Beje, 2001 m. pradėjus jau beveik 14 metų vykstantį karą prieš terorą, War on Terror, jis buvo vadintas šiais pavadinimais: Trečiasis pasaulinis karas; Ketvirtasis pasaulinis karas, Šaltąjį karą laikant Trečiuoju; Bušo karas su teroru; Ilgasis karas, apie kurį jau kalbėta; Globalusis karas su teroru; Karas prieš „Al Qaeda“, – red. past.)
Keista kurdo berniuko mirtis
Naujų minčių ekspertams sukėlė ir dabartinė migrantų ir pabėgėlių krizė. Stebina tai, kad NATO narė Turkija jau yra priėmusi 1,9 mln. pabėgėlių iš Sirijos, tačiau į Europą jie vis dėlto išleidžiami. Rugsėjo 6 d. popiežius Pranciškus pareiškė, kad kiekviena katalikų parapija ar šeima turėtų priimti pabėgėlius.
Tačiau skeptikai iš newobserveronline.com pabandė į naująją krizę pažvelgti kiek kitaip.
Žurnalistus iš minėto leidinio nustebino garsiojo kurdų berniuko Ailano Kurdi (Aylan Kurdi) laidotuvės. Jis gimė Kobanės mieste, Sirijoje, netoli Turkijos sienos. Nuskendęs berniukas rastas už maždaug 900 km – Turkijos miesto Bodrumo paplūdimyje. Vos po dviejų dienų jis palaidotas gimtajame mieste. Kartu su berniuku nuskendo ir jo brolis Ghalibas bei mama Rehan. Kūnus į Kobanę nugabeno Ailano tėvas Abdula.
Žurnalistams kilo klausimas: jei kurdų šeima „bėgo iš karo zonos“ (Kobanės miesto), kaip po poros dienų joje buvo įmanoma surengti viešas laidotuves, kuriose dalyvavo žiniasklaida, fotografuota, filmuota?
Jei Sirija iš karto priėmė atgal „pabėgėlį“ Abdulą Kurdi į „karo zoną“, vadinasi, ši šalis jo pabėgėliu, t. y. išdaviku nelaiko? Kodėl tuomet iš jos bėgta?
Kitais žodžiais kalbant, žurnalistų iš minėto tinklalapio nuomone, ši kurdų šeima tikrai nebuvo jokie „pabėgėliai“.
Teigiama, kad paaiškėjo ir tai, jog Kurdi šeima prieš keliaudama į Europą ir tragediją trejus metus gyveno Turkijoje, kur legaliai prašė prieglobsčio Kanados. Kanada juos priimti atsisakė.
Euroskeptikas, nepalaikantis imigrantų vykimo į Europą Italijos partijos „Lega Nord“ („Šiaurės lya“) vadovas Mateo Salvinis (Matteo Salvini) savo facebook paskyroje parašė, kad iš 3042 „pabėgėlių“ specialiai įkurtame centre Sicilijoje tik du yra iš tikros „karo zonos“. Pasak jo, kiti atkeliavo iš Indijos, Bangladešo ir kitų Trečiojo pasaulio šalių, kuriose karo nėra.
„Tai jie pabėgėliai ar nelegalūs imigrantai?“, – stebėjosi M. Salvinis.
Prieš pabėgėlių „invaziją“ pasisakė ir Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas (Viktor Orbán). „Jei dabar bėga šimtais tūkstančių, gal kitais metais bėgs milijonai, ir tam nebus pabaigos?“ – retoriškai klausė V. Orbanas.
Kokias galima daryti išvadas iš šių keistų faktų, sutapimų, spėlionių? Galbūt tai, kad mes pradedame sužinoti kažką, į ką anksčiau neatkreipėme dėmesio? Visas Europos dėmesys dabar sutelktas į Artimuosius Rytus. O kas galėtų paneigti, kad tai nėra slaptasis Rusijos ir Amerikos paktas ar planas, skirtas pasidalinti turtingas žemes? Taip pat kas galėtų paneigti, kad Rusija tokiu būdu nebando atkurti Sovietų Sąjungos?
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]