2024 m. birželio 14 d.

 

Pagrindinė valstybinio transliuotojo LRT propagandos technika – kasdienis ir gausus melas

21
Paskelbta: 2016-04-15 11:51 Autorius: ekspertai.euBalandžio 13 d. Seime įvyko konferencijos „Masinės informavimo priemonės – žiniasklaida ir medijos“ dalyvių spaudos konferencija „Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų reguliavimo ir vartojimo aspektai“. Joje dalyvavo Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas Mindaugas Bastys, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Raimundas Paliukas ir Lietuvos radijo ir televizijos komisijos pirmininkas Edmundas Vaitekūnas.

LRT laida „Panorama“, neva remdamasi E. Vaitekūno žodžiais, savo reportažą baigė žodžiais: „Griežtų priemonių kovoje su karo propaganda, neapykantos ir terorizmo kurstymu imasi vis daugiau ES valstybių, tarp jų – Latvija, Danija, Prancūzija, Vokietija, Didžioji Britanija“.

Tačiau ar tikrai taip yra? Ekspertai.eu pasiteiravo ir „Panoramos“ žurnalistės, ir E. Vaitekūno. LRT komisijos pirmininkas savo žodžių išsigynė. (Galimas dalykas, kad taip nutiko todėl, kad nei Prancūzija, nei kitos Vakarų šalys nedraudžia žiūrėti Rusijos televizijos kanalų.)

„Ne, ne aš, aš apie tai nekalbėjau. Sakiau tiktai... Nu, daug ką sakiau. Bet kad čia Danija ar kur... Nežinau, gal ten šalia manęs sėdėjo komitetų pirmininkai, gal minėjo, nežinau. Neturiu informacijos, kokių priemonių imasi Danija, Norvegija ar dar kas nors. Aš neturiu informacijos, kokių priemonių imasi Danija, Norvegija. Būtent šitos vietos aš tikrai neprisimenu. Galbūt tegul LRT ir pakomentuos“, - paaiškino E. Vaitekūnas.

LRT pakomentavo.

„Panoramos“ žurnalistė, dariusi reportažą apie minėtą konferenciją, Virginija Motiejūnienė savo reportažą baigė žodžiais: „griežtų priemonių kovoje su karo propaganda, neapykantos ir terorizmo kurstymu imasi vis daugiau ES valstybių, tarp jų – Latvija, Danija, Prancūzija, Vokietija, Didžioji Britanija“. Ekspertai.eu paklausė jos, kieno šis teiginys.

„E. Vaitekūno“, – pasakė V. Motiejūnienė.

Ekspertai.eu vėl kreipėsi į E. Vaitiekūną.

Išgirdęs tokį LRT žurnalistės atsakymą, E. Vaitekūnas buvo nustebęs: „Vadinasi, tai netiesa. Arba ne taip išgirdo“.

Spaudos konferencijoje, kurios įrašą galite žiūrėti čia, E. Vaitekūnas to, kas buvo pranešta „Panoramoje“, iš tiesų nekalbėjo:

2015 m. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė visą šalį buvo informavusi, kad kovoje su propaganda griežtų priemonių imasi vis daugiau pasaulio valstybių – „Didžioji Britanija, Latvija, Prancūzija, Vokietija, Danija bei kitos šalys“.

Tačiau ekspertai.eu išsiaiškino, kad tai buvo melaginga informacija, kurios nepatikrino nė viena žiniasklaidos priemonė, bet vieningai skelbė kaip tikrą faktą.

Tokių melagingų pranešimų iš šalies vadovų ir valstybinės žiniasklaidos sulaukiame kasdien.

Kam reikalinga melaginga informacija? Koks tikslas apgaudinėti savo šalies piliečius ir kelti baimę, sumaištį, kurstyti karą?

Atsakymų į šį klausimą gali būti keli. Bet aišku viena – melavimas yra pagrindinė šios ant melo pamato pastatytos valstybės valdymo forma.
 

Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:

Šiuo atveju valstybinis LRT čia panaudojo klasikinį triuką tam, kad būtų sustiprintas melas ir dezinformacija. Vietiniams čiabuviams meluojant žymiai didesnį įspūdį padaro, kai šalia Lietuvos minimos iš piršto laužtos tokios šalys kaip Danija, Prancūzija, Vokietija ar Didžioji Britanija.

Nors truputėlį mąstantis puikiai suvokia, kad tokiomis nesąmonėmis, draudimais ir primityviu melavimu apie kažkokias propagandos grėsmes jokios stiprios valstybės neužsiiminėtų. Šiais laikais internete visiškai nesunku pasižiūrėti, ką vienu ar kitu klausimu skelbia minėtų šalių žiniasklaida. Nieko panašaus, kas varoma Lietuvoje per įvairias, kaip sako liaudyje, valatkodelfines žiniasklaidos priemones tenai nerasite.

Akivaizdu, kad jei ir reikėtų kovoti su kažkieno propaganda, tai vienintelis tokios kovos būdas sakyti teisybę, o ne meluoti ir išsigalvoti.

Labai gaila, kad Lietuva šiuo atžvilgiu, kaip ir daugeliu kitų parametrų, velkasi Europos Sąjungos pasturgalyje ir yra apgailėtinoje padėtyje. Taip išeina, kad kuo skurdesnė ir kuo labiau nykstanti valstybė, tuo didesni ir gausesni yra valdžios ir jos žiniasklaidos melai...

Bukas melas, dezinformacija, išgalvoti priešai, karo propaganda – pagrindinis Lietuvos teritoriją kontroliuojančiųjų įrankis, skirtas nukreipti dėmesį nuo globalių Lietuvos ir ES problemų.

Šis įrankis nors vis silpniau, tačiau dar pakankamai gerai veikia ir chebrytė tuo įrankiu naudojasi ir naudosis iki paskutinio savo atodūsio.

Keli susiję:

Visa tai puikiai supranta aukštaūgis, aštrialiežuvis LRT generalinis direktorius

Lietuvoje jau senokai neslūgsta įtampa dėl to, kad niekaip nesutariama, kokiais keliais ir kaip greitai Rusija puls Lietuvą

„Euronews“ platina rusišką propagandą, o LRT stengiasi atspindėti visų visuomenės sluoksnių interesus

Prezidentės kovos su priešiška propaganda laukas prasiplėtė

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
21. Kaip jie pakliuna i seima?
(2016-04-17 20:03:24)
(84.15.118.78) Parašė:

youtube.com/watch?v=G9lLKD46KjY20. aAlgirdas-16
(2016-04-17 10:10:16)
(78.56.79.247) Parašė:

labai abejoju ar galėjai matyti, nes ko gero dar nebuvai gimęs. Darau tokią išvadą todėl, kad tiesiog nemoki rašyti, o matematikos žinios --- unikalios19. irena
(2016-04-16 16:29:14)
(78.58.169.94) Parašė:

geriau neklausyti ir neziureti tokios pseudo televizijos,geriaau miegosi18. jeje
(2016-04-15 22:44:10)
(87.247.108.210) Parašė:

Virginija Motiejuniene tik pacitavo Dalios Grybauskaites metu senumo fraze. O ka pacitavo Grybauskaite belieka tik spelioti. Kaip ir kas cia kalciausias bobu turgus ar sugedes telefonas.17. Darijus
(2016-04-15 21:30:24)
(149.34.1.64) Parašė:

Pseudovalstybei reikalinga pseudoteisybė, kad pseudopiliečiai galėtų jaustis be pseudo.16. 15
(2016-04-15 21:21:32)
(46.249.162.171) Parašė:

15 maciau LRT PIUS PUTINO PROPAGANDA KVADRATU PADAUGINUS IS DESINT15. aAlgirdas-Česlovui
(2016-04-15 20:45:48)
(78.56.79.247) Parašė:

o ar pats esi matęs Kasperviziją?14. ceslovas
(2016-04-15 20:21:32)
(78.62.164.7) Parašė:

Siaruvizija veikia pagal Kaspervizijos metodus.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras