Vasario 6 d. krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas susitiko su jungtine JAV jūrų pėstininkų ir jūrų pajėgų delegacija. Viceministras kartu su trimis aukšto rango JAV kariuomenės atstovais brigados generolu Stephen M. Neary, kontradmirolu Stephen C. Evans ir kontradmirolu John B. Skillman aptarė Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo perspektyvas, Lietuvos vystomą karinę infrastruktūrą ir galimą jos panaudojimą JAV jūrų pajėgų ir jūrų pėstininkų treniruotėms bei bendroms pratybos su Lietuvos kariuomenės pajėgomis. Susitikime taip pat aptarta galima Lietuvos parama šiais metais Baltijos regione vyksiančioms pratyboms BALTOPS.
Viceministras V. Umbrasas padėkojo JAV kariuomenės atstovams už glaudų bendradarbiavimą ir pabrėžė JAV pajėgų buvimo ir sąveikumo su Lietuvos kariais svarbą kviesdamas JAV karius ir toliau atvykti į Lietuvą bendroms pratyboms ir kitiems renginiams.
„Džiaugiuosi, jog praėjusiais metais matėme nemažą skaičių JAV jūrų pėstininkų Lietuvoje vykusiose pratybose BALTOPS, „Flaming Sword“ ir „Saber Strike“. Šių pratybų svarba itin didelė - stipriname atgrasymą, didiname pajėgų sąveikumą ir nepaliekame abejonės, jog esame pasirengę atsakyti į galimas grėsmes“, – susitikime sakė viceministras V. Umbrasas.
Viceministras taip pat pristatė Lietuvos investicijas į gynybą, vystomą karinę infrastruktūrą ir jos galimą panaudojimą įvairioms pratyboms bei kariniam rengimui.
„Lietuva didžiuojasi būdama NATO nare ir įgyvendindama įsipareigojimą skirti 2 proc. nuo BVP gynybai. Tikslingai modernizuojame krašto apsaugą – didesni pajėgumai, naujesnė ginkluotė ir karinė technika. Panaudodami JAV finansinę paramą ir nacionalinius resursus investuojame į karinę infrastruktūrą, kuri naudojama mūsų ir sąjungininkų poreikiams“, - sakė V. Umbrasas.
JAV jūrų pajėgų ir jūrų pėstininkų atstovai susitikime pabrėžė Klaipėdos jūrų uosto svarbą kariniam mobilumui ir pajėgų perkėlimui į regioną.
„Jūrų pėstininkai atkeliauja jūra ir išsilaipina į sausumą. Lengvas patekimas į Klaipėdos jūrų uostą ir supaprastintas judėjimas sausuma yra pagrindinis sąjungininkų poreikis“, - sakė brg. gen. S. Neary.
JAV atstovai taip pat pabrėžė jūrinių kelių apsaugos svarbą regiono saugumui ir JAV siekius, jog Lietuva išlaikytų jūrinių minų išminavimo pajėgumus, kurie būtų itin svarbūs krizės atveju.
JAV aukšto rango karininkai padėkojo už unikalią galimybę atvykti į Lietuvą, kurioje jie lankosi pirmą kartą. Generolai pasidžiaugė artimu bendradarbiavimu su Lietuva ir padėkojo už Lietuvos pastangas stiprinti savo atsparumą ir gynybos pajėgumus.
JAV yra Lietuvos strateginė partnerė ir pagrindinė Baltijos regiono saugumą užtikrinanti sąjungininkė. JAV aktyviai dalyvauja įgyvendinant saugumo užtikrinimo priemones Baltijos šalyse, stiprindama regiono saugumą ir stabilumą. Savo kariais, technika ir finansinėmis lėšomis JAV aktyviai prisideda prie mūsų regiono gynybos. Pagal Europos atgrasymo iniciatyvą (angl. European Deterrence Initiative) kasmet nuosekliai trečdaliu didinama finansinė parama Europos šalių, tarp jų ir Lietuvos, gynybiniams pajėgumas stiprinti ir karinei infrastruktūrai gerinti. JAV taip pat yra viena pagrindinių ginkluotės įsigijimų partnerių. Lietuva iš JAV gamintojų perka priešlėktuvines raketas, bokštelius kovinei technikai „Bushmaster“, prieštankines sistemas „Javelin“ ir kitą įrangą. Ši per ateinančius trejus-ketverius metus Lietuvos įsigyjama nauja ir moderni amerikietiška karinės technologijos įranga ypač sustiprins šalies gynybinius pajėgumus. Lietuva taip pat veda derybas dėl JAV gaminamų šarvuotų visureigių JLTV įsigijimo.
Iškart po agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje 2014 m., Baltijos šalyse ir Rytų Europoje JAV dislokavo rotacines sausumos pajėgų kuopas. Nuo 2017 m. JAV prisidėjo prie NATO priešakinių pajėgų Baltijos šalyse ir Lenkijoje formavimo skirdama bataliono dydžio kovinę grupę į Lenkiją. JAV remia oro gynybos pajėgumų stiprinimą regione, imasi lyderystės ir aktyviai dalyvauja organizuojant įvairias karines pratybas Baltijos šalyse, skiria pajėgumus į NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]