Įpusėjęs XVI tarptautinis operos ir simfoninės muzikos festivalis „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ artėjantį savaitgalį surengs net tris ugningas muzikos šventes. Penktadienį, rugpjūčio 16 d., Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje – tradicine tapusi operos naktis su G. Verdi opera „Traviata“. Muzikoje ieškantys dar daugiau temperamento ir pietietiškos aistros rugpjūčio 17, 18 dienomis laukiami akustinės gitaros virtuozo iš Graikijos Christos Tzifakio koncertuose Klaipėdoje ir Kretingoje.
Premjerą pažymėjo gluosnis
Pasak festivalio organizatorių, italų operos meistro Giuseppe Verdi opera „Traviata“ į „Muzikinio rugpjūčio pajūryje“ programą įtraukta neatsitiktinai. „Minėdami kompozitoriaus 200-ąsias gimimo metines nusprendėme festivalio metu žiūrovus pakviesti į vieną populiariausių G. Verdi operų, kuri šįkart bus rodoma po atviru dangumi. Be to, sukaktį pažymėsime ir pasodindami gluosnį – lygiai taip, kaip po „Traviatos“ premjeros padarė pats G. Verdi“, – sakė festivalio koordinatorė Edita Lubickaitė.
Rugpjūčio 16 d. pagrindinius vaidmenis operoje „Traviata“ atliks sopranas Rita Petrauskaitė (Violeta Valeri), mecosopranas Dalia Kužmarskytė (Flora), tenoras Tomas Pavilionis (Alfredas Žermonas), baritonas Mindaugas Rojus (Žoržas Žermonas). Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestrui diriguos Modestas Barkauskas.
Į simbolinę gluosnio sodinimo akciją Klaipėdos universiteto Botanikos sode iškart po spektaklio veš kelionių organizatoriaus „BaltTours“ autobusas šiaudiniu stogu – liaudyje pramintas „etnobusu“. Esant nepalankioms oro sąlygoms, spektaklis iš Laikrodžių muziejaus kiemelio persikels į Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro didžiąją sceną.
Giuseppe Verdi (1813–1901) per visą savo kūrybos laikotarpį parašė 26 operas. „Traviata“ (it. puolusi moteris) yra aštuonioliktoji italų kompozitoriaus opera, kurios premjera Venecijos La Fenice teatre įvyko 1853 m. Anuomet sukėlusi didžiulį publikos pasipiktinimą dėl to, jog pagrindinė operos veikėja – parsiduodanti moteris, ilgainiui „Traviata“ jos autoriui pelnė pasaulinę šlovę ir tapo viena populiariausių operų pasaulyje.
„Opera yra opera, o simfonija – simfonija. Balsas ir melodija man visada bus svarbiausia“, – kartojo G. Verdi. Būtent todėl kompozitorius pats dalyvaudavo statant savo operas, bendradarbiavo su dirigentais, mokydavo dainininkus jų partijų.
Genialiausias savo operas – „Rigoletą“, „Trubadūrą“ ir „Traviatą“ – G. Verdi parašė XIX a. 6–7 dešimtmečiais. Ta proga Sant-Agata vilos, kurioje gyveno per 50 metų, sode jis pasodino tris medžius: plataną – „Rigoleto“, ąžuolą – „Trubadūro“ ir gluosnį – „Traviatos“ premjeroms pažymėti.
Koncertuos flamenko novatorius
Rugpjūčio 17 d. 19 val. Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje, o rugpjūčio 18 d. 18 val. Kretingos muziejaus Žiemos sode klausytojų lauks tikra flamenko ir džiazo muzikos fiesta. Koncertų „Viduržemio stygų istorijos“ metu pasirodys išskirtiniu talentu ir ypatinga atlikimo technika pasižymintis akustinės gitaros atlikėjas iš Graikijos Christos Tzifakis.
Christos Tzifakis gimė 1969 m. Atėnuose, Graikijoje. Būdamas šešerių, atlikėjas pradėjo skambinti pianinu, o dešimties įsimylėjo gitarą. Kaip klasikinės gitaros solistas jis grojo su Nyderlandų, Bulgarijos bei Graikijos orkestrais. 2000 m. drauge su šokėja Melina Ivaniševa Ch. Tzifakis įkūrė flamenko-džiazo grupę „Flamenko Aire“, su kuria pasirodo daugelyje džiazo, etninės muzikos festivalių, bendradarbiauja su skirtingų liaudies, džiazo, flamenko muzikos stilių atlikėjais ir šokėjais.
Ch. Tzifakis priklauso novatoriškų gitaros atlikėjų kartai. Derindamas klasikinę, flamenko ir džiazo muziką, jis sukuria savitą, unikalų stilių. Kompozitorius ir dirigentas Leo Brouwer apie gitaristo techniką yra sakęs, jog „šis vyras groja dvidešimčia pirštų...“
Koncerto „Viduržemio stygų istorijos“ metu skambės Ch. Tzifakio sukurtos flamenko kompozicijos solinei gitarai, šiuolaikiškai interpretuojami flamenko ir džiazo šedevrai, variacijos įvairiomis temomis. Bilietai – po 15 ir 22 Lt.