Žalieji valstiečiai Seime labai greitai stumia įstatymo pataisą, kuri leis be „Poveikio aplinkai vertinimo“ procedūros ir derinimo su gyventojais Lietuvoje vykdyti skalūnų dujų ir naujų naftos telkinių žvalgybą ir gavybą, praneša laisvaslaikrastis.lt.
Teigiama, kad „kartu didžiosios žemės ūkio bendrovės taip pat galės nevaržomai plėsti savo veiklą“, o žaliuosius valstiečius „visais būdais palaiko liberalai“.
Beveik pirmą Seimo posėdžio dieną „valstiečių“ Seimas nubalsavo už tai, kad nedelsiant į darbotvarkę įtraukti Planuojamos ūkinės veiklos įstatymo pakeitimo projektą.
Informuojama, kad 6is projektas atvers kelią tam, ko daugelį metų negalėjo pasiekti didžiausios žemės ūkio bendrovės ar naftą išgaunančios įmonės, mat jame numatoma, kad stambiajam verslui nebereikės derinti su visuomene savo projektų, ir savivaldybės nebegalės sustabdyti projektų, kurie kenkia tam rajonui ar miestui. Pasak seimo nario Lino Balsio, nauju Planuojamos ūkinės veiklos įstatymo projektu akivaizdžiai apribojama visuomenės ir savivaldos teisė dalyvauti planuojamos ūkinės veiklos procedūrose.
Į „Laisvo laikraščio“ klausimus atsakė žaliųjų (bet ne valstiečių) atstovas, Seimo narys Linas Balsys.
- Kodėl naujasis Seimas taip skuba?
- Net šiandien Povilas Urbšys Seimo posėdyje siūlė kuo greičiau įtraukti šį projektą į dienotvarkę. Tačiau kol kas šis projektas yra svarstomas Aplinkos komitete – oficialiai jis yra „procese“.
- Tačiau kam naudingas šis projektas – R.Karbauskio atstovaujamiems stambiems žemvaldžiams?
- Jis naudingas stambiesiems ūkininkams. kurie nori, pvz., Varėnos rajone plėsti savo paukščių fermas, ir ten laikyti milijonu daugiau vištų, negu dabar leidžiama. Pagal šį projektą fermos savininkai galėtų ignoruoti vietos gyventojų nuomonę, kurie, pvz., nenori, kad šalia jų mokyklos būtų išsiplėtęs paukščių fabrikas. Pagal aprašą jie galėtų padidinti paukščių skaičių, ir tada nereikėtų daryti Poveikio aplinkai vertinimo (PAV).
- Tačiau ar toks projektas nesikerta su „valstiečių“ Seime interesais?
- Turint omenyje, kiek jų daug yra Seime, ir kiek daug tarp jų yra ūkininkų, arba atstovauja stambiųjų ūkininkų klaną. Nes ir pats Karbauskis yra stambiausias Lietuvos ūkininkas ir žemvaldys, tai kyla toks įtarimas, kad tie interesai bus gerai atstovaujami.
- Tačiau ar Aplinkos komitete, kai buvo svarstomas šis klausimas, ar jūs pasisakėte dėl interesų konflikto, ir kokia buvo „valstiečių“ reakcija?
- Komitete pasisakinėjo specialistai, ir politiniu klausimu jis nebuvo keliamas. Tačiau aš tą klausimą kelsiu Seime, ypač tada, kai jis bus svarstomas Seimo posėdyje. Teiksiu savo siūlymus, kad tokių dalykų neliktų tame projekte, ir visi sutinka, kad aš galėsiu teikti siūlymus. Tačiau turint omenyje, koks „valstiečių“ balsavimo mašinos pajėgumas, tai galima prognozuoti, koks bus balsavimo rezultatas bet kokiu klausimu.
- Tačiau minėtas projektas dėl PAV liečia labai daug verslo – net ir tie patys naftos gavėjai daug metų nesėkmingai pramušinėjo įstatymus, kad nereikėtų savo naftos išgavimo derinti su vietos gyventojais?
- Taip, tai liečia ir stambaus kapitalo interesus. Tačiau minėtas įstatymas yra labai platus, jame yra sudėta daugybė dalykų, ir pvz., toks pasiūlymas išimti mūsų dar praeitoje kadencijoje įdėtą saugiklį dėl skalūninių dujų gręžinių. Pagal tą saugiklį yra numatyta, kad Poveikio aplinkai vertinimas (PAV) yra reikalingas ir atliekant žemės gelmių žvalgybą. Tačiau dabar tas saugiklis išimamas, ir norint, pvz., žemės gelmėse ieškoti skalūnų dujų, ir atlikti „žvalgybą“, o ne „gavybą“, tai PAV jau nebereikia. O Lietuvoje skalūnų dujų gavyba ir žvalgyba vis dar nėra atsietos – to iki šiol nepavyko padaryti. Todėl dabar bet kuri dujų ar naftos bendrovė galės atlikti žemės gręžimo darbus, pateikiant, kad tai yra žemės gelmių žvalgyba, o ne gavyba. Nors iš esmės tai tas pats procesas. Žodžių, šiuo įstatymo projektu išimamas dar vienas saugiklis. Kitas dalykas, kad projekte yra numatyta, kad PAV reikės tik išgaunant iš gręžinio daugiau nei 500 tonų naftos. Šis skaičius yra labai didelis pagal Lietuvos naftos kompanijų išgaunamos naftos kiekius. Ką tai reiškia? Tai, kad naftos bendrovės galės susitvarkyti savo skaičiavimus taip, kad iš vieno gręžinio jie niekada neviršys 500 tonų per dieną skaičiaus, ir plėsdami savo gręžinius, jie galės niekada nebedaryti PAV. O tai reiškia, kad vietos žmonės neteks bet kokius galimybės dalyvauti sprendimuose, kai šalia jų namų atsiras naftos verslovės.
- Bet juk tai skandalas – pvz., „Geonafta“ ir „Minijos nafta“ jau dešimt metų negali plėsti savo gręžinių, nes vietos gyventojai to nenori. Dabar galės ir neklausti vietos žmonių, ar jie nori naftos gręžimo bokštų šalia savo namų?
- Taip, jie praeitoje kadencijoje pramušinėjo tuos projektus, tačiau mes aktyviai priešinomės, ir jie į kadencijos pabaigą nustojo pas mus vaikščioti.
- Neįtikėtina, kad valstiečiai dar save vadina ir „žaliaisiais“, nors stumia tokius aplinkai mirtinus projektus?
- Taip, kai nueinantis Aplinkos apsaugos ministras pirmą kartą atėjo į naują Seimą ir pasiūlė šį projektą, aš pasiūliau šį projektą apskritai išbraukti iš darbotvarkės, „valstiečiai“ matyt, kad net nesusigaudė, ir nubalsavo už jo išėmimą. Tačiau kitą dieną, kai šis klausimas vėl buvo įtrauktas į darbotvarkę, ir aš vėl pasiūliau jį išbraukti, visi „valstiečiai“ vieningai balsavo už tai, kad šį klausimą palikti dienotvarkėje, ir paskui vieningai balsavo už tai, kad jį priimti nagrinėti. Taip balsavo visi „žalieji valstiečiai“, išskyrus, man atrodo, Tomiliną ir Puteikį, kurie mane palaikė. Tačiau visi kiti, matyt, jau buvo pono Krabauskio instruktuoti, kad čia yra svarbu, matyt, ūkininkams ar dar kažkam. O baisiausia tai, kad šiuose procesuose iš savivaldos ir piliečių organizacijų atimama teisė apskritai turėti nors kokį balsą. Dabar galiojantis įstatymas numato, kad savivaldos įstaigos ir piliečių organizacijos gali per 20 dienų pareikalauti peržiūrėti PAV. Kitaip sakant, buvo šiokia tokia kontrolė, o kitas dalykas, kad vietos savivaldybės tarybai buvo palikta teisė nepatvirtinti PAV programos, ir tokiu būdu sustabdyti nepageidaujamą projektą. Tai buvo labai stiprus ginklas savivaldoms, ir pvz., kai vyko visi skandalai su skalūnų dujomis, kai kurios savivaldybės, pasinaudodamos šia teise, buvo sustabdę tokius projektus. Pagal „valstiečių“ siūlomą projektą savivaldybėms siūloma atimti tokią teisę, ir jos lieka be jokios teisės ir balso teisės. Užtenka kam nors sugalvoti gręžti žemę, ieškant naftos ir dujų, ir jiems nebereikės nei PAV, nei savivaldos leidimo. Savivaldybių asociacija tam priešinasi, tačiau matome kaip greitai viskas juda į priekį. Ekonomikos komiteto pirmininkas aktyviai palaiko šį projektą, nors pats anksčiau buvo jo lobistas. Matau stambaus žemės ūkio verslo (negaliu Karbauskio valstiečių vadinti „Ūkininkais“) labai ryžtingą ėjimą susitvarkyti savo reikalus.
- O kokie dabar „valstiečių“ santykiai su D.Grybauskaitė – jį paskyrė į Skvernelio vyriausybę savo ministrus (pvz., Roką Masiulį), valstiečiai nurijo tą piliulę, ir niekas nesipiktina?
- Kiek aš galiu spręsti iš to, kas šiomis dienomis vyksta, tai supranta, kad Karbauskis klusniai kartoja tai, ką pasako Grybauskaitė. To įrodymas yra tai, kaip elgiasi ministras Pagojus. Kai spauda pranešė apie jo girtus vairavimus, tai prezidentė ir Skvernelis reagavo taip - viskas čia gerai, „mes tai žinome, tačiau tai nėra reikšminga“. Tada Karbauskis pasakė, kad tai bus gera pamoka jaunam politikui. Tačiau spauda nepamiršo šios temos, kapstėsi giliau, ir matyt Grybauskaitė pamanė, kad tai gali pakenkti jos reitingams, todėl pranešė per Skvernelį, kad Pagojus jau negali būti ministru. Karbauskis kitą dieną atkartojo, kad tokio žmogaus jis net į partiją nepriimtų. Praėjo tik pusantros dienos, ir nuomonė pasikeitė, labai gerai suderinus su prezidentūra. Karbauskis beje, to ir neslepia, kad visos kandidatūros, kol nebus suderintos, niekur nebus viešinamos. Manau, kad valstiečiai palaiko ryšius su Grybauskaite, nes nenori, kad ji jiems oponuotų, arba netrukdytų vykdyti tai, ką jie numatę. O „valstiečių“ darbų programos yra didelės, projektai intensyviai siūlomi. Pamatysime, kiek tie „žalieji valstiečiai“ turi žalios spalvos, nes pirmi siūlymai rodo, kad ten žalios spalvos apskritai nėra. Ateina žmonės vykdyti savo partijos užduoties, jie ten, matyt, yra laikomi kietai, nes visi balsuoja pavyzdingai ir drausmingai.
Šaltinis: laisvaslaikrastis.lt
Naujausi
Naujausi komentarai
Ra
IP 2001:8003:d818:4600:781a:7c8f:c775:bcbb | 09:37:46
Makgregoras be gailesčio sudirbo europinius funkcionierius: https://www.youtube.com/watch?v=FojHiZvwTTU Полковник Макгрегор • Грядут Огромные Перемены • 13.01.2025...
Nausėda - šalia JAV
IP 84.55.55.186 | 08:39:20
Teroristinei Amerikai nuo seno - priešas N1 -Kinija. Priešas Nr.2 - Rusija. Čia suprantama - trys galingos ir tarpusavyje konkuruojančios valstybės. Nausėda paskelbė lygiaverčiu priešu Lietuvai Rusiją...Pačiam ne juokinga, Napaleone?...
Trigrašis
IP 88.222.180.47 | 07:44:10
Rusija ne pasiėmė Krymą,o atsiėmė.Nesvarbu,kam Krymas priklausė prieš tampant Rusijos dalimi,bet Ukraina gavo dovanų Krymą iš Chruščiovo 1953 metais. ...
Lašiniai Ukrainai
IP 79.139.244.195 | 00:14:52
Rusijos ginkluotosios pajėgos išsikėlė sau naują tikslą – sunaikinti požemines Ukrainos dujų saugyklas. Dėl to Kijevas gali turėti vis mažiau išteklių derėtis su Vakarais. Rusijos kariuomenė pradėjo raketų smūgį Lvovo Stryi mieste, kur yra didelė požeminė dujų saugykla. Šią informaciją jau patvirtin...