Dvi savaites Panevėžio miestas ir prieigos tampa ginkluoto konflikto zona. Suvaldyti pablogėjusią saugumo situaciją, išvien dirbdamos, stengiasi visos saugumo tarnybos ir savivaldos institucijos, veikiančios mieste. Gegužės 14 – 30 dienomis modeliuojamos įvairiausio pobūdžio grėsmės, nuo teroristinių išpuolių civiliniuose objektuose iki atviros kovos, pasitelkiant būtinas karines priemones, siekiant neutralizuoti priešiškas pajėgas. Taip Karaliaus Mindaugo husarų batalionas treniruoja karius, siekiant integruoti visas miesto institucijas ir įmones, kurios potencialiai galėtų tapti terorizmo taikiniais, šiomis pratybomis siekiama treniruotis kariuomenės ir institucijų bendradarbiavimą ir didinti gyventojų sąmoningumą apie galimas grėsmes ir būtinus veiksmus siekiant sumažinti nelaimingų atsitikimų padarinius.
Pagal pratybų scenarijų, priešiškai nusiteikę asmenys Panevėžio apskrityje verbuos asmenis į savo grupuote, skatins agresiją, organizuotos grupės rengs protestus, riaušes, sieks užimti vietos administracijos objektus, daryti įtaką svarbiausiems miesto žmonėms.
Viename iš pirminių pratybų etapų, gegužės 15 dieną, paskelbtas ekstremalaus įvykis – gresianti ekologinė katastrofa apnuodijus „Berčiūnų“ pagrindinę vandenvietę. Situacijos sprendimo būdų stalo pratybų metu ieškojo Panevėžio miesto savivaldybės su UAB „Aukštaitijos vandenys“ atstovais. Pasak pratybose dalyvaujančių atstovų, tai unikali galimybė atsitraukus nuo kasdienių darbų spręsti situacijas apie galimas grėsmes mūsų gyventojams ir atrasti sprendinius, kaip sumažinti galimus padarinius tada, kai tokia situacija realiai negresia.
Visą savaitę mieste vyksta įvairūs neramumai, į kuriuos reaguoti kviečiamos policijos pajėgos ir kariai. Steigiami kontrolės postai, vykdomi patruliavimai, reagavimai į iškvietimus.
Kitą savaitę, gegužės 21 d., planuojama skelbti nepaprastąją padėtį. Mieste daugės demonstracijų, cheminių medžiagų panaudojimas UAB „DEPO“ patalpose ir kitos situacijos, kurias organizuos ir modeliuos pratyboms paskirtas personalas. Į incidentus reaguos Panevėžio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariai, Panevėžio miesto ir rajono greitosios medicinos pagalbos stotys. Incidentų metu bus vykdoma darbuotojų ir karių evakuacija iš užterštos zonos, pirmos pagalbos teikimas, asmenų švarinimas nuo cheminių medžiagų. Taip pat bus treniruojamasi ir gyventojų evakuacijos procedūrų.
Gegužės 25 – 29 dienomis, pagal pratybų scenarijų, Panevėžio miestas paskelbiamas karine operacijų teritorija, įvedama Karo padėtis. Mieste bus matoma daugiau karių ir technikos, kadangi veiksmų imsis apie 800 karių grupė, sudaryta iš Karaliaus Mindaugo husarų bataliono, Krašto apsaugos savanorių Vyčio apygardos 5-osios rinktinės, Lietuvos Šaulių sąjungos ir NATO sąjungininkų. Šio pratybų etapo metu bus treniruojama karo komendantūros veikla, vykdomos karinės operacijos, naudojami garsiniai šaudmenys ir pirotechnika. Miesto gyventojai gatvėse matys patruliuojančius ginkluotus Lietuvos kariuomenės karius su technika – M113 šarvuočiais, HMMWV visureigiais, MB UNIMOG ir SISU sunkvežimiai, taip pat karinių oro pajėgų sraigtasparnius.
„Paistrio“ gimnazijos auklėtiniai turės išskirtinę progą akis į akį susitikti su pratybų „Karaliaus kirtis“ dalyviais ir pasimatuoti jų naudojamas priemones.
Pratybų kontekste bus organizuojama ir kraujo donorystės akcija Laisvės aikštėje, centrinėje Nacionalinio kraujo centro būstinėje
Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos dėkoja Panevėžio gyventojams ir institucijos už bendradarbiavimą ir paramą organizuojant bendras pratybas ir atsiprašo gyventojų už laikinus eismo ar veiklos sutrikdymus.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]