Premjerui Algirdui Butkevičiui viešai pareiškus, jog skirs padidintą dėmesį kovai su šešėline ekonomika, Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) primena, kad pirmiausia reikia investuoti į teisėsaugą ir ją sustiprinti.
NPPSS pabrėžia, kad šioje kovoje nemenkas vaidmuo atitenka vidaus reikalų sistemos pareigūnams, ypač – Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT).
„Svarbų vaidmenį čia vaidina ir policija. Tačiau policijai darbo krūviai išaugo, o žmonių sumažėjo. Pareigūnai pripažįsta, kad anksčiau praktikuotų reidų konfiskuojant kontrabandines prekes ženkliai sumažėjo, o kai kur ir jie visai nebevykdomi“, – teigiama NPPSS išplatintame pranešime.
NPPSS pirmininkas Vladimiras Banel teigia, kad norint valdyti šešėlį reikia stiprinti teisėsaugą, o ne tik tuščių šūkių. Ant jo, dabartinė vyriausybė nori plikomis rankomis, naudojant vien administracinius resursus suvaldyti esamą situaciją.
„Įsakiau mažinti ir mažinkite, o kaip tai padarysite – jūsų reikalas. (...) Sunkmečio laikotarpiu Andriaus Kubiliaus vadovaujama vyriausybė smarkiai smogė būtent teisėsaugai, finansavimą sumažindama maždaug ketvirtadaliu. Buvo visai panaikintas specialus 5 milijonų skatinimo fondas, kuris pirmiausia ir buvo skirtas kovai su šešėline ekonomika“, – sakė NPPSS vadovas.
Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu neapskaitytos ekonomikos dalis bendrajame vidaus produkte, vadinamasis šešėlis, siekia apie 15 procentų. Specialistai nurodo ir apytikres sumas, kurios svyruoja nuo 9 iki 18 milijardų litų. Pareigūnai teigia galintys suvaldyti apie 2–3 procentus „šešėlio“. Tokių pinigų esą užtektų ne tik investicijoms į teisėsaugą, bet ir tų pačių neišmokėtų pensijų, apie kurias kalba premjeras, grąžinimui, mokytojų, medikų atlyginimų padidinimui.
Tačiau, anot NPPSS, be būtinų investicijų gražūs norai buvo ir liks tik norais. Esą pasienio pareigūnai masiškai traukiasi iš tarnybos dėl menko atlyginimo, nepakankamai kompensuojamų išlaidų už vykimą į darbą, nepalankių darbo sąlygų (dideli darbo krūviai, nepakankamas aprūpinimas ir panašiai).
„Be to, politikai turi prisiminti, kad kova su šešėliu yra kompleksinis dalykas. Teisėsaugos vaidmuo čia toli gražu nėra pagrindinis, turi dirbti ir kitos ministerijos, tokios kaip Ūkio, Finansų. Be to, reikia prisiminti, kad politikai savo sprendimais kūrė ir tebekuria šešėliui palankią terpę“, – sakė V. Banel.
„pareigunai.lt“, „ekspertai.eu“ inf.