Grupė Seimo narių kreipėsi į ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių reikalaudami laikytis Konstitucijos ir neteikti Seimui svarstyti Konstitucijai prieštaraujančio Tautinių mažumų įstatymo projekto.
Taip pat kitu raštu kreipiamasi į švietimo ir mokslo ministrą Dainių Pavalkį, iš kurio reikalaujama prisiimti atsakomybę už asmenų, rengusių ir reikalavusių priimti antikonstitucines lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino laikymo tvarkos pataisas, lėmusias šių metų abiturientų laidos rezultatus.
Pasak šiandien spaudos konferenciją surengusių Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių Valentino Stundžio ir Vytauto Juozapaičio, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) iniciatyva ir jų programinių nuostatų pagrindu parengtas Tautinių mažumų įstatymas daugeliu savo nuostatų prieštarauja tik referendumu keičiamam Lietuvos Respublikos Konstitucijos 14 straipsniui, teigiančiam, kad lietuvių kalba yra valstybinė kalba.
Konstitucinis Teismas 1999 ir 2009 metais savo nutarimuose yra pabrėžęs, kad lietuvių kalbos kaip valstybinės kalbos statusas reiškia, jog visi viešieji užrašai ir asmenvardžiai dokumentuose rašomi tik valstybine lietuvių kalba, primena Seimo nariai. Tuo tarpu vyriausybei teikiamas įstatymo projektas numato įteisinti ne tik gyvenviečių ir gatvių pavadinimus, bet ir rinkiminę informaciją, viešųjų įstaigų pavadinimus, viešųjų paslaugų teikimą mažumų kalbomis ten, kur konkreti tautinė mažuma sudaro bent 25 procentus gyventojų.
„Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija nepaneigia kiekvienos valstybės nacionalinės teisės. Priešingai, reikalauja atsižvelgti į daugelį aplinkybių – vietovardžių tradiciškumą, istorines aplinkybes, nacionalinės teisės tradiciją ir panašiai. Europinės teismų institucijos savo sprendimuose irgi patvirtino nacionalinės teisės viršenybę tokiais atvejais.
Konstitucinis lietuvių kalbos statusas yra įpareigojantis ir nesuteikiantis jokių dvikalbystės galimybių, o valstybinė kalba suteikia visiems piliečiams vienodas galimybes dalyvauti valstybės gyvenime ir realizuoti savo akademinę ir profesinę karjerą Lietuvoje“, – teigia Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys, šešėlinės vyriausybės švietimo ir mokslo ministras V. Stundys.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.