2025 m. sausio 9 d.

 

Paroda žiūrovus nukels į 1937 metų Paryžių

Paskelbta: 2012-12-13 15:17 Autorius: ekspertai.eu
1937 metų Paryžiaus parodos fragmentas iš Galaunių namų archyvo.
1937 metų Paryžiaus parodos fragmentas iš Galaunių namų archyvo.

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) gruodžio 14 dieną, penktadienį, 16 val. vyks parodos „Tautų arenoje. Paryžius 1937“ atidarymas. Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, prieš metus atšventęs įkūrimo devyniasdešimtmetį bei surengęs vieną didžiausių savo istorijoje parodų, šiemet lankytojams taip pat pateikia neeilinę dovaną.

Prieš septyniasdešimt penkerius metus Lietuva pirmą kartą dalyvavo pasaulinėje parodoje Paryžiuje. Ta proga M. K. Čiurlionio galerijos požemiuose atidaroma nauja salė ir lankytojai kviečiami į parodą, kurioje bandoma bent iš dalies rekonstruoti Paryžiuje buvusią Lietuvos ekspoziciją.

Parodoje „Tautų arenoje. Paryžius 1937“ kalbama apie labai reikšmingus dalykus – apie mėginimą tarpukariu Lietuvą pristatyti kaip modernią ir šiuolaikišką valstybę, apie pripažinimo gausioje tautų arenoje siekiamybę, apie tradicijų ir inovacijų taikymą reprezentuojant save pasaulyje. Tai retas atvejis, kai paroda pristato parodą.

Daugelis eksponatų, grįžę iš Paryžiaus, buvo išblaškyti, kai kurie pateko į valstybines įstaigas, kai kurie dingo be žinios ir jų vis dar ieškoma. Laimė, dalis kūrinių pateko į muziejų. Tačiau tik muziejaus „detektyvų“ dėka pavyko išsiaiškinti, kad pasaulinėje parodoje pabuvojo žymaus baldininko Jono Prapuolenio kėdė. Turtingoje muziejaus filatelijos kolekcijoje pavyko nustatyti, kurie 85 pašto ženklai reprezentavo Lietuvą. Skulptoriaus Petro Aleksandravičiaus kūrinys „Darže“, sukurtas Paryžiaus parodai, grįžo į Kauną ir papuošė savivaldybę, bet dingo politinių suiručių metu. Tačiau apdairūs Šiaulių „Aušros“ muziejininkai tuomet pasidarė šio darbo kopiją, todėl parodos žiūrovai galės pamatyti ir šį kūrinį.

Aplinkybių tyrimui labai pagelbėjo Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. ir P. Galaunių namuose saugoma medžiaga – virš keturiasdešimties originalių nuotraukų, kuriose užfiksuota 1937 metais Paryžiuje vykusios pasaulinės parodos „Menas ir technika šiuolaikiniame gyvenime“ Lietuvos skyriaus ekspozicija ir jos fragmentai. Tai šių namų šeimininko, tuomečio muziejaus direktoriaus Pauliaus Galaunės palikimas. Beje, jis kartu su Magdalena Avietėnaite buvo vieni pagrindinių asmenų, talkinusių rengiant Lietuvos ekspoziciją pasaulinėje Paryžiaus parodoje. Labai reikšmingi buvo gausūs Lietuvos centriniame valstybės archyve ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje saugomi Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ir kiti archyviniai dokumentai, kuriais remiantis buvo atskleista visa pasirengimo parodai eiga, išsiaiškintos problemos ir sunkumai, su kuriais neišvengiamai susidūrė daug patirties organizuojant tokius dalykus neturėjusi tuomet dar jaunos Lietuvos valstybės valdininkija.

Šio projekto kuratorė Miglė Banytė po kruopelytę surankiojo informaciją apie vieną ar kitą kūrinį ir ne tik suformavo parodą, kuri iš dalies rekonstruoja ekspoziciją Lietuvos, kuri 1937 metais prisistatė pasauliui viename draugingame paviljone kartu su kitomis Baltijos valstybėmis – Latvija ir Estija, bet ir parengė leidinį.

Greta originalių kūrinių, šioje parodoje atsirado ir eskizai, atspindintys pasirengimo Paryžiaus parodai etapą, o kartu ir užpildantys tą daugelyje vietų sutrūkinėjusią eksponatų grandinę. Nemaža tikimybė, kad po šios parodos ir viso projekto dar išgirsime apie kai kurių kūrinių likimus – ne visi „įtariamieji“ dar išaiškinti, todėl viliamės, kad „byloje“ atsiras ir daugiau liudininkų, kurių „apklausa“ padės sudėlioti visus taškus ir išsklaidyti abejones.

Parodos atidarymo metu savo tyrinėjimais bei įžvalgomis dalinsis dr. Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė, fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas, projekto kuratorė Miglė Banytė.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras