„Pratybos „Baltops 2018“ demonstruoja ne tik sąjungininkų pasirengimą ginti mūsų regioną, bet ir sudaro galimybę tobulinti Aljanso pajėgų tarpusavio sąveikumą,“ – pabrėžė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, birželio 4 d. iš operacijai vadovaujančio Jungtinių Amerikos Valstijų karo laivo USS „Mount Whitney“ kartu su Lietuvos Respublikos prezidente Dalia Grybauskaite stebėjęs taktinį jūrų pėstininkų išsilaipinimą iš laivų ORP Krakow (Lenkija) ir USS „OAK Hill“ (JAV) amfibijų pagalba.
Operacija prasidėjo keturių amfibijų išjudėjimu iš desantinio Lenkijos karo laivo. Kariai, įvertinę saugumo padėtį pajūryje, netrukus išsilaipino ir užtikrino paramą su amfibijomis išsilaipinantiems JAV jūrų pėstininkams iš JAV desantinio karo laivo USS OAK Hill.
Iš viso į Lietuvos pakrantę išsilaipino daugiau kaip 200 sąjungininkų karių. Išsilaipinimo veiksmams iš maždaug penkių mylių nuo kranto atstumu esančio JAV karo laivo USS Mount Whitney, vadovavo JAV VI laivyno vadė viceadmirolė Lisa Francheti. Visą operaciją pajūryje stebėjo Lietuvos ir užsienio diplomatai, gynybos atašė, kiti svečiai.
Ši išsilaipinimo operacija – parodomoji, patikrinanti dalyvaujančių šalių karinių jūrų pajėgų lygį bei tarpusavio sąveiką. Taip pat tai ideali priemonė pažinti vietą, kurioje reiktų atlikti kovinius gynybinius veiksmus. Pasak išsilaipinimo operacijoje dalyvavusio JAV Karinių jūrų pajėgų seržanto Edward Rose, pratybos vyko pagal planą, neiškilo jokių nesklandumų.
Birželio 4-15 d. vykstančias NATO pratybas Baltijos jūroje BALTOPS 2018 organizuoja NATO smogiamosios ir palaikymo pajėgos (angl. Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO), kurioms iš štabo laivo ,,Mount Whitney“ vadovauja JAV VI laivyno vadė vice-admirolė Lisa Franchetti. Šiais metais pirmą kartą Lietuvai yra patikėta organizuoti šių pratybų parengiamąją fazę, į Klaipėdą pratyboms atvyko daugiau nei 30 sąjungininkų karo laivų ir apie 3 tūkst. karo jūrininkų.
Pratybos vyksta pagal tam tikrą scenarijų, imituojant susidariusį konfliktą tarp pramanytų šalių (kaip ir Rusijos pratybose ZAPAD, - ekspertai.eu). Mokymų metu atliekamos ir tobulinamos karo laivų manevravimo formuotėse, laivų konvojavimo, artilerinių šaudymų, priešlėktuvinės ir antiteroristinės gynybos, minų paieškos ir nukenksminimo, kovos su povandeniniais laivais, jūrų desanto išlaipinimo krante bei kitos karinės procedūros.
Pratybomis siekiama išplėsti sudėtingų kompleksinių operacijų mastą tarp dalyvaujančių NATO ir Šiaurės Europos valstybių pajėgų, taip pat didinti ir gerinti dalyvaujančių šalių pajėgų tarpusavio bendradarbiavimą ir sąveiką bei kelti dalyvaujančių jūrų pajėgų kompetencijos lygį.
(Pratybose Rytų Europoje pirmąsyk dalyvauja Izraelio armijos (IDF) kariai. Apie tai pranešė IDF, tačiau nutylėjo KAM, - ekspertai.eu).
„BALTOPS“ pratybos rengiamos nuo 1971 m. ir yra kaip niekada aktualios. Lietuva jose dalyvauja jau 25 metus.
Birželio 1–15 d. lygiagrečiai ir koordinuotai taip pat vyksta nacionalinės pratybos „Perkūno griausmas“, Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų pratybos „Liepsnojantis kalavijas“, JAV pratybos „Kardo kirtis“ ir NATO pratybos „Tvirtas kobaltas“.
Šaltinis: kam.lt, prezidentas.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]