2024 m. liepos 13 d.

 

Pasaulinė akcija prieš hidraulinį ardymą

4
Paskelbta: 2013-10-18 14:07 Autorius: Andrius Gaidamavičius | Bernardinai.lt

Spalio 19 d. 11 val. Vilniuje vyks Lietuvos žemės draugų (FRIENDS OF THE EARTH LITHUANIA) organizuojama akcija GLOBAL FRACKDOWN 2 prieš hidraulinį uolienų ardymą.

Akcija yra pasaulinės veiksmo dienos „GLOBAL FRACKDOWN 2“ sudedamoji dalis. Global Frackdown diena – tarptautinės bendruomenės solidarus atkirtis pražūtingai technologijai: hidrauliniam uolienų ardymui, pradėta organizuoti JAV. Šiemet spalio 19 d. pasipriešinimo renginiai vyks Airijoje, Anglijoje, Australijoje, Belgijoje, Bolivijoje, Ispanijoje, JAV, Kanadoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Meksikoje, Pietų Afrikoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Šiaurės Airijoje, Škotijoje, Tunise, Ukrainoje, Vokietijoje ir kitose šalyse. Amerikiečiai protestuos net 74 miestuose, prancūzai – 8 miestuose.

Kodėl hidraulinis ardymas yra netinkamas?

Skirtingai nuo tradicinių naftos ir dujų išgavimo būdų, hidraulinis ardymas reikalauja milžiniškų kiekių vandens ir tuščių žemės plotų. Milijonai tonų vandens sumaišyti su chemikalais, tarp jų ir toksiškais, aukštu slėgiu pumpuojami į žemės gelmes, tad ekologinės tokio žemės ardymo pasekmės – katastrofiškos, nes žemės gelmės liktų užterštos amžiams. Todėl visose šalyse, kur šį metodą bandoma taikyti, vyksta arši kova tarp šalies gyventojų ir naftos kompanijų. Komerciškai naudingais gręžiniai tampa, kai jų statoma po 4–6 viename kvadratiniame kilometre. Pačios skalūnų dujų ir naftos gavybos kompanijos pripažįsta, kad nėra jokių technologinių galimybių visiškai apsaugoti dirvožemį, gruntinius, paviršinius bei giluminius vandenis nuo užteršimo, taigi ir potencialios taršos mastai yra milžiniški.

Kodėl hidraulinis ardymas vis dar nėra visuotinai uždraustas?

Pažangios Vakarų valstybės jau stabdo šios technologijos naudojimą. Prancūzijoje ši technologija uždrausta, Vokietijoje paskelbtas neterminuotas moratoriumas. Plinta tendencija, kai atskiri regionai savivaldos būdu uždraudžia šios technologijos naudojimą savo teritorijoje. Tai neseniai įvyko ir Lietuvoje – Jurbarko ir Tauragės raj. savivaldybių tarybos priėmė sprendimus uždrausti jų teritorijose skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą. Hidraulinio ardymo kenksmingumas pripažįstamas ir ES lygiu. Europarlamentas priėmė sprendimą dėl privalomo poveikio aplinkai vertinimo (PAV) norint žvalgyti bei išgauti skalūnų dujas ir naftą hidraulinio ardymo būdu.

Tačiau didelės naftos ir dujų gavybos korporacijos moka sutarti su korumpuotomis vyriausybėmis ir atskirais politikais, skirdamos tam didžiules lėšas. Aplinkai ir žmonių sveikatai itin kenksmingos technologijos aktyviai diegiamos trečiojo pasaulio valstybėse, kurių vyriausybės lengvai nusilenkia korporacijoms. Pelnas atitenka korporacijoms, o žala lieka gyventojams. Šiuo metu korporacijos ypač aktyviai bando naudoti barbarišką hidraulinio ardymo technologiją Rumunijos, Lenkijos, Bulgarijos ir Ukrainos netradicinių angliavandenilių išteklių bandomojoje ir pramoninėje gavyboje. Ši technologija gali būti panaudota ir Lietuvoje.

Kodėl mes dalyvaujame šioje akcijoje?

Išsaugoti Lietuvos žemės ir vandens švarumą galime tik susivieniję ir solidarizuodamiesi su kitų šalių piliečiais, kurie lygiai taip pat kenčia nuo godžių korporacijų neatsakingų veiksmų.

Todėl dalyvaujame pasauliniame renginyje prieš žemės gelmių ardymą pavojingomis technologijomis (hidrauliniu ardymu) ir kviečiame prisijungti visus suvokiančius šį pavojų.

Susitinkame Vilniuje, spalio 19 d., šeštadienį, Kudirkos aikštėje 11 val. priešais Vyriausybę. 12 val. pajudėsime link Seimo rūmų.

Šią dieną visame pasaulyje aplinkosauginiai judėjimai ir aktyvūs žmonės išeis į gatves ir pasakys „STOP HIDRAULINIAM ARDYMUI“.

Daugiau apie pasaulinę pasipriešinimo hidrauliniam ardymui dieną: www.globalfrackdown.org

Bernardinai.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. taip, zmones VAKARUOSE
(2013-10-23 15:40:26)
(91.67.110.64) Parašė:

tai ne Rytuose....Neatsale proteliai, todel supranta, kad gamta zmogui uz blogus darbus nedovanoja....Manau, kad cia tokie „verslai„ turi buti prilyginti trigubai skausmingiau nei narkotiku verslui...3. stasys
(2013-10-20 07:51:19)
(78.63.67.199) Parašė:

Dar yra vilties, kad niektauzių balsas į dangų neina, o tas pasaulynis masiškumo judėjimas , tai tik keliatos Zemaityjos kietakačių samburis grupelėje su plakatais ,.šeip Lietuva tuo ir pasižymį, joje viskas kas sukuriama tampa hiperdideliu savo apimtimi ,.gal tai savotiška mažosios tautos problema,?.. turbut ne ..čia tik Ekspertuose.eu galima rastį tokius skambius apibudinamus. Kitur tai tik nuomonė.2. pildyk!:-))))))
(2013-10-18 17:06:26)
(31.172.30.3) Parašė:

Dieve, konservatoriai jau nebepajegs fiziskai pildyti Gazpromo papirktu kremliniu agentu sarasus. ;-)1. ei Mazuroni,
(2013-10-18 15:16:46)
(88.119.154.19) Parašė:

pažiūrėk, jau ir viso pasaulio aplinkosauginiai judėjimai patapo gazprom agentais...dddParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras