Pabėgėlių krizė Sirijoje, JAV prezidento rinkimų ir Brexito balsavimo rezultatai skatina aukščiausio lygio diskusijas apie žmonių judėjimą.
Pasaulis šiuo metu patiria didžiausią žmonių kraustymąsi nuo Antrojo pasaulinio karo. Net 22 milijonai gyventojų išvyko iš savo šalies. Vien tik 2015 m. į Europą atvyko daugiau nei 1 mln. žmonių.
Šis metrocosm.com publikuotas žemėlapis, parengtas pagal Jungtinių Tautų vertinimus, suteikia galimybę pamatyti pasaulinės migracijos mastą.
Jame vaizduojama neto migracija pagal kilmės šalį ir migracijos kryptį nuo 2010 m. iki 2015 m. Kiekvienas geltonas taškas – 1 000 žmonių, mėlyni taškai žymi teigiamą neto migraciją (daugiau atvyko negu išvyko), o raudonas – neigiamą neto migraciją (daugiau išvyko negu atvyko).
Neto migracija tarp šalių (2010–2015 m.):
Didelis žmonių judėjimas yra Europoje, Artimuosiuose Rytuose, aiškiai apibrėžti maršrutai Afrikoje.
Karo Sirijoje įtaką žmonių migracijai žymi didžiausias raudonas taškas, kuris parodo milžinišką pabėgėlių srautą per minėtą laikotarpį.
Į JAV atvyksta daugiau žmonių nei išvyksta. Tai rodo mėlynas taškas. Teigiama neto migracija 2010–2015 m. užfiksuota Jungtinėje Karalystėje, Australijoje ir Pietų Afrikoje. Nepaisant Brexito, kuris eskalavo laisvo judėjimo tarp ES šalių klausimą, matyti, kad migracija į Jungtinę Karalystę yra globali.
Globali migracija kelia daug iššūkių. Migrantus priimančiose šalyse nespėjama plėtoti infrastruktūros ir suteikti būtinųjų paslaugų.
Nepaisant to, migracija atneša ir neabejotiną ekonominę naudą. „Migrantai yra verslininkai, darbuotojai, vartotojai ir mokesčių mokėtojai“, – sako Khalid Koser, Pasaulio ekonomikos forumo Pasaulinės migracijos tarybos pirmininkas. Į šalis atvyksta kvalifikuoti darbuotojai (daugiausia į JAV), ir tai lemia ekonomikos augimą, ypač statybos, žemės ūkio ir paslaugų sektoriuose. Imigrantai perveda pinigus kilmės šalyse likusioms šeimoms, ir taip padidina jų pajamas.
Interaktyviame žemėlapyje galima pasirinkti norimą šalį (pvz., Lietuvą) ir analizuoti jos migracijos srautus.
Interaktyvi žemėlapio versija
Tarptautinė Lietuvos gyventojų migracija
Raudonas taškas rodo, kad iš Lietuvos išvyksta daugiau negu atvyksta. Matyti, kad per penkerius metus daugiausia žmonių išvyko į Norvegiją ir Jungtinę Karalystę. Į Lietuvą daugiau atvyko negu išvyko iš Latvijos ir Ispanijos. 2016 m. išvažiavusiųjų iš Lietuvos daugėjo ir neto migracija, palyginti su 2015 m., didėjo.
Gyventojų tarptautinė migracija 2011–2016 m.:
Per pastaruosius dvejus metus kas trečias emigravęs buvo 20–29 metų amžiaus, kas ketvirtas – 30–39 metų amžiaus.
2016 m. pagal emigrantų srautus Jungtinė Karalystė buvo pirmoji. Į šią šalį emigravo beveik pusė (46,2 proc.) visų emigrantų, 8,4 proc. – į Airiją, 7,8 proc. – į Norvegiją, 7,6 proc. – į Vokietiją.
Iš Lietuvos emigravo 46,1 tūkst. (91,5 proc. visų emigrantų) Lietuvos Respublikos piliečių ir 4,2 tūkst. (8,5 proc.) kitų šalių pilietybes turinčių Lietuvos gyventojų
Dauguma – 82,7 proc. – emigrantų gimė Lietuvoje, 3,7 proc. – Rusijoje, 3,5 proc. – Jungtinėje Karalystėje, 2,1 proc. – Ukrainoje.
Tekstas parengtas pagal Pasaulio ekonomikos forumo straipsnį
Šaltinis: stat.gov.lt
Naujausi
Naujausi komentarai
Gluodenas
IP 178.250.38.118 | 23:54:25
Teisingai sakė p. Žalimas. Meluojant ateiti į valdžią - to nebūna jokioje demokratinėje valstybėje ir tai mes nuolat matome Lietuvoje. Siaubas - ne tas žodis, o stipresnio nežinau....
vladas lukosevicius
IP 90.131.41.3 | 22:20:34
Oi tragedija ,,, Nausėda liko nepabučiaves Trampo batų... Čia jau rimtas valstybės ižeidimas....
jooo>25
IP 78.57.153.52 | 21:48:33
bet savo kalboj Trampas paminejo Panama ir dar kaip,ne tam Amerika state kanala ,kad juo naudotusi Kinija.O tai tada praveskim paralele naujo pasaulio pertvarkymo kontekste.Bus labai idomus Trampo ir Putino susitikimas.Todel visa sita susara taip stengiasi prasibraut pries Trampo subines ir lyztelt....