2024 m. gruodžio 21 d.

 

Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Tailando onkologais: ankstyvajam skrandžio vėžiui pakaks mažai invazinės endoskopinės operacijos

Paskelbta: 2014-05-02 14:41 Autorius: Juventa Sartatavičienė, Vilniaus universiteto Onkologijos instituto atstovė spaudai

Gegužės 2 d. 10 val. Vilniaus universiteto (VU) Onkologijos institutas, atstovaujamas direktoriaus prof. Narimanto Evaldo Samalavičiaus, pasirašė tarptautinę bendradarbiavimo sutartį su Tailando Mahidol universiteto Siriraj ligoninės Medicinos fakultetu, atstovaujamu šio universiteto delegacijos vadovo prof. Supakorno Rojananino. Sutartis apima platų bendradarbiavimą akademinėje, taip pat klinikinio darbo  srityse.

Į iškilmingą bendradarbiavimo sutarties pasirašymą atvyko Mahidol universiteto Siriraj ligoninės Medicinos fakulteto delegacija – prof. S. Rojananinas, prof. Thawachai Akaraviputhas, prof. Chumpolas Wongwanitas, prof. Cherdsakas Iramaneeratas. Dalyvavo Tailando Karalystės garbės konsulas Lietuvoje Rolandas Valiūnas.

Delegacijos vadovas profesorius prof. S. Rojananinas, kalbėdamas LRT televizijai, pabrėžė, jog Mahidol universitetas bendradarbiauja su daugelio Europos ir pasaulio šalių universitetais. 

„Ir čia atvykome tokiu pačiu tikslu – plėsti bendradarbiavimą akademinėje srityje, – sakė prof. S. Rojananin. – Esu tikras, kad neapsiribosime tik šia sritimi, bendradarbiausime mokslinių tyrimų srityje bei dalysimės naujų technologijų įsisavinimo patirtimi.“

Pasak prof. S. Rojananin, mūsų kultūros – Azijos ir Europos – yra labai skirtingos. „Tikiuosi, kad glaudžiai bendradarbiaujant mūsų naujai specialistų  kartai nebeliks kultūrinių kliūčių dirbti kartu, – sakė profesorius iš Tailando. – Na, o pasimokyti vieni iš kitų tikrai turime ko. Mokymasis yra toks procesas, kuris niekada nesibaigia. Be to,  gyvename skirtingose klimato juostose, todėl ir vėžio atvejų specifika yra gana skirtinga.“

„Įvairios pasaulio šalys yra skirtingai pažengusios įvairiose onkologijos diagnostikos ir gydymo sferose. Mes stengiamės lygiuotis į geriausius kolegas tiek diagnostikos, tiek ir naujų gydymo technologijų srityse, – sako prof. N. E. Samalavičius. – VU Onkologijos institutas, pernai gavęs Europos vėžio institutų organizacijos akreditaciją ir jau beveik turėdamas Nacionalinio vėžio instituto statusą, orientuojasi į pažangiąsias technologijas ir tęsia praėjusiais metais pradėtą tarptautinio bendradarbiavimo plėtrą, kurios tikslas – užmegzti glaudesnius ryšius mokslinių bei klinikinių tyrimų srityje su žymiais pasaulio šalių onkologijos centrais.“

Pasak prof. N. E. Samalavičiaus, iš bendradarbiavimo su Mahidol universitetu tikimasi paramos ir pasikeitimo patyrimu mokymosi procese, taip pat įvaldant naujus klinikoje naudojamus metodus. „Šiuo metu VU Onkologijos institute turime puikią šiuolaikinę skaitmeninę endoskopinę įrangą, kuri leidžia ne tik anksti diagnozuoti skrandžio vėžį, bet ir atlikti nedideles invazines endoskopines operacijas, – sako prof. N. E. Samalavičius. – Tailande kolegos yra sukaupę didžiulę tokių operacijų patirtį ir pasiruošę ja pasidalyti.“

„Taikant šiuolaikinę skaitmeninę endoskopinę įrangą, tampa realu diagnozuoti pačius ankstyviausius vėžinius ir ikivėžinius pakitimus skrandžio gleivinėje, – sako VU Onkologijos instituto gydytojas endoskopuotojas Romualdas Maskelis. – Šiandieninė endoskopija leidžia pamatyti žymiai didesnį spektrą gleivinės pakitimų, galime nustatyti lokalų židinuką ir paimti iš tos vietos tikslinę biopsiją arba atlikti nedidelę invazinę endoskopinę operaciją. Tai leidžia anksti nustatyti ikivėžines skrandžio gleivinės ligas, anksti diagnozuoti skrandžio vėžį.“

„Naudodami aukštos raiškos endoskopinę aparatūrą, diagnostinės procedūros metu turime galimybę pašalinti net iki keliolikos centimetrų morfologiškai pakitusios gleivinės“, – sako gydytojas endoskopuotojas.

Apie Mahidol universiteto Siriraj ligoninės Medicinos fakultetą

Mahidol universiteto Siriraj ligoninės Medicinos fakultetas yra seniausia ir didžiausia medicinos mokykla bei seniausias universiteto fakultetas Tailande. Šiuo metu fakultetas yra Mahidol universiteto dalis. Fakultetas įkurtas 1888 m. ir veikė kartu su Siriraj ligonine. Tai buvo pirma viešoji ligoninė Tailande, kurioje medicinos studentai turėjo galimybę įgyti klinikinės patirties. Universitetinė Siriraj ligoninė dabar – didžiausias mokymo medicinos centras Tailande. Siriraj ligoninės Medicinos fakultetas kaip vienas iš pirmaujančių Tailande ir akredituotas pagal tarptautinius standartus bendradarbiauja su daugeliu užsienio universitetų tam, kad operatyviai pasidalytų pasaulinėmis mokymo, sveikatos priežiūros ir mokslinių tyrimų perspektyvomis.

Siriraj ligoninės Medicinos fakultete vadovaujamasi princo Mahidol (1892–1929) iš Tailando Songkla provincijos filosofija tokia: „Tikra sėkmė būna ne mokymuose, bet taikant žinias žmonijos labui.“

Apie skrandžio vėžį

„Kasmet pasaulyje diagnozuojama beveik 1 mln. naujų skrandžio vėžio atvejų (6,8 proc. naujų susirgimų), – sako VU Onkologijos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Giedrė Smailytė. – Tai yra penkta pagal dažnumą onkologinė liga po plaučių, krūties, storosios žarnos ir prostatos piktybinių navikų.“

Daugiau kaip 70 proc. skrandžio vėžio atvejų diagnozuojama ekonomiškai atsilikusiose šalyse, o pusė jų – Rytų Azijoje. Sergamumas skrandžio vėžiu tarp vyrų yra beveik dvigubai didesnis nei tarp moterų. Didžiausi sergamumo rodikliai yra Rytų Azijos šalyse – 35,4 atv./100 000 vyrų ir 13,8 atv./100 000 moterų, mažiausi Vakarų Afrikoje – 3,3 ir 2,2 atv./100000 tarp vyrų ir moterų.

Pasak dr. G. Smailytės, skrandžio vėžys pasaulyje tarp mirčių nuo vėžio užima trečią vietą (sudaro 8,8 proc. mirčių nuo vėžio). Didžiausi mirtingumo rodikliai būdingi Rytų Azijai (24,0 atv./100 000 vyrų ir 9.8 atv./100 000 moterų) mažiausi – Šiaurės Amerikai (2,8 ir 1,5 atv./100 000).

Europoje sergamumas skrandžio vėžiu mažėja jau daugelį metų, tačiau Centrinės ir Rytų Europos šalims būdingi santykinai dideli sergamumo ir mirtingumo rodikliai, kurie yra artimi Rytų Azijos šalims.

Lietuvoje sergamumas skrandžio vėžiu taip pat mažėja, tačiau ir pastaraisiais metais kasmet diagnozuojama po 900 naujų skrandžio atvejų, daugiau nei 650 žmonių miršta nuo šios ligos, t. y. skrandžio vėžys mūsų šalyje tebėra pakankamai aktuali onkologinė problema.

Deja, tik maždaug 15 proc. skrandžio vėžio yra diagnozuojama I stadijos (arba apie 25 proc. I–II).

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras