Rugpjūčio 22 d. Krašto apsaugos ministerijoje pasirašyta sutartis dėl pėstininkų kovos mašinų (PKM) pirkimo Lietuvos kariuomenei. Už 385,6 mln. eurų (virš 1 milijardo 330 milijonų litų) bus įsigytos 88 pėstininkų kovos mašinos, pagamintos pagal Lietuvos kariuomenės iškeltus reikalavimus.
Sutartį pasirašė Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, PKM „Boxer“ gaminančio ARTEC konsorciumo vykdantieji direktoriai Stefanas Liška (Stefan Lischka) ir Kristofas Hoimanas (Christoph Heumann) bei tarptautinės ginkluotės pirkimo organizacijos (angl. OCCAR) direktorius Timas Rauntris (Tim Rowntree).
Sutartimi patvirtinama, kad už vidutinę 4,38 mln. eurų kainą bus įsigytos bendros Vokietijos-Olandijos įmonės ARTEC gaminamos kovos mašinos su ant jų sumontuotais Izraelio gamybos bokšteliais, ginkluotais greitašaudėmis 30 mm. patrankomis ir prieštankinėmis raketomis „Spike LR“.
Bendru PKM gamintojo ARTEC ir Lietuvos sutarimu, pagal Lietuvos reikalavimus gaminamos mašinos, išlaikant sąsajas su Lietuvos istorija ir Lietuvos kariuomenės tradicijomis, bus vadinamos ne „Boxer“, o pėstininkų kovos mašina „Vilkas“.
Planuojama, kad pirmosios iš sutartyje numatytų PKM „Vilkas“ į Lietuvą atkeliaus 2017 m. pabaigoje, o paskutinės – 2021 metais.
„Sutarties pasirašymas vainikuoja Krašto apsaugo ministerijos pastangas Lietuvos kariuomenę aprūpinti aukštos kokybės produktu, geriausiai atitinkančiu kainos ir kokybės santykį. Tai ilgalaikė investicija į šalies gynybą ir ženklas, kad Lietuva rūpinasi savo saugumu ir investuoja į jį“, – sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
„Šiandien pasirašyta sutartimi pažymime vieną iš kertinių projekto etapų, kurį įgyvendinus, Lietuva turės modernų ir ypač efektyvių šarvuotų mašinų pajėgumą. Per mažiau nei aštuonis mėnesius stipri jungtinė komanda, sudaryta atstovų iš Lietuvos, Vokietijos, Nyderlandų, „Boxer“ gamintojų ir OCCAR, sukūrė sąlygas, kad Lietuva už gerą kainos ir kokybės balansą būtų aprūpinta pasaulinio lygmens pajėgumu, kuris bus naudojamas artimiausius kelis dešimtmečius. Aš ir mano komanda didžiuojamės, kad dalyvaujame šioje programoje, stiprinančioje Lietuvos saugumą. Taip pat sveikinu Lietuvą tapus OCCAR bendruomenės dalimi“, – po sutarties pasirašymo sakė OCCAR direktorius T. Rauntris.
Naujosiomis pėstininkų kovos mašinomis bus aprūpinti Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionai.
„Šios kovos mašinos batalionams, o tuo pačiu ir visai brigadai, suteiks didesnį mobilumą, pajėgų apsaugą ir ugnies galią. Operaciniu požiūriu turėsime galimybes ne tik saugiai transportuoti karius iki mūšio lauko, bet ir efektyviai dalyvauti mūšyje naikinant šarvuotus ir nešarvuotus taikinius iki 4 kilometrų atstumu. Techniniu požiūriu vienetai galės lengviau integruotis ir veikti lygiaverčiai su sąjungininkais“, – po sutarties pasirašymo sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.
Prieš pasirašant sutartį dėl PKM pirkimo, Krašto apsaugos ministerijoje taip pat buvo pasirašytas trišalis tarpinstitucinis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos, Nyderlandų Karalystės gynybos ministerijos ir Vokietijos Federacinės Respublikos Federalinės gynybos ministerijos susitarimas dėl bendradarbiavimo ir kiekvienos šalies indėlio dalyvaujant „Boxer“ programoje.
Dar viena sutartimi, kurią pasirašė OCCAR ir Lietuvos atstovai, buvo apibrėžtos Lietuvos ir OCCAR bendradarbiavimo apimtys, gairės ir įgaliojimai.
Įsigydama PKM „Vilkas“ ir prisijungdama prie OCCAR administruojamos šarvuočių „Boxer“ programos, Lietuva OCCAR organizacijai suteikė įgaliojimai prižiūrėti projekto vykdymą ir teikti ekspertinį vertinimą dėl perkamų šarvuočių kokybės. Dalyvaudama „Boxer“ programoje Lietuva naudosis visais šios programos teikiamais privalumais: mažesnėmis programos vystymo ir palaikymo sąnaudomis, dalijimusi technologijomis, geresne sąveika su programoje dalyvaujančiomis šalimis.
Vokietijos kompanijų „Krauss-Maffei Wegmann“ ir „Rheinmetall MAN Military Vehicles“ ir Nyderlandų kompanijos „Rheinmetall MAN Military Vehicles Nederland“ konsorciumo ARTEC gaminamos pėstininkų kovos mašinos „Boxer“ Lietuvos kariuomenės reikmėms pasirinktos, nes geriausiai atitiko kokybės ir kainos santykį ir papildomai iškeltus Lietuvos reikalavimus dėl maksimalios karių apsaugos ir pristatymo laiko.
Slaptos sutarties pasirašymas
1.Sutartį dėl pėstininkų kovos mašinų pirkimo Lietuvos kariuomenei pasirašė Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, tarptautinės ginkluotės pirkimo organizacijos (angl. OCCAR) direktorius T. Rauntris ir PKM „Boxer“ gaminančio ARTEC konsorciumo vykdantieji direktoriai S. Liška ir K. Hoimanas.
2.Prieš pasirašant sutartį dėl PKM pirkimo, Krašto apsaugos ministerijoje taip pat buvo pasirašytas trišalis tarpinstitucinis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos, Nyderlandų Karalystės gynybos ministerijos ir Vokietijos Federacinės Respublikos Federalinės gynybos ministerijos susitarimas dėl bendradarbiavimo ir kiekvienos šalies indėlio dalyvaujant „Boxer“ programoje. Susitarimą pasirašė krašto apsaugos ministras J. Olekas ir Nyderlandų gynybos ministerijos atstovas komandoras Ludgeris H.I. Briumelaras (Ludger H.I. Brummelaar).
3.Dar viena sutartimi, kurią pasirašė OCCAR ir Lietuvos atstovai, buvo apibrėžtos Lietuvos ir OCCAR bendradarbiavimo apimtys, gairės ir įgaliojimai. Ją pasirašė Krašto apsaugos ministerijos pajėgumų ir ginkluotės generalinis direktorius pulkininkas Darius Užkuraitis ir Nyderlandų gynybos ministerijos atstovas komandoras L. H.I. Briumelaras.
Šaltinis: kam.lt
Kuri iš šių sutarčių slapta (o gal visos), nepranešama. Tokias karines mašinas turi jas gaminančios Vokietija ir Nyderlandai, taip pat Australija. Lietuva pirko itin brangų mašinos variantą, kuriame yra ketvirtos kartos Izraelio raketa SPIKE.
ARTEC GmbH (ARmoured vehicle TEChnology), įsikūrusi Miunchene, tėra dukterinė korporacijų Krauss-Maffei Wegmann GmbH, Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH (RMMV) ir Rheinmetall MAN Military Vehicles Nederland B.V. kompanija.
1931 m. įkurta Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG veikė nacių laikais, gamino ir gamina daug ką: nuo geležinkelio lokomotyvų, troleibusų iki tankų. 49 proc. jos akcijų dabar priklauso korporacijai Siemens bei 26 šeimoms, kurių visų pavardės neatskleidžiamos, išskyrus Bodžių (Bode), fon Braunbėrensų (von Braunbehrens), fon Maydelų (von Maydell) ir Setų (Sethe).
2011 m. ši korporacija pardavė šimtus tankų Saudo Arabijai. Jie buvo panaudoti žudant žmones Arabų pavasario metu. Politinio grožio centras (NGO Zentrum für politische Schönheit) skyrė 25 tūkst. eurų premiją tam, kas pasodins į kalėjimą Krauss-Maffei Wegmann šeimyną. Nepavyko. Tačiau vienas iš savininkų, kilęs iš fon Braunbėrensų šeimos, parašė atvirą laišką Vokietijos prezidentui Joachimui Gaukui (Joachim Gauck). Jis buvo nušalintas nuo savo kaip korporacijos patarėjo pareigų.
Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH atsirado 2010 m. sausio 12 d., kai susijungė Vokietijos kompanijos MAN Nutzfahrzeuge AG (49 proc. akcijų) ir Rheinmetall AG (51 proc. akcijų). Nors jos būstinė Miuchene, tankai gaminami Kaselyje (Vokietija) ir Vienoje (Austrija). Korporacijos gaminami tankai pabuvojo Afganistane ir daugybėje kitų šalių, per metu korporacijai šios karo mašinos atneša daugiau nei milijardą dolerių pelno.
Rheinmetall pateko į korupcijos skandalą Indijoje, kai 2012 m. papirkinėjo Indijos kariškius, kad šie pirktų ginkluotės už milijardus dolerių. Šiuo metu dėl korupcijos vyksta teismai.
Greičiausiai todėl Lietuvoje bokserių įsigijimo sutartis slapta, triguba, atlikta per tarpininkus, kad į viešumą neišlįstų gerokai susipurvinęs Rheinmetall vardas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]