2024 m. rugsėjo 18 d.

 

Patriarcho dovana: A. Sutkus Kauno rajonui dovanoja fotografijos kolekciją

Paskelbta: 2013-06-28 10:06 Autorius: pilotas.lt
Antanas Sutkus. M.Wiederynskio nuotr.
Antanas Sutkus. M.Wiederynskio nuotr.

Liepos 6-ąją, Valstybės dienos proga, Raudondvario dvaro pilyje atidaroma vieno žymiausių lietuvių fotografijos meistrų Antano Sutkaus darbų paroda. Tačiau, ko gero, dar svarbesnis įvykis čia numatytas birželio 28 dieną, kai pasaulyje pripažintas fotomenininkas pasirašys savo fotografijos kolekcijos dovanojimo aktą. Tai Lietuvos patriarcho dovana gimtajam Kauno rajonui.

Pasirašys dovanojimo aktą

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas A. Sutkus apgailestauja, kad liepos 6-ąją negalės dalyvauti savo parodos atidarymo iškilmėse – 74-ąjį gimtadienį švenčiantis menininkas atlieka organizmą stiprinančias procedūras ir rengiasi išvykti į Braziliją – čia bus atidaroma jau dešimtoji lietuvių fotografijos metro paroda. Tačiau ir lietuviai nebus nuskriausti. Prieš kelionę A. Sutkus ketina pasirašyti savo darbų dovanojimo aktą. Daugiau kaip 50 originalių sidabro bromido atspaudų jis padovanos gimtajam Kauno rajonui. Kolekcijos dovanojimo aktą birželio 28 dieną (penktadienį) 16 val. Raudondvario dvare pasirašys A. Sutkus ir Kauno rajono meras V. Makūnas. Kauno rajono savivaldybė fotomenininką apdovanos I laipsnio Kauno rajono Garbės ženklu.

Raudondvario dvaro direktorė S. Navickienė patikino, kad fotografijos klasiko darbai bus pagarbiai eksponuojami ir patikimai saugomi. Pasibaigus Raudondvario dvaro žirgyno atnaujinimo darbams čia įsikurs menų inkubatorius su fotografijos galerija. Į ją bus perkelta ir A. Sutkaus dovanota kolekcija.

Nuotraukas įsigijo žinomi muziejai

„Su fotografija yra panašiai kaip su aukso ieškojimu – kasi, paskui plauni žemes, vildamasis atrasti aukso kruopelytę. O tas auksas gali būti pirmame kastuve, gali būti ir paskutiniame. Arba tame, kurio jau nebepajėgei iškasti“, – teigia Nacionalinės premijos laureatas fotomenininkas A. Sutkus.

Atrodo, kad tų „aukso smilčių“ A. Sutkui pavyko išsijoti nemažai – fotografas sulaukė pasaulinio pripažinimo. Jo nuotraukų yra įsigijęs Oscaro Niemeyerio muziejus Brazilijoje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, Dresdeno galerija, Nacionalinė biblioteka Paryžiuje, atlikėjas Eltonas Johnas, kiti žinomi asmenys. Neseniai Londono „Sotheby’s“ aukcione A. Sutkaus fotografija „J.P.Sartre`as Lietuvoje“ buvo parduota už 30 tūkst. litų.

Pirmųjų kadrų neišliko

Netoli Zapyškio, vaizdingame Kluoniškių kaime gimęs A. Sutkus apgailestauja, kad nepavyko išsaugoti kai kurių ankstyvojo laikotarpio darbų. Būdamas šešerių Antanas susirgo tuberkulioze. Turėdamas daug laiko, skaitė. „Perskaičiau visą Zapyškio biblioteką. Didžiausios mano vaikystės svajonės buvo radijas, dviratis ir fotoaparatas. Per vasaras padirbėdavau ir pirmiausia įsigijau fotoaparatą. Tada dar mokiausi aštuntoje klasėje“, – prisimena fotografijos meistras. Vaikystėje jis fotografavo bendraklasius, durpynuose sunkiai dirbančius žmones, gamtą – įprastą sau aplinką. „Gaila, kad 1955-1958 archyvą, paliktą Ežerėlyje, pusbrolis raketomis paleido – fotojuostos labai gerai degė“, – šypsodamasis pasakoja fotografas. Seniausia išlikusi A. Sutkaus nuotrauka yra 1956 metais fotografuotas Zapyškio dvaras.

Leidosi fotografuojamas P. Sartre'as

A. Sutkus kurį laiką buvo labiau vertinamas Vakaruose, nei Lietuvoje. 1965 metais jis buvo vienas pirmųjų fotografų, kuriems leidosi fotografuojamas prancūzų filosofas Jeanas Paulis Sartre`as ir jo bendražygė Simone de Beuvoir.

A. Sutkaus kolekcijoje – 3 didieji prizai, 8 aukso, 4 sidabro, 5 bronzos medaliai, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ir Lenkijos Prezidento ordinai, per 80 kitų apdovanojimų. A. Sutkaus parodos keliavo į UNESCO būstinę Paryžiuje ir Europos Tarybą Strasbūre. Lietuvio užfiksuoti vaizdai gretinami su legendinių meistrų – prancūzo H. Cartier-Bressono ir vengro A. Kerteszo darbais.

Gausybė apdovanojimų ir garsūs vardai A. Sutkui netrukdo kritiškai žvelgti į save. „Fotografuodamas, dirbdamas su archyvu, rengdamas fotografijų knygas jaučiuosi esąs paprastas fotografas. Atsargiai vartoju „menininko“ terminą, nes ar tai yra menas, parodys laikas“, – kalba gyvuoju fotografijos klasiku tituluojamas A. Sutkus.

Fotografija – dvasios metraštis

Menotyrininkai dažnai pabrėžia humanistinį A. Sutkaus kūrybos pobūdį. Jį visada traukė portretas, socialinė fotografija. Kūrėjas mano, kad toks jo požiūris į pasaulį atsirado intuityviai, prie to prisidėjo ir apsiskaitymas.

„Manau, kad fotografija – tai  dvasios metraštis. Žmogaus ir tautos, nes čia atsiskleidžia laikas ir socialinė aplinka. Per ją, per įvairias detales – santykiai, vertybės, pasaulio suvokimas. Todėl mano kadro siekiamybė buvo užčiuopti žmogaus sielą ir jos neišgąsdinti“, –  teigia pirmosios lietuvių fotomenininkų kartos lyderis A. Sutkus.

Parengta pagal Kauno fotografijos galerijos informaciją.

www.pilotas.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras