Trijų Baltijos šalių varžybose Estija vėl pirma. Netrukus šalis į kosmosą paleis savo pirmąjį palydovą. Estų studentų ir mokslininkų kūrinys jau pradėjo kelionę į kosmoso centrą Prancūzijoje, iš kur bus paleistas pavasarį. Estai tikisi, kad jų palydovas bus pradžia naujų erdvėlaivių kūrimui.
Palydovas „ESTCube-1“ buvo pagamintas įgyvendinant Estijos studentų mokslinę programą. Kosmine valstybe Estija turėtų tapti balandžio pradžioje, kai palydovas pradės veikti ir nusiųs pirmąjį signalą į Tartu observatoriją.
Pirmasis Estijos palydovas sveria kiek daugiau nei kilogramą, jo dydis kaip nedidelės kubo formos dėžutės. Estai tikisi, kad jis taps kosminės revoliucijos dalimi, mat iš jo bus paleista vadinamoji „Saulės burė“, kurią sukūrė suomių mokslininkas. Tai bus pirmasis elektroninės „Saulės burės“ bandymas kosmose. Tikimasi, kad tai gali padėti ateityje kuriant naujo tipo erdvėlaivius. „Estijai ši misija labai svarbi moksliniu ir pedagoginiu požiūriu. Ji taip pat svarbi ir pasaulio kosmoso mokslui, nes bus bandomas naujas palydovas. Turime daug didesnį tikslą su partneriais iš Suomijos, Vokietijos ir kitų šalių. Norime sukurti saulės energija varomą kosminį laivą, kuris leistų greitus skrydžius iš vienos planetos į kitą“, - teigė mokslininkas Martaas Noorma
Palydovas buvo kuriamas penkerius metus. Prie projekto prisidėjo beveik 100 Estijos studentų ir mokslininkų. Skaičiuojama, kad šio palydovo gamyba kainavo daugiau nei 350 tūkstančių eurų, o tai daugiau nei milijonas litų.
Ateityje paleisti palydovą į kosmosą ketina Latvija ir Lietuva. Pirmoji tai ketina padaryti po kelių mėnesių, o Lietuva šių metų vasarą.
"Lietuvos ryto TV" | ekspertai.eu inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]