Gražutės regioniniame parke, Paluodės kaime, prie Luodžio ežero, vyksta tarptautinė menininkų kūrybos stovykla „Creanature“. Į stovyklą atvyko Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos keramikai, tapytojai, garso ir vaizdo menininkai, rašytojai. Šio kūrybinio projekto tikslas – atrasti unikalią autentišką aplinką, ją tyrinėti, susipažinti su vietos bendruomene, istoriniu, architektūriniu, etnografiniu paveldu, suburti įvairioms meno sritims atstovaujančius menininkus, įgyvendinti kūrybinius sumanymus, kuriuose atspindimas santykis su konkrečia vietove, gamta, ekologija.
Teksto autorė drauge su kolegomis aplankė daugybę gražių vietų – Salako miestelį, pažintinį Šavašos taką, Verslavos piliakalnį, Moliakalnį, vietos menininkus ir aludarius, išklausė paskaitą apie vietos vandens telkinius.
Magėjo pamatyti ir kultūros paveldo objektą – Senąjį Dūkšto dvarą, jo teritoriją, senąsias kapines. Pamatėme. Mus „meiliai“ pasitiko teritorijos sargas, kalbėjęs tik rusiškai ir pasakęs, kad teritorijon eiti griežtai draudžiama, nes vyksta statybos. Statybininkų nematėme. Pabandėme paaiškinti, kad nesuprantame rusiškai, tada sargas pagrasino paleisti šunį. Buvo labai juokinga. Atėjo sargo padėjėja. Šiaip ne taip surezgė vieną sakinį lietuviškai: „Eiti negalima.“ Paprašėme paaiškinti, kodėl, kas nurodė, kad negalima. Deja... Paklausėme, kodėl nė vienas nekalba lietuviškai? Moters atsakymas buvo nuostabus: „Kodėl lietuviškai? Aš esu lenkė.“ O paskui rusiškai pakartojo „draugišką“ perspėjimą, kad iškvies policiją. Truputį palaukėme, bet policija vis nesiskubino, tai mes apvaikščiojome tą dvaro teritorijos dalį, kuri buvo neaptverta.
Didžiulė dvaro teritorija tikrai įspūdinga – matyti buvus daug priklausinių, medžių alėja, už dvaro tyvuliuoja ežeras. Pačioje dvaro kiemo teritorijoje – suvešėjusios piktžolės, apaugusi maurais kūdra, šiukšlynas ir... sargo būdelė. Nuoširdžiai tikime, kad dvaras restauruojamas ir neilgai trukus atvers duris visiems lankytojams, norintiems juo pasigrožėti.
Vilties teikiančių ženklų galima rasti čia:
www.miestai.net , http://ignalinietis.balsas.lt