Lietuvos prezidentė, šių metų Europos politikos „Oskaro” laureatė, buvusi ES komisarė, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą, atsakė į ekspertai.eu klausimus apie šį biudžetą, kuriuos skelbėme publikacijoje „Prezidentės D. Grybauskaitės klausiama apie „klaidų lygį”, kurį nustatė ES biudžeto auditoriai”.
Primename klausimus:
1. Ar tiesa, kad 2004 m. rugsėjo 29 d. dalyvavote posėdyje, kuriame kartu su kitais ES komisarais išklausėte Martos Andreasen ir jos advokato paaiškinimų, prieš apsispręsdami dėl jos atleidimo iš Europos Komisijos vyriausiosios finansininkės pareigų? Jei taip, kokia buvo Jūsų asmeninė pozicija dėl jos atleidimo? Ar tiesa, kad neužstojote pareigūnės, perspėjusios apie korupcijai palankią ES finansinės apskaitos sistemą? Jei taip, kodėl?
2. Ar tiesa, kad vėliau, kai Jūs jau ėjote biudžeto komisarės pareigas (nuo 2004 m. lapkričio 21 d.), M. Andreasen parašė administracinį skundą, prašydama, kad naujos sudėties EK persvarstytų savo sprendimą ją atleisti, bet 2005 m. kovo 15 d. EK išnagrinėjo skundą ir nutarė šio sprendimo nekeisti? Jei taip, kokia buvo Jūsų asmeninė pozicija ir kodėl?
3. Ar tiesa, kad, nušalinus M. Andreasen nuo vyriausiosios finansininkės pareigų, naują viešąjį konkursą laimėjo olandas Markas Ostensas, kuris po kelių mėnesių pats atsistatydino, nes susipažinęs su EK buhalterine situacija nenorėjo pasirašinėti neskaidrių dokumentų?
4. Ar tiesa, kad vėliau EK priėmė sprendimą daugiau neberengti viešųjų konkursų vyriausiojo finansininko pareigoms eiti, ir nuo to laiko į šias pareigas skiriami asmeninį pasitikėjimą turintys asmenys, kitaip tariant, valdžiai lojalūs žmonės? Jei tiesa, kokią asmeninę poziciją pareiškėte dėl tokios situacijos?
5. Kaip pakomentuotumėte tai, kad Europos audito rūmai, kasmet audituojantys ES biudžetą, jau 18 metų nustato reikšmingų pažeidimų, vadinamų klaidomis, todėl negali visiškai patvirtinti išlaidų teisėtumo, o iš ES biudžeto kiekvienais metais nežinia kur dingsta, panaudojami klaidingai ar neteisėtai milijardai eurų (pvz., 2011-aisiais taip panaudoti 5 milijardai)?
6. Koks buvo vadinamasis klaidų lygis, kurį nustatė ES biudžeto auditoriai, Jums būnant komisare, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą?
7. Kokia, Jūsų vertinimu, yra Jūsų atsakomybė dėl šios neskaidrios sistemos?
Prezidentės atsakymas į šiuos klausimus yra toks:
„Lietuvos Respublikos Prezidentė biudžeto ir finansų komisarės pareigas pradėjo eiti 2004 metų lapkričio mėnesį. Nuo 2004 metų gegužės 1 iki lapkričio 21 d. naujų ES šalių narių atstovai neturėjo savarankiškų komisarų portfelių, todėl buvo priskirti prie jau esamų komisarų. Šalies vadovė dirbo kartu su tuo metu švietimo ir kultūros komisarės pareigas ėjusia Viviane Reding.
Nuo 2004 metų lapkričio 21 už auditą buvo atsakingas ne biudžeto ir finansų, o administracinių reikalų, audito ir kovos su sukčiavimu komisaras Siimas Kallas.”
Kaip įprasta, prezidentė į visus klausimus atsakė urmu, keliais taupiais sakiniais, kurių prasmę ir sąsają su klausimais eiliniam mirtingajam suvokti sunku, o gal ir visai neįmanoma.
Todėl verčiame prezidentės atsakymą į žmonių kalbą: Dalia Grybauskaitė „ne prie ko”. Ji tik formavo ES biudžetą, o tuos pinigus vogė ir / ar švaistė bei sąlygas tam sudarė kiti. D. Grybauskaitė apie tai kalbėti nenori...
Atsakymas tobulai eurobiurokratinis; akivaizdu, kad ES valdininkams yra ko pasimokyti iš politikos „Oskaro” laureatės.
Deja, šis atsakymas vargu ar turi ką nors bendro su įprastinėmis moralės normomis. Juk eiliniam mirtingajam savaime suprantama: vogti ir / ar švaistyti kitų sunkiai uždirbus pinigus – nusikaltimas. Jei matai, kaip kažkas daro šį ar kitą nusikaltimą – nesi „ne prie ko”. Juk tyla ar, kaip pasakyta kitoje istorijoje, „stovėjimas po medžiu” nusikaltimo akivaizdoje yra ne kas kita kaip bendrininkavimas.
Susiję:
Prezidentės D. Grybauskaitės klausiama apie „klaidų lygį”, kurį nustatė ES biudžeto auditoriai
ES realybė: milžiniškos sumos išvagiamos arba yra „klaidingai panaudojamos”
Klaidelės už penkis milijardus
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]