2024 m. birželio 19 d.

 

Pavyzdingai tobulas prezidentės atsakymas apie ES pinigus

26
Paskelbta: 2013-07-25 10:13 Autorius: ekspertai.eu
D. Grybauskaitė. Nuotr. prezidentas.lt
D. Grybauskaitė. Nuotr. prezidentas.lt

Lietuvos prezidentė, šių metų Europos politikos „Oskaro” laureatė, buvusi ES komisarė, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą, atsakė į ekspertai.eu klausimus apie šį biudžetą, kuriuos skelbėme publikacijoje „Prezidentės D. Grybauskaitės klausiama apie „klaidų lygį”, kurį nustatė ES biudžeto auditoriai”.

Primename klausimus:

 1. Ar tiesa, kad 2004 m. rugsėjo 29 d. dalyvavote posėdyje, kuriame kartu su kitais ES komisarais išklausėte Martos Andreasen ir jos advokato paaiškinimų, prieš apsispręsdami dėl jos atleidimo iš Europos Komisijos vyriausiosios finansininkės pareigų? Jei taip, kokia buvo Jūsų asmeninė pozicija dėl jos atleidimo? Ar tiesa, kad neužstojote pareigūnės, perspėjusios apie korupcijai palankią ES finansinės apskaitos sistemą? Jei taip, kodėl?

2. Ar tiesa, kad vėliau, kai Jūs jau ėjote biudžeto komisarės pareigas (nuo 2004 m. lapkričio 21 d.), M. Andreasen parašė administracinį skundą, prašydama, kad naujos sudėties EK persvarstytų savo sprendimą ją atleisti, bet 2005 m. kovo 15 d. EK išnagrinėjo skundą ir nutarė šio sprendimo nekeisti? Jei taip, kokia buvo Jūsų asmeninė pozicija ir kodėl?

3. Ar tiesa, kad, nušalinus M. Andreasen nuo vyriausiosios finansininkės pareigų, naują viešąjį konkursą laimėjo olandas Markas Ostensas, kuris po kelių mėnesių pats atsistatydino, nes susipažinęs su EK buhalterine situacija nenorėjo pasirašinėti neskaidrių dokumentų?

4. Ar tiesa, kad vėliau EK priėmė sprendimą daugiau neberengti viešųjų konkursų vyriausiojo finansininko pareigoms eiti, ir nuo to laiko į šias pareigas skiriami asmeninį pasitikėjimą turintys asmenys, kitaip tariant, valdžiai lojalūs žmonės? Jei tiesa, kokią asmeninę poziciją pareiškėte dėl tokios situacijos?

5. Kaip pakomentuotumėte tai, kad Europos audito rūmai, kasmet audituojantys ES biudžetą, jau 18 metų nustato reikšmingų pažeidimų, vadinamų klaidomis, todėl negali visiškai patvirtinti išlaidų teisėtumo, o iš ES biudžeto kiekvienais metais nežinia kur dingsta, panaudojami klaidingai ar neteisėtai milijardai eurų (pvz., 2011-aisiais taip panaudoti 5 milijardai)?

6. Koks buvo vadinamasis klaidų lygis, kurį nustatė ES biudžeto auditoriai, Jums būnant komisare, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą?

7. Kokia, Jūsų vertinimu, yra Jūsų atsakomybė dėl šios neskaidrios sistemos?

Prezidentės atsakymas į šiuos klausimus yra toks:

„Lietuvos Respublikos Prezidentė biudžeto ir finansų komisarės pareigas pradėjo eiti 2004 metų lapkričio mėnesį. Nuo 2004 metų gegužės 1 iki lapkričio 21 d. naujų ES šalių narių atstovai neturėjo savarankiškų komisarų portfelių, todėl buvo priskirti prie jau esamų komisarų. Šalies vadovė dirbo kartu su tuo metu švietimo ir kultūros komisarės pareigas ėjusia Viviane Reding.

Nuo 2004 metų lapkričio 21 už auditą buvo atsakingas ne biudžeto ir finansų, o administracinių reikalų, audito ir kovos su sukčiavimu komisaras Siimas Kallas.”

Kaip įprasta, prezidentė į visus klausimus atsakė urmu, keliais taupiais sakiniais, kurių prasmę ir sąsają su klausimais eiliniam mirtingajam suvokti sunku, o gal ir visai neįmanoma.

Todėl verčiame prezidentės atsakymą į žmonių kalbą: Dalia Grybauskaitė „ne prie ko”. Ji tik formavo ES biudžetą, o tuos pinigus vogė ir / ar švaistė bei sąlygas tam sudarė kiti. D. Grybauskaitė apie tai kalbėti nenori...

Atsakymas tobulai eurobiurokratinis; akivaizdu, kad ES valdininkams yra ko pasimokyti iš politikos „Oskaro” laureatės.

Deja, šis atsakymas vargu ar turi ką nors bendro su įprastinėmis moralės normomis. Juk eiliniam mirtingajam savaime suprantama: vogti ir / ar švaistyti kitų sunkiai uždirbus pinigus – nusikaltimas. Jei matai, kaip kažkas daro šį ar kitą nusikaltimą – nesi „ne prie ko”. Juk tyla ar, kaip pasakyta kitoje istorijoje, „stovėjimas po medžiu” nusikaltimo akivaizdoje yra ne kas kita kaip bendrininkavimas.

Susiję:

Prezidentės D. Grybauskaitės klausiama apie „klaidų lygį”, kurį nustatė ES biudžeto auditoriai

ES realybė: milžiniškos sumos išvagiamos arba yra „klaidingai panaudojamos”

Klaidelės už penkis milijardus

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
26. stasys
(2014-04-16 20:37:29)
(78.57.168.231) Parašė:

Šaunuoliai ekspertai.eu. Deja, atsakymų nesulauksime, nes etika, moralė – ne išgamų pasaulio dimensijos.25. jau tikrai
(2013-08-01 11:07:37)
(94.244.80.185) Parašė:

baikit smeizti Prezidente,as visada uz ja,ka jus besakytumete ir taskas!24. IKX
(2013-07-28 11:43:10)
(78.60.211.253) Parašė:

O ka jinai is viso dar cia veikia kai yra ne prie ko ??? Ji yra apskritai ne prie KO !!!23. judosius
(2013-07-27 21:54:01)
(67.102.216.106) Parašė:

gerbiu ir myliu grybauskaite landsbergo mums rekomenduota.viskas vyksta apgalvotai kaip sachmatu zaidime.yra pieskos,rikiai,karalius,karaliene.vyksta biblijinis JONO apreiskimas(naujasis testamentas)ateis VIESPATS ir sustabdys ta ZAIDIMA.22. omg
(2013-07-26 18:01:24)
(78.60.171.176) Parašė:

tęsiame prezidentės "nuopelnų" dešimtuką :) 5. pavojus lietuvių kalbai kyla iš prezidentės paskirtų ministrų. prezidentė pagal Konstituciją bet kurį tokį aktą iš karto gali apskųsti Konstituciniam teismui – to nedaro ir vaidina spektaklį. Nesaugo to, ką gali saugoti, net nevykto konstitucinės pareigos - saugoti tautos nacionalinius interesus. 6. prezidentė, kalbėdama apie referendumą kaip apie „farsą“, perša mintį, kad Lietuvos valstybėje reikia aukoti tiesą ir teisingumą dėl energetinių projektų. tokia laikysena labai primena sovietmetį ir elgesį su „tarybine liaudimi“, kuriai nebūtina kištis į valstybės valdymą. Konstitucija ir Referendumo įstatymas nenumato, jog referendumo sprendimai nebūtų įgyvendinami. Lietuvoje referendumai skirstomi į privalomus ir patariamuosius ne pagal jų įgyvendinimą ar neįgyvendinimą, o pagal atvejus, kada valdžia referendumo būdu privalo paklausti Tautos valios ir kada nebūtinai. pastarasis atvejis įstatymų leidėjo Lietuvoje pavadintas patariamuoju. Tačiau abiem atvejais referendumo sprendimus valdžia privalo įgyvendinti. 7. dėl Europrokuratūros steigimo ES šalys sutarė, kad būtini šalių sprendimai. Lietuvos Konstitucija nesuteikė Prezidentui teisės šią baudžiamojo persekiojimo funkciją viešai neskelbiama apimtimi perduoti Briuseliui. kodėl neskelbiamas referendumas? ar prezidenta gali pasirinkti viena nuspręsti? 8. po Bratislavoje įvykusio Rytų Europos šalių vadovų susitikimo su ES prezidentu Rompui - prezidentė pakalbėjo dėl nacionalizmo grėsmės vadinamoioms europinėms demokratijos vertybėms. o Lietuvoje ponia pasakoja, jog tautiškumas – ne nacionalizmas. tai kuria tikėti? 9. jei prezidentei rūpi „lenkiškieji“ klausimai, kur prezidentės vieši pasisakymai dėl V.Tomaševskio atvirai vykdomos autonomininkų politikos? tyla reiškia pritarimą? ar ką? palikimą savivalei? Kodėl prezidentė neveikia kaip yra įpareigota Konstitucijos? 10. prezidentė giriasi teisėsaugos laimėjimais, tačiau kodėl tyli dėl nusikalstamo atvirai vykdomo savavaldžiavimo švaistant ir savinantis valstybės bei bankų lėšas, jau skaičiuojamas ne tik šimtais milijonų (Snoro banko administratoriaus atlygis), o milijardais? ............................................... ir daug kitų "laimėjimų" :) aleliuja.21. omg
(2013-07-26 17:58:38)
(78.60.171.176) Parašė:

pasidžiaukime prezidentės "nuopelnais" Lietuvai :) 1. prezidentė pasigyrė per metus Lietuvos žiniasklaidai davusi „net 11“ interviu. juokingas skaičius, kai Lietuva tuo laiku išgyveno tiek politinių sukrėtimų. visiškas slėpimasis nuo žmonių, viešosios erdvės siaurinimas ir Lietuvos „nupilietinimas“ – piliečiams pateikiama tik propaganda. kas sprendžia, jei nesprendžia piliečiai? 2. prezidentės pasirašytas Kriminalinės žvalgybos įstatymas, priimtas 2012 m. atima LR Konstitucijos laiduotas privačių asmenų teises ir laisves ir įteisina visų piliečių laisvą sekimą (pagal Konstituciją valdžia piliečius gali sekti tik su teismo leidimu) – dabar prezidentei pritariant kuriama totalaus sekimo sistema, o prezidentė kalba apie sustiprėjusias žmogaus teises ir laisves. prezidentė PASIRAŠĖ ŠITĄ ĮSTATYMĄ. tai kam plepalai apie žmogaus teises ir laisves? 3. prezidentė sako, kad žmonės negali būti saugūs nežinodami, kieno sprendimai valstybėje priimami, tačiau pati šiuos dalykus slepia. tabu temos: FNTT skandalas VSD antikonstitucinė veikla, žmonių sekimas – tai yra tabu net pačiai prezidentei. tai kas valdo Lietuvą? 4. įvykdyta politinė diversija prieš aukštus teisėsaugos pareigūnus (Gailių ir Giržadą). prezidentė tyli ir nepaaiškina ar pati ir/ar jos komanda dalyvavo kriminaliniame veikime, o jos pačios paskirtas ministras, kuris atleido šiuos pareigūnus, prezidentės žodžiais, yra „ne prie ko“ - prezidentės vykdoma telefoninė teisė. aukščiausi valdžios pareigūnai sudorojami juos apšmeižiant (naudojant tą pačią žiniasklaidą) ir byla nesulaukia tinkamo tyrimo, o sulaukus – teismo sprendimai neuri reikšmės, svarbesnis „melo detektorius“. bus daugiau.... :)20. 19-am
(2013-07-26 17:54:45)
(78.60.171.176) Parašė:

tiesiai 5 dešimtuką. galėčiau dar "krūvelę" tokių ponios nuopelnų pridėti :)) Baisu kaip ne kurie kiti to vis dar nemato. Nors... nemato jau tik labai maža dalis, o ponios "tikinčiųjų būrelis" miega giliu hipnotiniu miegu:)Net šio straipsnio nesuvokia :)19. zzzz
(2013-07-26 17:13:16)
(78.60.186.246) Parašė:

Ekselencija yra tik sachmatu figura ES projekte. Net jei jai numatytas praeinancio pestininko vaidmuo, musu Lietuveleje jos nuopelnu skaiciavimui uztektu vienos rankos pirstu. Nei vienos bylos pries korumpuotus politikus/establishmant'a; nutraukti tyrimai del lesu issvaistymo; banku sistemos galutinis perdavimas skandinavams; link nulinio pasitikejimo lygio nuriedejusi teisesauga; FNTT skandalas; nulinis demesys pilieciu nuomonei del AE, Chevrono, eityniu Nepriklausomybes dienoms pamineti ... "oskarai" politikoje - simptomatiski. Jie, tik visiskai abejingiems savo didziai tautai, gali kelti euforija. Ir nereikia rekti "salin rankas" nuo JE, - kodel ja reiketu liesti??? Tegul lekia i ES virsunes, o mes gal pasuksime Vengrijos keliu. Kol ne velu.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras