Vilniaus miesto apylinkės teismas po pertraukos tęsia penkių policijos pareigūnų, neužkirtusių kelio žudynėms Kaune, bylos nagrinėjimą.
Ketvirtadienio posėdyje apklausti keturi liudytojai: buvęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, jo pavaduotojas Vytautas Barkauskas, buvęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka bei jo kolega to paties departamento prokuroras Irmantas Mikelionis.
Pirmasis liudijęs I. Mikelionis 2009 m. buvo Vilniaus apygardos vyriausiojo prokuroro Ramučio Jancevičiaus pavaduotoju, jam išėjus atostogų, ėjo vyriausiojo prokuroro pareigas prokuratūroje.
Jis paliudijo, kad tarp jo ir R. Jancevičiaus įvykęs pokalbis, per kurį R. Jancevičius informavo, kad pas jį buvo atvykęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnas Tomas Ulpis.
"T. Ulpis informavo, jog D. Kedys rengiasi ar planuoja nužudyti Joną Furmanavičių, kad kažkas turi ginklą, ieškomas žmogus nužudymo įvykdymui", - teisme kalbėjo prokuroras ir patikslino, kad pokalbis buvęs trumpas, fragmentiškas, buvo pasakyta užuomina.
Supratęs, kad tai tarnybinio naudojimo slapta informacija, I. Mikelionis apie tai niekam nesakė. Prokuroras paneigė, kad po teisėjo J. Furmanavičiaus ir Laimutės Stankūnaitės sesers Violetos Naruševičienės nužudymo LKPB pareigūnai vykdė slaptą D. Kedžio sekimą, budėjo prie sodo namelio šalia Kauno. Neatmetama, kad teisme įvyks Vilniaus apygardos vyriausiojo prokuroro R. Jancevičiaus ir I. Mikelionio akistata.
Buvęs tuomečio generalinio prokuroro A. Valantino pavaduotojas V. Barkauskas taip pat sakė, kad atėję policijos pareigūnai užsiminė apie D. Kedžio ketinimus įsigyti ginklus.
"Pareigūnai minėjo, kad D. Kedys ieško įsigyti nelegalų šaunamąjį ginklą", - sakė V. Barkauskas ir pridūrė, kad visa D. Kedžio agresija rodė jo agresiją. Tačiau pareigūnai esą dažnai gauna informacijos, keliančios abejonių. V. Barkauskas sakė siūlęs ieškoti D. Kedžio, siekiant išsiaiškinti šią galimai daromą nusikalstamą veiką, buvo klausomasi D. Kedžio telefoninių pokalbių. Prokuroras teisme pripažino, kad nusikaltimo veikos atskleidimas - policijos veiklos prerogatyva, o ištyrimo kontrolė - prokuratūros. Buvęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras A. Kliunka sakė iš tuomečio generalinio prokuroro pavaduotojo V. Barkausko žinojęs apie D. Kedžio rašomus skundus.
Sužinojęs apie J. Furmanavičiaus nužudymą, A. Kliunka su tuomečiu generalinio prokuroro pavaduotoju Gintaru Jasaičiu išvyko į Kauną, vykstant sulaukė verslininko Andriaus Ūso advokato Deivio Valiulio skambučio, kuris informavo, kad D. Kedys jį persekioja. A. Kliunka paprašė pastarajam skirti apsaugą.
Kaune A. Kliunka sužinojęs, kad D. Kedys dingo su namuose laikomais ginklais, o vėliau - apie V. Naruševičienės nužudymą. Jam nuostabą kėlė, kad priešiškumas gali virsti nužudymu.
Eksprokuroras paliudijo, jog D. Kedžio ieškota visur, tačiau sodo namelyje jo neieškota. Jis paliudijo ir apie Generalinę prokuratūrą iš Prezidentūros pasiekusį anoniminį laišką, kuriame nurodyta, jog apie D. Kedžio planuojamas žudynes žinojo Policijos departamento pareigūnai - policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis, LKPB viršininkas Algirdas Matonis ir Visvaldas Račkauskas. Tiesa, šis laiškas nenustebino, nes po kiekvieno rezonansinio tyrimo sulaukiama panašių pranešimų.
"Bijau bendrauti su pareigūnais, su kuriais buvau bendražygis", - sakė eksprokuroras.
Buvęs generalinis prokuroras A. Valantinas, šiuo metu einantis teisėjo pareigas, paliudijo, jog jam nebuvo žinoma, kad kaltinamieji bendrautų su anoniminiu šaltiniu, kuris įspėjo apie nužudymą, pas jį į asmeninį priėmimą buvo užsirašiusios V. Naruševičienė ir L. Stankūnaitė. Konkrečiai jokios bylos A. Valantinas, būdamas generaliniu prokuroru, nekuravo, tačiau apie galimą grėsmę moterims sužinojo iš Vilniaus apygardos vyriausiojo prokuroro R. Jancevičiaus.
"Visada laikiausi principo, kad tie žmonės, kurie turi priimti sprendimus, ir turi valdyti informaciją. (...) Niekada nesikišau ir nenurodinėjau, kaip kam reikėtų dirbti", - sakė liudytoju šioje byloje tapęs buvęs vyriausiasis šalies prokuroras.
A. Valantinas nemanė, kad prokuratūrai prieš policiją reikėjo pradėti tyrimą, juolab kad šį klausimą svarstė Seimas.
Išklausęs liudytojus, teismas kitą posėdį rengs balandžio 15 d.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]