Per viešus atsiskaitymus labiausiai sukčiauja socialinių ir technologijos mokslų studentai, mažiausiai – studijuojantieji fizinius mokslus, rodo šiandien pristatytas Lietuvos studentų sąjungos organizuojamas tyrimas „Akademinio sąžiningumo indeksas 2013“.
Tyrimą pristatęs Lietuvos studentų sąjungos sociologinių tyrimų koordinatorius Martynas Kriaučiūnas pabrėžė, kad vis dėlto tai priklauso nuo konkrečių atsiskaitymų. Esant vienoms atsiskaitymo formoms, daugiau sukčiauja vieni studentai, esant kitoms – kiti, todėl negalima prieiti prie visiškai bendrų išvadų, akcentavo jis.
Studentų apklausos duomenimis, sukčiavimas per viešuosius atsiskaitymus labiausiai paplitęs socialinių ir technologijos mokslų srityse – taip mano atitinkamai 53,5 proc. ir 52,1 proc. studentų. Humanitarinių mokslų srityje šis rodiklis siekia 47,3 proc., biomedicinos – 47 proc., menų srityje – 41,2 proc., o fiziniuose moksluose – 38,8 proc.
Technologijos mokslai socialinius lenkia pagal plagijavimo ir nesąžiningo savarankiško darbo atlikimo atvejus.
Tuo metu dėstytojai abiejų šių reiškinių populiarumą nurodė gerokai rečiau. Netinkamą savarankiško darbo užduočių atlikimą kaip paplitusį reiškinį įvardijo 32,7 proc., o sukčiavimą per viešuosius atsiskaitymus – 18,6 proc. dėstytojų.
Plagijavimo paplitimą nurodė 37,8 proc. studentų ir 30,1 proc. dėstytojų, falsifikavimo – 23,5 proc. studentų ir 10,8 proc. dėstytojų.
„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sako, kad dėstytojų požiūris verčia sunerimti.
„Tyrimas aiškiai rodo, kad visai neaišku, ar aukštosios mokyklos yra pasiruošusios spręsti šį iššūkį. Nes vien tai, kad dėstytojai nesureikšmina šitos problemos masto tiek, kiek apie tai kalba studentai, manau, jau verčia mus visus susimąstyti ir sunerimti“, - per tyrimo pristatymą kalbėjo S. Muravjovas
„Žinių radijo“, „diena.lt“, „ekspertai.eu“ inf.