2024 m. lapkričio 26 d.

 

Permainos

7
Paskelbta: 2021-10-01 08:40 Autorius: Michailas Bugakovas



Gyvename didelių permainų laikais. Kadangi esame jų viduje, tai mums sunku įvertinti jų turinį, tendencijas ir galimas pasėkmes. Tam, kaip žinia, reikalingas istorinis atstumas. Bet vis dėlto kai kurie itin reikšmingi ir turiningi pokyčiai matomi, kaip sakoma, plika akimi. Jų bent trys:

1. Informacinės technologijos. Per vienos kartos gyvenimą jos pasikeitė iš esmės. Nuo rašomos mašinėlės ir stacionaraus telefono iki kompiuterio, interneto ir įvairiausių „mobiliakų“. Gali susisiekti ir bendrauti bet su kuo ir bet kur. Ir tu gali visus stebėti ir pats esi visų stebimas. Pradėjome gyventi stikliniame pasaulyje. Bet kažkur jo viduje yra nepermatomas pastatas, kur sėdi pagrindinis stebėtojas, kurio niekas nemato. Bet jis mato visus.

2. Socialinė aplinka. Atrodo dar visai nesenai dažniausiai bendraudavome su tos pačios rasės, kultūros ir civilizacijos atstovais. Dabar gi socialiniuose tinkluose, įvairiose interneto grupėse, o kai kur ir vienoje gyvenamo namo laiptinėje ir net vienoje šeimoje tenka bendrauti ir gyventi kartu su skirtingų rasių, tikėjimų, kultūrologinės ir kitokios orientacijos žmonėmis. Dėl to, tradiciškai nusiteikęs aborigenas vienoje ar kitoje nacionalinėje valstybėje patiria vidinį diskomfortą ir nerimą bei jaučia nuolatinę mentalinę įtampą.

3. Žmogus. Matome kaip keičiasi pats žmogus. Jis keičiasi ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės, keičiasi net jo biologinė prigimtis ir fizika. Žmogus gali keisti savo lytį, atskirus organus, įsimontuoti į savo kūną įvairius čipus bei implantus, prisipumpuoti įvairių vakcinų bei steroidų, įvairiausiai modeliuoti savo išvaizdą. Jo dvasinis gyvenimas primityvėja ir lengvai pasiduoda tikslinei vartotojiškos išorės įtakai.

Visi šie esminiai pokyčiai ( o jų yra žinoma ir daugiau) veda žmoniją į taip vadinamą „naują stebuklingą pasaulį“, kurio kontūrus įvairių sričių specialistai jau yra išprognozavę. Apibendrinant šias prognozes galima trumpai pateikti tokią jo viziją – tai skaitmenizuotas kiaurai permatomas unifikuotų ir kiborgizuotų, belyčių, betaučių, ir bevalių padarų žmogelinas, valdomas iš vieno nematomo centro.

Iškyla natūralus klausimas: ar galima ką nors priešpastatyti tokiai vystymosi tendencijai? Kaip su ja (tendencija), o ypač su jos nešėjais ir interesantais (nes niekas visuomenės gyvenime nevyksta savaime, visada yra suinteresuotos tam tikra įvykių raida grupės ir asmenys) kovoti?

Yra skirtingi atsakymai į šį klausimą.

Vieni siūlo grįžti į „katakombas“ kaip tai darė pirmieji krikščionys. Atokiose vietovėse kurti įvairias komunas, sektas, bendrijas, kaupti jėgas ir laukti geresnių laikų.

Kiti – eiti į darbo kolektyvus, telkti bei kelti dar likusį proletariatą į revoliucinę kovą.

Treti – propaguoja asmenybinį tobulėjimą, ragina užsiimti dvasinėmis rytų praktikomis, bendrauti su visata, kalbėtis su kosmosu, medituoti ir siekti nirvanos.

Ketvirti teigia, kad tik vegetarizmas ir veganizmas išgelbės šį nuodėmingą pasaulį ir pavers jį ekologiniu ir biologiniu rojumi.

Penkti siūlo ramiai sėdėti ant upės kranto ir laukti kol prošal praplauks priešo lavonas, nes viskas kartojasi šiame gyvenime ir esminės permainos jame jau ne kartą buvo. Ne veltui dar senovės kiniečiai nelinkėdavo niekam gyventi permainų laikais. Bet viskas galų gale kažkaip susitvarko ir sugįžta į savo vėžes.

Yra ir kitokių gelbėjimosi variantų. Deja, visi jie paženklinti mažesne ar didesne utopiškumo doze. Bet ar yra koks realesnis būdas kaip pasipriešinti žmogų kaip homo sapiens griaunančiai permainų tendencijai?

Viskas iš tikrųjų vystosi pagal dialektinį spiralės dėsnį ir dabarties permainų laikotarpis iš dalies atkartoja XIX – XX amžių sandūros pasaulį, kai irgi naujų techninių išradimų fone Europą apgaubė įvairiausių konfliktų, krizių bei dekadanso ir dvasinės degradacijos reiškiniai ir atrodė, kad artėja pasaulio pabaiga. Tada viskas pasibaigė karais ir revoliucijomis, iš kurių galų gale išsirutuliavo socialistinė globalinio vystymosi alternatyva.

Ir nors XX amžiaus pabaigoje ši alternatyva buvo sužlugdyta, bet ji parodė, kad permainas galima nukreipti ir kita linkme – ne prieš žmogų, paverčiant jį kapitalo priedėliu ir pelno kalimo instrumentu bei žaliava, o, atvirkščiai, žmogaus labui, jo socialinio ir dvasinio pasaulio praturtėjimui ir visapusiškam vystymuisi. Ir tai galima padaryti be jokio rasizmo ir ksenofobijos, ryžtingai eliminavus panašius reiškinius iš visuomeninio gyvenimo praktikos.

Tam reikia tik vieno dalyko. Kaip ir anais laikais, reikalinga avangardinė politinė jėga, kurioje galėtų susiburti išmanantys bendro reikalo esmę žmonės, pasiryžę pakeisti neišvengiamų permainų kryptį nacionaliniu ir globaliniu mastu.

Mūsų pasaulis rimtai serga. Ir tiesiogine epidemiologine, ir perkeltina filosofine prasme. Jis pats nepagis. Jį galima tik pagydyti. Bet jokie vaistai jam nepadės. Tik chirurginė operacija.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. Vytas
(2021-10-01 20:24:42)
(62.80.225.75) Parašė:

Deja, deja, didžioji visuomenės dalis jaučiasi gerai ir gyvendami akvariumo sąlygomis. Savanoriška vergystė tapo mada, gyvenimo būdu daugeliui. Manau, kad greit ateis laikas, kai tokio gyvenimo aktivistai į internetą pradės kelti kadrus net iš savo naktinio gyvenimo miegamajame...Kas pirmas, ponai???



6. To 3. Darijus
(2021-10-01 13:05:20)
(78.62.55.176) Parašė:

Tai gal ne gamta mus naikina , o mes patys . Sako , kad yra klimatinis ginklas ir ji gali panaudoti kada panorejus. Amewrikoje atrodo Californijoje vyko didiuliai gaisrai kur sudege daug namu , ten zmones itaria , kad cia negeru zmoniu ranku ndarbas, nes negali buti taip , kad is stovincios masinos nuo karscio tirpsta masinu ratlankiai , stiklas, o namai sudege iki pat zemes . Kalba apie lazerius , gal sukurtas lazerinis ginklas ir bando nelabieji ant zmoniu, ju gyvenimo patalpu.Pagalvojus kas dabar vyksta pasaulyje , tai potviniai , gaisrai , uraganai ir t. toliau , tai viso to negalima mest ant klimato kaitos ,nes mes zmones ne visi esame gerieciai , o yra ir blogu, kuriems rupi tik pinigai , turtai , karai ir kiti negatyvus dalykai. Virusas, Chimtreilai , kalaideris , tai matyt cia taip pat negeru zmoniu darbas. Briuselieciai surado mergaiciuke Greta Tum....ir dabar ji pasakoja apie ta klimata , kad mes zmones esame kalti , kad kurenam , dumai kyla per kaminus ir t. toliau , o kas kuria ivairius klimatinius ginklus , tai apie juos nei zodzio. Zmones bukim zmonemis, nes kitaip mes patys ir susinaikinsim , o nemeskim viso to kas vyksta ant gamtos.Gamta mus myli ,maitina , rengia todel neskriauskim mes patys jos.



5. Konkretus klausimas
(2021-10-01 12:27:00)
(91.76.163.105) Parašė:

Ar bus dar kokių protestų prieš pišpasius, ar tik dvasingo niekalo rašymas?



4. Vardas
(2021-10-01 11:58:48)
(88.118.91.233) Parašė:

Verta dėmesio publikacija, verta todėl, kad yra dėl ko diskutuoti. Filosofas K.Poperis sakytų, kad publikacija atlaiko falsifikavimo stress testą. Taigi, pradedam. Nesutinku, kad pradėjome gyventi stikliniame pasaulyje. Jei nenori, jame gali negyventi. Aš neturiu FB, nėra manęs ir kituose tinkluose, todėl dėl to (geras kalambūras!) esu laiminga ir žinau, kad daugelis žmonių irgi bėga iš tinklų. Ryšiui palaikyti užtenka paprastesnių technologijų, kuriose nėra reklamų — WhatsApp, Viber. Taip pat nėra jokio pagrindinio stebėtojo, kurio niekas nemato ir kuris mato visus. Sakyčiau, paranojikų mitas. Jei moki elgtis internete, tavo duomenų niekas nerenka ir nekiša į DI, kad vėliau pardavinėtų reklamas tau. Pavieniai asmenys gali būti stebimi, bet ir tai reikalauja milžiniškų išteklių, o rezultatai tik nuvilia. Aišku, kad valdžios noras stebėti savo konkurentus milžiniškas, bet tai laikina. Pagrindinius socialinius judesius apsprendžia masės, kuriomis vis dar galima manipuliuoti. Laimei, jau nebeilgai. Įsigalint omnikratijai, kuri remiasi žmogumi ir bendruomene, iš kurių kyla valstybė, palaipsniui vėl ims formuotis vietos ir nelokalios bendruomenės, priiminėjančios sprendimus pačios, be jokio vadukų (taip vadinamų „lyderių“) spaudimo, o tai galima tik kolektyvinio intelekto aplinkoje. Tradicijų formavimas ir jų palaikymas yra viena iš stipriausių žmogaus laimės prielaidų. Kita yra kūryba. Netradicinės orientacijos ar kitos kultūros žmonės kuo puikiausiai gali gyventi bet kokioje bendruomenėje, jei negriauna tos bendruomenės pamatų, bet priima jos taisykles. Jei griauna, galima su(si)rasti aplinką, kurioje „kitoks“ jausis reikalingas. Čia dr. K.Švabas paskubėjo, paskelbdamas apie visuotinę žmonių įtrauktį (inkliuziją), tradicijų tirpimą ir valstybių nykimą. Tai, kad žmogus gali pakeisti savo išorę, dar nereiškia, kad nuo to pasikeis vidus, dvasinis pasaulis. Turės praeiti bent vienos kartos laikotarpis, kad būtų suprasta, kaip spręsti tapatybės problemas. Be jokios abejonės, jų sprendimui jokių chirurginių operacijų nereikės. Taigi, situacija nėra tokia bloga, be to, gera žinia yra ta, jog atsirado socialinės technologijos, kurių iki šiol nebuvo. Tad grįžimas į harmoningą, subalansuotą bendruomeninį gyvenimą yra neišvengiamas, kaip ir fundamentalaus mokslo vystymas, perteklinio vartojimo mažinimas, beprasmių darbų atsisakymas, gamtinės aplinkos regeneravimas ir kt.. Tačiau tam reikia atsisakyti demokratijos kaip pagrindinio socialinės įtampos ir disbalansų šaltinio ir pereiti prie omnikratijos. Neskubant, bet užtikrintai.



3. Darijus
(2021-10-01 11:49:48)
(185.6.234.47) Parašė:

O man, tai viskas “iki lempos”. Gamta nuspręs, kad žmogai jai nereikalingi, tai juos panaikins. O kokiu būdu, tai jau nesvarbu.



2. Prašalietis
(2021-10-01 11:14:04)
(188.69.208.232) Parašė:

Per visą žmonijos istoriją"chirurginė operacija"gelbėjusi paprastų žmonių mases iš nepakeliamų gyvenimo sąlygų, nežmoniško išnaudojimo, vergovių, baudžiavos, kolonijinės priespaudos ir t.t. revoliucijos arba iki žemiausio taško degradavusių režimų savaiminis griuvimas ar susinaikinimas. Taip kad istorija anksčiau ar vėliau neišvengiamai pasikartos...



1. Jolce
(2021-10-01 09:09:05)
(78.63.229.198) Parašė:

Viename pindosu universitete priimtas sprendimas, nesiskiepijusiems studentams nesioti raiksti, o pirmakursiams - kitos spalvos kaukes. Kadangi, esam pindosu teritorija , tai tokios naujos "permainos" gali atkeliauti ir pas mus.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras