2025 m. sausio 21 d.

 

Pilietinė savivalda – Lietuvos klestėjimo garantas

20
Paskelbta: 2018-03-24 07:59 Autorius: Jonas Kaminskas
Jonas Kaminskas
Jonas Kaminskas

„Pilietinės savivaldos sąjungos“ laiškas Lietuvai

Lietuvai įžengus į savo valstybingumo antrąjį šimtmetį ir mes – visi piliečiai – nuo prezidento iki eilinio, jį pradėkime kitaip – pasijuskime vieninteliais, pilnateisiais savo šalies šeimininkais, supraskime, kad tik visiems solidariai dalyvaujant Lietuvos ateities kūrime, Lietuva gali tapti visiems vienodai teisinga, vieninga ir klestinti. Susitelkime ir imkimės veiksmų.

Klydome leisdami mūsų išrinktiesiems jų susikurtais įstatymais atsiriboti nuo Tautos - nuo pilietinės visuomenės – nuo rinkėjų, leidome diktatoriškai valdyti šalį, priiminėti sprendimus Tautos – visų mūsų - vardu, dažnai neatitinkančius Tautos valią ir interesus. Klydo mūsų išrinktieji, pervertino savo jėgas, galimai manydami, kad Tautos teisių pasisavinimas bus naudingas Lietuvai. Klydome visi, todėl nekaltindami vieni kitų bendromis jėgomis ištaisykime klaidas. Atmeskime mintį, kad išrinkus tinkamus deputatus, jie be mūsų, už mus, mums visiems sukurs gerovės Lietuvą. Tai jau 28 - eri metai, nepateisinantys mūsų vilčių . 28 -erius metus rinkome geriausius, bet situacija negerėja. Negerėja, nes veikianti nedemokratiška rinkimų ir atstovavimo (neatstovavimo) sistema prilygsta spąstams, kuriuose jau trečias dešimtmetis merdi Lietuva.

Ši ydinga, pilietines galias blokuojanti, sistema mūsų išrinktųjų sprendimais atsirado nepriklausomybės pradžioje - 1992 m. Aukščiausiajai Tarybai įteisinus sąrašinius rinkimus, o 1995m. pirmajam atkurtos Lietuvos Seimui panaikinus pirminį, esminį, pilietinės savivaldos lygmenį – seniūnijų savivaldą. Po šių sprendimų Lietuvoje, vietoje galėjusio veikti demokratinio valdymo, visuose valdžios lygmenyse – seniūnijose, savivaldybėse ir Seime įsigalėjo išrinktųjų diktatūra, kurios pasekmė - Tauta (nors Konstitucija ir laiduoja Tautai aukščiausias galias valstybėje, žr. 4 str. Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus.) , neteko ir iki šiol neturi nei konstitucinių galių, nei atstovų, per kuriuos jas galėtų vykdyti.

Tautos konstitucinių galių atstatymui reikia :

1) Visiems rinkimams įteisinti tik vienmandatinius - teritorinius rinkimus. (Balsavimas, ne už sąrašus, bet už asmenį).

2) Įteisinti rinkėjams teisę savo išrinktus, blogai atstovaujančius atstovus, atšaukti. (Kad atstovą galėtų atšaukti tik jį išsirinkę rinkėjai).

3) Įteisinti pilną seniūnijų savivaldą su juose demokratiškai renkamomis seniūnijų ir seniūnaitijų Tarybomis. (taip išplėsta savivalda – Tautos organizacinė sistema, sudarys sąlygas visiems piliečiams, veiksmingai dalyvauti savo gyvenamųjų teritorijų ir visos valstybės valdymo procese)

Įteisinus šiuos tris sistemos tobulinimo punktus, suverenitetas vėl priklausys ne tik išrinktiesiems, bet visai Tautai, ir užtikrins Lietuvos sėkmingą vystymąsi – gyvenimą pagal visų pasirinktas ir visiems priimtiniausias taisykles.

Mes, „Pilietinės savivaldos sąjungos“ nariai , kviečiame piliečius ir pilietines organizacijas prisidėti prie mūsų– tapti „Pilietinės savivaldos sąjungos“ nariais ir sutelktomis jėgomis siekti pilietinės savivaldos įteisinimo Lietuvoje.

Kreipimasis priimtas visuotinio asociacijos „ Pilietinės savivaldos sąjunga“ susirinkimo nutarimu.

Tel. 861651390, el. paštas [email protected]

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
20. Saulius Norvaišas
(2018-03-26 14:28:45)
(78.61.234.168) Parašė:

Tik pastebėsiu, kad daugelis nori iškart visko ir greitai, todėl ILGAI negauna NIEKO. Mano manymu, užtektų kad ir kartą per mėnesį bent keliems bendruomenės nariams patvirtinti arba paneigti bent vieną valdžios sprendimą, susijusį su bendruomenės gyvenimu. Aišku, prieš tai visais įmanomais kanalais informavus bendruomenę, kad bus balsuojama tokiu tai klausimu. Tai gali būti kaip pusiau rimtas žaidimas be jokios moralinės prievartos. Po kelių tokių balsavimų prie „žaidimo“ prisijungs vis daugiau ir daugiau bendruomenės narių, norinčių pareikšti savo nuomonę. O tada jau bus galima svarstyti ir gerokai rimtesnius klausimus, kaip lėšų perskirstymą, tikslinį investavimą, bendradarbiavimą ir kt. klausimus. Šiaip ar taip, tiesioginė demokratija turi „įsivažiuoti“, o tai geriausiai padaryti nuo pačių paprasčiausių, pačių nekalčiausių sprendimų priėmimo, sprendimų, kurie net nereikalauja finansinės paramos. Jei kas norėtumėte internetinės platformos tokiai tiesioginei demokratijai užkurti (nebūtinai tai vietos bendruomenė, gali būti ir profesinė, ir studentų bei moksleivių, klubų ir kt. bendruomenė), rašykite man žinutę 8-68725765 arba susiraskite mano el. paštą ir susisiekite su manimi.



19. stasys
(2018-03-26 09:00:56)
(90.140.157.128) Parašė:

Sauliui Norvaišui .. Gal Jus ir teisus jei viešinti visus su ta konkrečia bendruomene susijusius klausimus kaimiškose vietovėse .. rezultatas bus . Bet mano supratimu reikėtu kitokio elgesio , aštuoniasdešimt nuošimčiu čia ekspertuose.com. besilankančiu „urzguliu“ vargiai kokius nors sprendimus daro gyvenime., aišku be tu kurie butini asmeniškai . Todėl bendruomenė kaip darinys privalo pirmiau išmokti daryti sprendimus bendru sutarimu surinkdama bent ta simboline dauguma ..o ta pasiekti galima kai yra viešumas perskirstomu finansų jos viduje visiems jos nariams ,.. ir kad bent dalį tu lėšų galima butu perskirstyti tik su daugumos pritarimu .... Antra Lietuva gauna dideles struktūriniu fondu iš ES sumas.. palykite ta iniciatyva toms bendruomenėms .. šiandiena diduma sprendimu eina per įvairiaS MINISTERIJAS .,.. o turėtu tai liesti tik ta bendruomene . Man atrodo kad žodis bendruomeniškumas nieko bendro neturi su ta opozicija valdžiai .. prioritetas klausime , kaip padaryti kad žmonės nutartu tvarkytis pas save patys .. o „rusai puola“ liktu ana ten antrame plane . Esamos „politinės galiorkos“ kiek primiršo kas yra svarbu žmonėms ir kol tie aktualus klausimai toms bendruomenėms netaps gerai girdimi .. jokia ‘ pritariu‘ ar ‚ne‘ neduos to rezultato norimo.



18. alius>Stasiui
(2018-03-25 20:32:59)
(78.60.93.131) Parašė:

" Duok asilui valdžia jis pas save susikvies tokius pat ir tai bus ta demokratinė teisė ..kuri niekur toliau žodžiu nenueis".Gėdos turėk.Taip suniekinti mūsų išmintingų vadovų,jokiam doram vatnikui ranka nepakils.O tu,beretinio fronto didvyri ką darai?Didelis,visuomeninis tfu ant tavęs ir tavo beretės.



17. Saulius Norvaišas
(2018-03-25 17:51:17)
(78.61.234.168) Parašė:

Mielas Stasy, aš nedarau prielaidos, kad produktyvi bendruomenės idėja galima tik priešpriešos valdžiai pagrindu. Jokios priešpriešos nereikia. Aktyvi bendruomenė gali tiek pritarti valdžios konkrečiam sprendimui, tiek ir suformuluoti savo sprendimą, kuris nesutaptų su valdžios sprendimu. Užtektų, kad bendruomenė galėtų pareikšti nuomonę vienu ar kitu klausimu, ir kad valdžia žinotų tą nuomonę. Gerai tai, kad bendruomenės „pažadinimui“ užtenka kelių aktyvių narių ir sprendimo priuėmimo įrankio (toks yra sukurtas). Pvz., vietos bendruomenę ABC sudaro 100 žmonių, skelbimais ant stulpų, ant feisbuko sienos ir kt. visi informuojami, kad bus balsuojama, ar pritariama konkrečiam valdžios sprendimui D, kuris svarbus bendruomenei. Balsavime realiai dalyvauja tik Jonas, Stasys ir Marytė, t.y. 3% bendruomenės narių, kurie ir yra aktyvūs bendruomenės nariai. Dauguma (Stasys ir Marytė) pasisako prieš tą sprendimą, apie tai informuojama visa bendruomenė, taip pat ir valdžia. Tik informuojama. Balsuojant kitą kartą kitu klausimu, jau atsiras daugiau aktyvių narių – pvz., jau bus 7 aktyvūs nariai. Taip be jokios prievartos bus žadinama bendruomenė. Tai labiau primena nekaltą žaidimą, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje tas žaidimas taps galinga jėga.



16. suldu
(2018-03-25 10:40:57)
(82.135.249.117) Parašė:

Didesnes atsakomybes igalinimas teisiskai...labai gera mintis.



15. stasys
(2018-03-25 09:07:23)
(90.143.117.117) Parašė:

Salius Norvaišas .. Jūsų įdėjai trūksta tokio mažmožio kaip aktyvi daugumos bendruomenė . Gal pirmiau pasiūlykite idėją kaip pakeisti žmonių požiūrį į savo pareiga atstovauti tam balsui , o kai jau turėsite žąsį dedančia auksinius kiaušinius nesunku bus visa tai pakreipti tai bendruomenei naudinga kryptimi . Produktyvi idėja bendruomenei niekada neformuojama valdžios priešpriešos pagrindu ... Jūsų žilas protas turėtu padėti Jums suprasti kaip veikia valdžios perskirstymo visuomenėje mechanizmas . Greičiau priešingai reikia pertvarkąs vykdyti idėjų pagrindu , toks mechanizmas leis išvengti susidariusio vakumo kai tos pusiausvyros neliks ..



14. Darijus
(2018-03-24 23:32:10)
(85.10.123.222) Parašė:

Lavonui jokia reanimacija nebepadės.



13. Saulius Norvaišas
(2018-03-24 19:39:45)
(78.61.234.168) Parašė:

Reikėtų išplėtoti ketvirtąjį Konstitucijos straipsnį, ypač ką reiškia „tiesioginis aukščiausios suverenios galios vykdymas“? Kaip jis galėtų atrodyti? Manyčiau, kad esame patekę į labai nemalonią situaciją, iš kurios neįmanoma bus išeiti iki pat kažkokios sukrečiančios krizės arba kažkokio technologinio sprendimo, kuris leis ignoruoti centrinę valdžią arba būti virš jos. Pastarasis atvejis visai realus, jei jis kiltų iš vietos bendruomenių, iš jų aktyviųjų narių. Pavyzdžiui, bendruomenė priima sprendimą, jei sprendimui pritaria dauguma aktyviųjų bendruomenės narių. Jei bendruomenės narys neaktyvus, nedalyvauja sprendimo priėmime, tai jo sprendimo priėmimo sistemoje nėra. Man atrodo, jog toks modelis atitinka tiesioginio suverenios galios vykdymo idėją.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras