2024 m. kovo 28 d.

 

Pilietiniai ir visuomeniniai judėjimai visoje Europoje reiškia nerimą dėl skalūnų dujų paieškos ir gavybos plėtros Europoje

4
Paskelbta: 2014-01-20 13:23 Autorius: Liutauras Stoškus
Skalūninių dujų gręžiniai Ukrainoje
Skalūninių dujų gręžiniai Ukrainoje

Virš pustrečio šimto pilietinių ir visuomeninių judėjimų savo atvirame laiške, išplatintame š. m. sausio 16 d., reiškia didelį susirūpinimą dėl išsklaidytųjų angliavandenilių paieškos ir gavybos plėtros Europoje.

Atvirame laiške, adresuotame Europos Komisijos pirmininkui J. M. Barossui, aplinkos, įmonių ir pramonės, klimato politikos, energetikos bei žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarams, europarlamantarams, taip pat Europos sąjungos tarybos nariams bei Europos Sąjungos šalių vadovams, perspėjama apie pavojus, kurie kyla išsklaidytųjų angliavandenilių paieškos ir gavybos metu.

Laiške teigiama, kad išsklaidytųjų angliavandenilių gavyba naudojant hidraulinio ardymo technologijas neišvengiamai yra susijusi su daugialypiais poveikiais aplinkai, klimatui, visuomenės sveikatai, pažeidžia fundamentalias žmonių teises ir laisves.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių pasisakoma prieš hidraulinio ardymo technologijų taikymą išsklaidytųjų angliavandenilių paieškos ir gavybos proceso metu, yra šios:

  • didėja šiltnamio dujų išmetimai ir dėl to spartėja klimato kaitos procesai bei keliama grėsmė siekiant Europos Sąjungoje nusistatytų energetikos ir klimato kaitos tikslų;

  • šios technologijos sukelia destruktyvius ir negrįžtamus pokyčius ekosistemose;

  • gavybos metu prarandami neproporcingai dideli kiekiai pirminių išteklių, visų pirma – žemės paviršiaus plotų ir vandens;

  • dėl labai intensyvaus sunkiojo transporto daromas didelis neigiamas poveikis esamoms transporto infrastruktūroms (keliams, tiltams ir pan.);

  • didelė dalis gyventojų tiesiogiai patiria poveikį. Ypač tie, kuriems žemės naudojimas yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis;

  • parama šiai veikla iš esmės prieštarauja siekiams vystyti vietinę ekonomiką, paremtą natūralaus ir kultūrinio paveldo išsaugojimu bei atsinaujinančios energetikos naudojimu;

Europos Sąjungos institucijos yra parengusios ne vieną studiją, kuriose šios grėsmės yra įvardintos. Daugybė mokslinių straipsnių perspėja apie galimus pavojus ir grėsmes. Tačiau politikai yra linkę ignoruoti visus šiuos esminius faktus. Dar blogiau, dėl šios veiklos vystymo patiriančių poveikį bendruomenių nuomonė yra brutaliai ignoruojama.

Šiuo metu Europos Sąjungoje veikianti teisinė bazė negarantuoja, kad hidrauliniam ardymui visada bus atliekamas poveiko aplinkai vertinimas. Tokiu būdu yra pažeidžiami pagrindiniai Europos aplinkosaugos politikos principai, regioninio vystymo tikslai ir fundamentinės Europos demokratinės vertybės. Vietos bendruomenės yra eliminuojamos iš sprendimų priėmimo proceso.

Europos Komisija ruošiasi pateikti tik rekomendacinio pobūdžio dokumentą, kuris nebus privalomas ES šalims narėms. Tai prieštarauja jos pačios atlikto vertinimo rezultatams, pagal kuriuos teisinis reguliavimas ES privalo būti. Suvienytomis EK pirmininko Barosso, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Rumunijos, Čekijos ir Vengrijos pastangomis Europos Sąjungoje menkai reglamentuotai, bet labai taršiai technologijai yra atidaromos durys. Pažadai „parengti teisinę bazę saugiai išsklaidytųjų angliavandenilių gavybai“ nebus išpildyti.

Atvirame laiške rašoma, kad toks visuomenės nuomonės ignoravimas tampa šiurkščiu demokratijos principų pažeidimu. Siekiant trumpalaikės naudos pasirenkami žmonių sveikatai pavojingi ir darnaus vystymosi principus ignoruojantys sprendimai. Kai kur prie to prisideda ir korupcija. Vietos bendruomenės yra sekinamos, jos praranda saugumo jausmą. O susiduriant su tokiais žmogaus teisių pažeidimais, kaip neseniai buvo Pungesti (Rumunija), Zurawliow‘e (Lenkija) ir Barton Moss‘e (Didžioji Britanija), greitai pradeda nykti ir pasitikėjimas pačia Europos Sąjunga.

Toliau laiške atkreipiamas dėmesys į grėsmes, kurios gali kilti iš laisvosios prekybos sutarties tarp ES ir JAV, dėl kurios šiuo metu visiškoje paslaptyje vykdomos derybos. Žvelgiant į tarptautinio arbitražo taisykles matyti, kad investuotojai gali ginčyti aplinkosaugos apribojimus remdamiesi vien tik tuo, kad tai sudaro kliūtis investicijoms ir tuo pačiu pelnui gauti. Tokiais atvejais šalys gali būti verčiamos mokėti dideles finansines kompensacijas. Tokiu būdu finansinis interesas iškyla aukščiau visuomenės interesų ir pradeda grėsti šalių suverenitetui.

Dėl šių priežasčių Europos Tarybos nariai, komisarai bei europarlamentarai yra kviečiami veikti visų pirma ginant ES šalių gyventojų interesus. Aukščiau išvardintų faktų ignoravimas reikš, kad ES politikos formuotojai yra pasirengę prisiimti atsakomybę dėl galimų pasekmių ateities kartoms.

Atviras laiškas yra skelbiamas įvairių ES šalių žiniasklaidos priemonėmis.

Šis laiškas taip pat buvo tiesiogiai persiųstas LR Prezidentūros bei LR Vyriausybės kanceliarijoms, aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui.

Tekstą parengė Liutauras Stoškus.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. willams'o neužteko
(2014-01-26 23:22:30)
(78.62.81.149) Parašė:

greičiausiai lietuvaičiai pageidautų dar blogesnių gyvenimo ir pragyvenimo sąlygų..



3. Albas
(2014-01-24 10:25:35)
(46.249.171.20) Parašė:

Suvalkui, mums tai gana, bet va valdžiai nesinori nuo spenio pasitraukti.



2. ruta
(2014-01-21 22:30:36)
(78.62.169.14) Parašė:

Politikai nori valdzios , ten kur valdzia , ten ir pinigai .Korporacijos nori pinigu , ten kur pinigai , ten ir valdzia ..Ar mums reikia tokios valdzios , kuria valdo korporacijos ?



1. Suvalkas
(2014-01-20 14:45:03)
(77.87.13.251) Parašė:

Chevron tikrai ne Kaledu senelis ir lietuviams nedalins dovaneliu.Ar dar negana Viljamso pamokos?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras