Pasiekdama ilgai lauktą sutarimą dėl Bendro pertvarkymo mechanizmo – esminio Bankų sąjungos ramsčio, Lietuva gruodžio 18 dieną Briuselyje baigė pirmininkavimą Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų reikalų tarybai. Tai atveria kelią deryboms su Europos Parlamentu, siekiant, kad reglamentas būtų priimtas dar per šią jo kadenciją, kaip numato Europos Vadovų Tarybos išvados. Bendras pertvarkymo mechanizmas įsigaliotų nuo 2015 metų.
„Šiandien dar labiau sutvirtinome Europos finansų stabilumo pamatą. Sutarus dėl Bendro pertvarkos mechanizmo, Bankų sąjungos architektūra jau beveik baigta. Be abejonių, tai išskirtinė Lietuvos pirmininkavimo sėkmė“, – sakė Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius, pirmininkavęs ES Ekonomikos ir finansų reikalų (ECOFIN) tarybai.
Sutarimas dėl Bankų pertvarkos mechanizmo „mažina bankų ir valstybių savitarpio priklausomybę ir Europos finansų rinkų susiskaidymą, taip pat iš esmės papildo Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvą ir indėlių garantijų sistemas“, dėl kurių pirmininkaujanti Lietuva sutarė pastarosiomis dienomis.
„Pirmininkaujanti Lietuva nuosekliai ir visomis išgalėmis įgyvendino siekį kurti patikimą Europą, ir sutarimas dėl Bendro pertvarkymo mechanizmo yra vienas iš ryškiausių laimėjimų kuriant tvirtą ir stabilią Bankų sąjungą“, – sakė R. Šadžius.
Taryboje sutarta dėl reglamento projekto, parengto remiantis Europos Komisijos pasiūlymu, ir sprendimo pasiekti tarpvyriausybinį susitarimą iki 2014 metų kovo 1 dienos.
Tarpvyriausybiniame susitarime būtų numatytos konkrečios nuostatos dėl bendro pertvarkymo fondo sukūrimo. Jis bus finansuojamas iš bankų įmokų – iš pradžių fondą sudarytų nacionalinės įplaukos, kurios per dešimt metų būtų palaipsniui sujungtos į bendrą fondą.
ECOFIN taryba taip pat aptarė prevencines finansinio stabilumo stiprinimo priemones, susijusias su bendru pertvarkymo fondu. Šios priemonės („backstops“), būtų reikalingos tuo atveju, jeigu bankų pertvarkai nepakaktų lėšų bendrame pertvarkymo fonde.
„eu2013.lt“, „ekspertai.eu“ inf.