Lapkričio 11-22 d. Lietuvoje vykstančiose tarptautinėse kibernetinio saugumo ir gynybos pratybose „Gintarinė migla 2019“ kartu treniruojasi nacionalinės ir tarptautinės komandos, sudarytos iš valstybės viešojo ir privataus sektorių institucijų bei įmonių, Lietuvos kariuomenės, NATO sąjungininkų ir partnerių. Šiose pratybose jau antrus metus dalyvauja ir Lietuvos inicijuoto ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) rėmuose vystomo Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų projekto komanda, kuri ruošiasi 2020-taisiais metų rotacijai. Tai bus pirmosios tarptautinės komandos budėjimas, komandai vadovaus Lietuva.
„Prieš metus vykusiose pratybose ši komanda dar tik žengė pirmuosius žingsnius, atvykę atstovai sprendė dėl galimybės tokią komandą aktyvuoti, o šiais metais ji jau treniruojasi greta kitų pratybų dalyvių visu pajėgumu“, – sakė krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza, apsilankęs pratybose „Gintarinė migla 2019“.
Viceministras E. Kerza pabrėžė, kad planuojama pasirašyti tarpusavio bendradarbiavimo sutartis tarp projekto šalių narių padės solidžius pamatus šiai komandai tapti pajėgumu, kuriuo galės naudotis ne tik Europos Sąjungos šalys narės, bet ir partneriai.
PESCO kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komandos vadovas Deividas Stumbras akcentavo, kad labai svarbu, jog ši komanda turėjo galimybę susitikti dar iki rotacijos 2020 m. pradžios ir išdiskutuoti rotacijos procedūrinius, techninius aspektus. Šios dvi savaitės padėjo geriau vieniems kitus suprasti, pamatyti stipriąsias komandos puses, taip pat identifikuoti, kokių kompetencijų specialistų dar trūksta.
Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komanda sudaryta iš Lietuvos, Nyderlandų, Lenkijos ir Rumunijos gynybos ministerijų deleguotų kibernetinio saugumo specialistų. Jie pirmąją pratybų savaitę net tik mokėsi bei treniravosi, bet ir atliko komandos formavimo užduotis, rengė operacines procedūras, diskutavo dėl naudojamų įrankių suderinamumo. Antrąją pratybų savaitę prie komandos stebėtojų teisėmis prisijungė specialistai iš Italijos gynybos pajėgų bei Suomijos gynybos ministerijos.
Antrąją pratybų savaitę PESCO pajėgos, kaip ir kitos komandos, stengėsi apsaugoti tinklus ir sistemas, vykdė reagavimą į incidentus, komunikavo tarpusavyje. „Džiaugiuosi dėl PESCO šalių narių deleguotų atstovų – tai aukštos kompetencijos specialistai, kurie turi patirties ir gali dirbti su daugeliu skirtingų sistemų, incidentų ir įrankių. Tai parodo ir gerus pratybų rezultatus, “ – sakė D. Stumbras.
Pratybose „Gintarinė migla 2019“ lapkričio 11-22 d. dalyvavo daugiau nei 100 specialistų iš Lietuvos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Sakartvelo, Ukrainos ir Europos Sąjungos šalių. Pratybose buvo vertinami greitojo reagavimo į kibernetinius incidentus komandų (angl. Rapid Reaction Team, RRT) gebėjimai vykdyti gynybines kibernetines operacijas – įvertinti priešiškus veiksmus kibernetinėje erdvėje, aptikti ir identifikuoti kibernetines grėsmes, vykdyti potencialių kibernetinių atakų prevenciją ir jų poveikio neutralizavimą.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]