Konservatorės R. Juknevičienės pranešimas asmeninėje „facebook“ paskyroje |
Ekspertai.eu blicinterviu su signataru Zigmu Vaišvila, 1991 m. sausio 13-osios naktį Lietuvos išrinktu Ministro Pirmininko pavaduotoju ir laikinosios gynybos vadovybės nariu.
– Artėja dar viena sausio 13-oji. Pirmoji - po Lietuvos finansinės nepriklausomybės praradimo, pirmoji – po Sausio 13-osios bylos nutraukinėjimo. Jaučiasi įtampa, Rusija vis dažniau prisimena mūsų karingąją prezidentę. Seimo narė Rasa Rastauskienė – Juknevičienė, atsišaukdama į Rusijos pirmojo TV kanalo laidos „Vesti“ gruodžio 4 d. reportažą apie Lietuvos prezidentę D. Grybauskaitę, š.m. sausio d. savo facebook paskyroje atskleidė visiems faktų, kurių bent ekspertai.eu redakcija neturėjo. Signatarė patvirtino, kad p. D. Grybauskaitės tėvas dirbo KGB. Iki šiol, dokumentai liudijo, kad prezidentės tėvelis buvo tik NKVD'istas, o vėliau tremtinys. Kodėl Seimo narė, žinodama tokį faktą, tik dabar apie tai pasakė?
– To reikėtų paklausti pačios Seimo narės. Manau, ji visapusiškai mūsų jėgos struktūrų patikrinta, dirbo net Krašto apsaugos ministre. Tikiuosi, tebeturi leidimą dirbti su slapta informacija. Nors už nuolatinį liežuvio nesuvaldymą toks leidimas iš jos jau senai turėjo būti atimtas.
– Ekspertai.eu teisėtai yra gavę archyvų dokumentus apie p. D. Grybauskaitės tėvą. Jie patvirtina „Vesti“ reportaže minimus faktus apie šio jaunuolio buvimą raudonuoju partizanu, darbą NKVD, keistą NKVD pareigūno tremtį ar įkalinimą, po kurio jis buvo paaukštintas pareigose. Tai tiesa, jis yra dirbęs NKVD gaisrininku, bet apie darbą KGB dokumentų dar nematėme.
– Prieš 2009 m. Respublikos Prezidento rinkimus viešai skelbta informacija, kad D. Grybauskaitės tėvas – Lietuvos TSR KGB kadrų skyriaus viršininkas. Mano žiniomis, šis Grybauskas nebuvo mūsų būsimos prezidentės tėvas. Dar 2009 m. pavasaryje viešai buvo paskelbta, kad p. D. Grybauskaitės tėvas dirbo Lietuvos TSR ryšių ministerijos, kurią, be abejo, tvirtai prižiūrėjo KGB, ministro ar ministro pavaduotojo vairuotoju. Todėl nenuostabu, kad šį atsakingą darbą dirbęs p. D. Grybauskaitės tėvas gavo paskyrą butui prestižinėje Vilniaus vietoje prie prestižinės S. Neries vidurinės mokyklos.
– Rasa Rastauskienė – Juknevičienė „Vesti“ reportaže pasisakiusį buvusį prezidentės D. Grybauskaitės bendražygį, ekspertą Vladislavą Švedą pavadino Lietuvos teisėsaugos paieškomu Sausio 13-osios nusikaltėliu. Susisiekus siu prokuratūra pastaroji išties patvirtino, kad V. Švedas yra įtariamasis, tik įstatymai neleidžia atskleidė kuo jis yra kaltinamas, kadangi ekspertai.eu nėra proceso dalyvis.
– Valstybės vadovo vairą perėmus D. Grybauskaitei, Generalinės prokuratūros reorganizacijos pretekstu buvo joje panaikintas specialusis skyrius, įsteigtas mūsų Aukščiausiosios Tarybos nutarimu, kad būtų vykdomi tarptautiniai Lietuvos įsipareigojimai nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams tirti. O Sausio 13-osios byloje 15-ai iš 48-ių kolaborantų panaikinti įtarimai, nes jie patys nešaudė. Generalinė prokuratūra atsisakė man kaip signatarui pateikti šių 15-os kolaborantų pavardes, o pernai lapkričio 3 d. 9-iose dalyse šią bylą net nutraukė, be motyvų ir konkrečių argumentų teigiant, kad ši dalis nusikaltimų nėra nusikaltimai žmoniškumui ir nėra karo nusikaltimai.
Prezidentės D. Grybauskaitės buvęs bendražygis V. Švedas |
Vladislavo Švedo atvejis vertas išsamesnio aptarimo. V. Švedas nuo 1990 m. buvo Lietuvos komunistų partijos ant TSKP platformos antrasis sekretorius. Tos pačios, kuriai vadovavo už perversmo organizavimą nuteistasis jos pirmasis sekretorius Mykolas Burokevičius ir kurioje po LKP atsiskyrimo liko bei sėkmingai TSKP priklausančioje ir finansuojamoje TSKP CK Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje karjerą tęsė D. Grybauskaitė, tapusi šios įstaigos moksline sekretore. Tačiau dar prieš 1991 m. sausio įvykius (TSRS ir jų kolaborantų bandymą Lietuvoje įvykdyti karinį perversmą) 1990 m. lapkričio 24 d., t.y. jau po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, Naujosios Vilnios rinkėjai V. Švedą išrinko Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatu. 1991 m. lapkričio 5 d. mūsų Aukščiausioji Taryba nutraukė jo įgaliojimus, nes V. Švedas nepriėmė Lietuvos Respublikos pilietybės.
Įdomu tai, kad buvo rimti V. Švedo ir M. Burokevičiaus nesutarimai dėl perversmo organizavimo ir kitų klausimų. Buvo gauti ir tirti duomenys, kad M. Burokevičiaus pusė net planavo nužudyti V. Švedą ir suversti atsakomybę už tai Lietuvos Respublikos valstybės institucijoms. Po 1991 m. rugpjūčio pučo Maskvoje žlugimo V. Švedas išvyko iš Lietuvos.
Tačiau kol kas D. Grybauskaitės ir D. Valio atnaujintoji Generalinė prokuratūra giriasi tik buvusių TSRS kariškių paieška. Įdomiausia, kad tik vykdytojų, bet ne tų, kurie įsakė tai daryti. Stebina prokurorų nenoras bent liudytoju apklausti buvusį TSRS Prezidentą M. Gorbačiovą, kurio kabinete vyko TSRS gynybos ir vidaus reikalų ministrų, KGB pirmininko pasitarimai dėl šių operacijų ir kuris asmeniškai nurodė, kad šturmuoti Vilniaus objektus turi Alfa-grupė.
– Ar Generalinė prokuratūra patenkino Jūsų skundą dėl 2014 m. lapkričio 3 d. jos nutarimo nutraukti Sausio 13-osios bylą devyniose jos dalyse?
– Ką tik gavau Generalinio prokuroro pavaduotojo D. Raulušaičio nutarimą, kuriuo mano skundas dėl šio ikiteisminio tyrimo nutraukimo atmestas. Skundą teiksiu pirmadienį. Kaip nukentėjusysis šioje byloje ėmiausi ir imsiuosi ir kitų procesinių veiksmų. Bet apie tai plačiau kalbėsime sausio 12-ąją 9 val. spaudos konferencijoje Seime. Visus tam neabejingus kviečiu į Seimą.
Susiję:
Vytautas Landsbergis – lietuviškos demokratijos garantas