Pastaruoju metu šilumininkai vykdo masinę akciją, siūlydami Lietuvos gyventojams įsigyti UAB „Axis Industries“ (koncerno ICOR, arba buvusio „Rubicon“) pagamintus karšto vandens skaitiklius. Jautresnių nervų piliečiams šių „pasiūlymų“ forma gali priminti terorizavimą (pvz., grasinimas, kad neįsirengus siūlomų skaitiklių karšto vandens kiekis bus skaičiuojamas ne pagal vartotojo bute įrengtą skaitiklį, bet pagal vadinamąjį norminį suvartojimo kiekį).
Ekspertai.eu patikina, kad laisviems Lietuvos piliečiams nėra jokios prievolės pirkti šilumininkų skaitiklius.
Skelbiame Vilniaus Žvėryno bendruomenės parengtą tipinį raštą UAB „Vilniaus energija“ (kitų Lietuvos miestų gyventojai gali jį pritaikyti saviems šilumininkams) ir Lietuvos metrologijos inspekcijai, kuriuo gali lengvai pasinaudoti visi, nepageidaujantys peršamų skaitiklių, nes jų įrengimas nėra ekonomiškai pagrįstas ir gali padidinti karšto vandens kainą.
* * *
Vardenis Pavardenis
Laisvųjų piliečių gatvė, Vilnius
Ponui Šilumininkui,
UAB „Vilniaus energija“ (kitų miestų gyventojai čia gali įrašyti savus šilumininkus) klientų aptarnavimo centro vadovui
Jočionių g. 13, LT-02300 Vilnius, faks.: 2667339
Lietuvos metrologijos inspekcijos viršininkui Algirdui Skripėtai
Tilto g. 17 / Radvilų g. 4, 01101 Vilnius, faks.: (8 5) 231 2957
Dėl UAB „Vilniaus energija“ reikalavimo leisti bendrovei pakeisti mano bute įrengtą ir man nuosavybės teise priklausantį atsiskaitomąjį karšto vandens apskaitos prietaisą (skaitiklį) UAB „Vilniaus energija“ nuosavybės teise priklausančiu skaitikliu
Gerbiamieji,
Gavau Pono Šilumininko raštus (čia reikia nurodyti datas), kuriuose nurodoma, kad mano bute įrengtas ir man nuosavybės teise priklausantis atsiskaitomasis karšto vandens apskaitos prietaisas (skaitiklis) būtų pakeistas į jo atstovaujamai bendrovei nuosavybės teise priklausysiantį skaitiklį. Be to, Jūs, Pone Šilumininke, tvirtinate, kad vartotojams, kurie neįsirengs Jūsų bendrovės skaitiklio, skaičiuosite suvartoto karšto vandens kiekį ne pagal vartotojo bute įrengtą skaitiklį, bet pagal vadinamąjį norminį suvartojimo kiekį.
Pone Šilumininke, informuoju Jus, kad apsispręsti dėl skaitiklio galėsiu tik tada, kai Jūsų bendrovė pateiks mūsų namo vartotojams (taigi ir man) privalomąjį ekonominį pagrindimą dėl Jūsų siūlomos sistemos ekonomiškumo ir nedidėsiančios karšto vandens kainos, taip pat atliks metrologinę mano skaitiklio patikrą (jei skaitiklis šią patikrą pereitų, jo keisti visai neketinu ir atsiskaitysiu pagal dabartinį).
Dėl skaitiklio metrologinės patikros
Prašau Lietuvos metrologijos inspekcijos (toliau – Inspekcija) patikrinti mano gyvenamajame name ir bute (čia reikia nurodyti gatvę, namo ir buto numerį) šilumos ir karšto vandens apskaitai naudojamas matavimo priemones, tarp jų ir su nuotoliniu duomenų nuskaitymu, ir nustatyti, ar yra atliktos visų šių matavimo prietaisų metrologinės patikros, taip pat ir mano bute įrengto karšto vandens skaitiklio patikra.
Tuo atveju, jei ši patikra nėra atlikta, prašau Inspekciją įpareigoti UAB „Vilniaus energija“ ją nedelsiant atlikti.
Pagal įstatymus būtent karšto vandens tiekėjas (Jūsų, Pone Šilumininke, bendrovė) privalo prižiūrėti karšto vandens vartotojams (man) nuosavybės teise priklausančius karšto vandens skaitiklius, taigi, atlikti ir jų patikrą.
Jūsų, Pone Šilumininke, bendrovė „Vilniaus energija“ jau pralaimėjo nemažai bylų prieš Inspekciją, kuriose ginčijo reikalavimą atlikti tokias patikras.
Todėl prašyčiau atlikti mano skaitiklio patikrą gera valia, neveliant manęs į teisinį procesą, kurį, tikėtina, Jūs pralaimėsite.
Tuo labiau kad 2012 metų gegužės 14 dieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas neskundžiama nutartimi administracinėje byloje Nr. A261-1585/2012 nutarė, kad „butuose esantys skaitikliai yra atsiskaitomieji šilumos apskaitos prietaisai. Byloje nustatyta, kad už karšto vandens tiekimą atsiskaitoma pagal šių prietaisų rodmenis, todėl už jų įrengimą, techninės būklės užtikrinimą, matavimų tikslumą ir patikros organizavimą yra atsakingas šilumos tiekėjas“. (Apie tai rašėme straipsnyje „P. Markevičius: Šilumos sąskaitas, suformuotas pagal metrologiškai nepatikimus rodmenis, reikia paskelbti niekinėmis“).
Naują skaitiklį ketinu įsigyti tik tada, jei dabartinis nepereitų metrologinės patikros.
Dėl privalomo pateikti ekonominio pagrindimo
Įstatymas įpareigoja Jus, Pone Šilumininke, informuoti vartotojus. „Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklių“ 163 punktas nustato, kad „karšto vandens tiekėjas gali įrengti ir naudoti karšto vandens skaitiklius su nuotolinio duomenų nuskaitymo ir perdavimo sistema, jei tokių skaitiklių įrengimas yra ekonomiškai pagrįstas ir nedidina karšto vandens kainos vartotojams“.
Primygtinai reikalaudami keisti mano mechaninį skaitiklį į Jūsų, Pone Šilumininke, nuotolinio nuskaitymo skaitiklį, Jūs šio būtino ekonominio pagrindimo nepateikėte.
Be šių skaičiavimų man ir kitiems mūsų namo vartotojams neaišku, ar tikrai apie 300 litų kainuojantis skaitiklis, kurio patikra kainuoja apie 500 litų, nepadidina karšto vandens kainos, palyginti su skaitikliu, kuris kainuoja apie 40 litų, o jo patikra – apie 10-20 litų. Taip pat neaišku, kaip bus kompensuojama už skaitiklio aptarnavimo mokestį – po 3,82 lito iš buto per mėnesį (juk visiems butų savininkams įsirengus Jūsų, Pone Šilumininke, skaitiklius, per metus visam namui tektų Jums sumokėti 2234,4 lito)? Jau vien šio mokesčio suma faktiškai padidintų karšto vandens kainą.
Be to, mūsų namo šilumos mazge Jūsų, Pone Šilumininke, įrengta „Rubisafe“ sistema neteisėtai vartoja mūsų namo elektros energiją, nes nėra įrengtas atskiras elektros skaitiklis šios sistemos vartojamos elektros energijos kiekiui apskaityti. Jūsų siūlomi karšto vandens skaitikliai ją taip pat vartos, nes perdavinės signalus ne tiesiogiai Jūsų centriniam apskaitos punktui, o per įjungtą ir elektros energiją vartojančią „Rubisafe“ sistemą. Tuo tarpu mechaniniai skaitikliai elektros energijos nevartoja. Todėl į ekonominį pagrindimą prašome įtraukti ir elektros energijos kiekius, kuriuos suvartoja ir suvartos „Rubisafe“ sistema. Juk sumokėdami už Jūsų, Pone Šilumininke, suvartojamą elektros energiją, mes faktiškai daugiau sumokame už šilumą ir karštą vandenį.
Tik susipažinus su šiuo ekonominių pagrindimu įmanoma nuspręsti, kuris skaitiklis man, vartotojui, yra naudingesnis.
Dėl skaitiklių nuosavybės ir teisės rinktis
Pagal teisės aktus vartotojui (buto savininkui) nuosavybės teise priklausantį karšto vandens skaitiklį Jūs, Pone Šilumininke, galite atimti ir jo vietoje arba šalia jo įrengti karšto vandens tiekėjui nuosavybės teise priklausantį skaitiklį tik tuomet, jei vartotojo skaitiklio metrologinė patikra nėra pasibaigusi. Visais kitais atvejais įstatymas nedraudžia vartotojui turėti, naudoti, įsigyti naują (atitinkantį metrologijos reikalavimus, sertifikuotą) sau priklausantį skaitiklį, o Jūs, Pone Šilumininke, privalote tokį skaitiklį savo lėšomis įrengti, prižiūrėti, atlikti metrologines patikras.
Karšto vandens skaitiklis atlieka tik vieną funkciją – apskaito suvartoto karšto vandens kiekį. Tam tinka labai įvairių modifikacijų prietaisai. Įstatymai nereikalauja, kad viename daugiabučiame name visur būtų įrengti vienodi skaitikliai (pastarasis reikalavimas taikomas tik naujiems statomiems arba rekonstruojamiems namams, o mūsų namas pagal Statybos įstatymą toks nėra).
Mechaninis skaitiklis yra beveik 10 kartų pigesnis už Jūsų, Pone Šilumininke, siūlomą, jo patikra kainuoja maždaug 25 kartus pigiau, taigi ir jo aptarnavimo mokestis, matyt, būtų vos keli centai. Todėl vartotojui kur kas naudingiau turėti nuosavą skaitiklį, pasirenkant, kuris jam pigesnis ir patogesnis.
Dėl karšto vandens kiekio skaičiavimo pagal „normą“
Mano bute yra įrengtas karšto vandens skaitiklis (juk pagal jį visą laiką moku Jums, Pone Šilumininke, už suvartotą karštą vandenį).
Skaičiuoti karšto vandens suvartojimą pagal norminius suvartojimo dydžius, o ne pagal skaitiklio rodmenis, įstatymas leidžia tik vienu konkrečiu atveju – jei konkrečiame bute karšto vandens skaitiklis nėra įrengtas, o buto savininkas atsisako bet kokį skaitiklį įsirengti (Šilumos įstatymas).
Jei konkrečiame bute karšto vandens skaitiklis yra įrengtas (nesvarbu, kam jis priklauso nuosavybės teise – vartotojui ar tiekėjui), įstatymai Jums, Pone Šilumininke, draudžia skaičiuoti karšto vandens kiekio suvartojimą pagal norminius suvartojimo dydžius.
Todėl manau, kad prieš priimant sprendimą dėl karšto vandens skaitiklio mano bute likimo, pirma reikia asmeniškai susipažinti su ekonominiu Jūsų, Pone Šilumininke, siūlomos sistemos pagrindimu, kurį, tikiuosi, mūsų namo vartotojams pateiksite, ir sulaukti, kol atliksite mano skaitiklio patikrą. Jei skaitiklis pereitų patikrą, jo keisti nereikėtų. Jeigu ne, įsigyčiau naują mechaninį skaitiklį, o gal ir Jūsų siūlomą, jeigu Jūsų pagrindimas įrodytų, kad Jūsų siūloma skaitiklių sistema – pati ekonomiškiausia.
(vardas, pavardė, parašas, adresas)
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]