Artėja pirmojo nuo viduramžių laikų popiežiaus atsistatydinimo valanda. Paskutinę savo vadovavimo daugiau nei milijardui pasaulio katalikų dieną popiežius Benediktas XVI atsisveikino su kardinolais. „Tarp jūsų yra būsimasis popiežius, kuriam jau šiandien pažadu besąlygišką paklusnumą ir pagarbą“, - sakė pontifikas.
Oficialiai popiežiaus pareigų Benediktas XVI neteks 9 valandą vakaro Lietuvos laiku. Nuo tada prasidės laikotarpis be popiežiaus, arba vadinamasis Laisvo sosto etapas. Iki naujojo popiežiaus išrinkimo apaštalų sosto reikalus laikinai perims kardinolas kamerlingas.
Vienintelis regimas popiežiavimo pabaigos momentas bus šveicarų gvardijos garbės sargybos pasitraukimas. Vėliau įprastinė apsauga bus atnaujinta. Konklava turėtų prasidėti kovo 4 dieną.
Šventajame Soste tarnavo beveik 8 metus
Du šimtai šešiasdešimt penktajam Romos popiežiui Benediktui XVI iki aštuonerių metų tarnystės Šventajame Soste pritrūko vos pusantro mėnesio. Per palyginti neilgą kadenciją, pasak popiežiaus, netrūko nei džiaugsmo, nei audrų.
Popiežiaudamas Benediktas XVI užsitarnavo net kelis skambius epitetus. Iš pradžių dėl konservatyvių pažiūrų jis vadintas "Dievo rotveileriu", o užtarnauto poilsio pontifikas išeina vadinamas "revoliucionieriumi".
Būsimasis popiežius Josephas Ratzingeris gimė 1927 metų balandžio 16 dieną Vokietijoje, nedideliame Bavarijos miestelyje. Būdamas 14 metų jis įstojo į Hitlerio jaunimo organizaciją, nes tai buvo privaloma pagal įstatymus, tačiau uolus narys nebuvo ir susirinkimuose nesilankė. Vėliau paimtas į priešlėktuvinės gynybos dalinius, iš ten dezertyravo ir šešias savaites buvo laikomas sąjungininkų belaisvių stovykloje. Po karo įstojo į kunigų seminariją ir bėgant dešimtmečiams tapo visuotinai pripažintu ir apdovanojimų pelniusiu kardinolu. Galiausiai prieš aštuonerius metus balandžio 19 dieną iš Siksto koplyčios kamino pasirodė balti dūmai, pranešantys, kad katalikų pasaulis turi aštuntąjį vokiečių kilmės popiežių, kuris pasivadino Benediktu XVI.
Darbo pradžia popiežiui lengva nebuvo. Vyravo įsitikinimas, kad tokio popiežiaus, kaip visų mylėtas Jonas Paulius II, daugiau nebebus. Benediktas XVI išties skyrėsi nuo pirmtako. Jis nebuvo laikomas tokiu šiltu ir charizmatišku. Vis dėlto katalikai jo žodžiu tikėjo.
Pirmą karčią piliulę Benediktui XVI teko nuryti jau 2006 metais, kai kalbėdamas Vokietijos Rėgensburgo universitete jis suformulavo mintį, kuri buvo suprasta taip, lyg popiežius pasisako prieš islamą. „Parodykite, ką naujo atnešė Mohametas, ir jūs pamatysite, kad tai vien blogi ir nežmoniški dalykai, tokie, kaip nurodymas skleisti tikėjimą kardu“, - tuomet sakė popiežius. Ši nuomonė ar jos interpretacija tada sukėlė milžiniškus protestus musulmoniškose šalyse. Vis dėlto tai davė ir pozityvios naudos, popiežius įsteigė katalikų ir musulmonų bendradarbiavimo komisiją, nors aistros dėl pasakytų žodžių nerimo dar ilgai.
Visu smarkumu popiežių užgriuvo ir pedofilijos skandalai. Iškilus į viešumą, kad aukšto rango Bažnyčios atstovai dešimtmečius dangstė seksualinius nusikaltimus vaikams, Vatikanas iš pradžių apsitvėrė tylos siena, vėliau sureagavo ir atsiprašė visų pedofilijos aukų. Paaiškėjus, kad daug tokių nusikaltimų įvykdyta Airijoje, popiežius jai skyrė precedento neturintį išganytojišką laišką. Vis dėlto ir jis buvo sukritikuotas, esą koncentruojamasi į kunigų nuodėmes, o pats Vatikanas kaltės neprisiima. Kad būdamas kardinolu žinojo apie vaikų išnaudojimo atvejus, bet to neatskleidė, kaltintas ir pats Benediktas XVI. Tokie ir panašūs skandalai pontifiką lydėjo visą kadenciją.
"Dievo rotveilerio" apibūdinimą popiežius gavo už konservatyvų požiūrį į kontracepciją, abortus, homoseksualius santykius. Dėl to Švento Petro aikštėje buvo ne kartą pasirodę popiežių įžeidžiančių plakatų.
Daug laiko Benediktas XVI skyrė rašymui. Per beveik 8 metus jis išleido 3 enciklikas ir parašė trijų dalių knygą apie Jėzaus istoriją. Dėl uždaro ir sėslaus būdo jis buvo vadinamas „kabinetiniu popiežiumi“. Vis dėlto pontifiko tarnystė neįmanoma tik sėdint Vatikane. Nors ir garbaus amžiaus, popiežius vyko į 24 užsienio keliones, tarp jų ir konfliktų bei neramumų kamuojamas valstybes – Izraelį, Libaną, Kubą.
Prieš Naujuosius metus popiežius tikinčiuosius nustebino moderniu sprendimu. Pontifikas savo mintis perkėlė į socialinį tinklalapį „Twitter“. Tiesa, šiai naujovei nebuvo lemta gyvuoti ilgai, popiežius pasitraukęs iš posto greičiausiai minčių internetu nebeskleis.
Galiausiai garbus amžius ir sveikatos problemos Benediktą XVI paskatino padaryti tai, ko joks pontifikas nenorėjo ar nesiryžo padaryti 700 metų, - pasitraukti. Pasaulį ši žinia sukrėtė, tačiau daug smerkiančių šio poelgio nebuvo. Kad popiežius paliko įspaudą katalikų širdyse, ko gero, rodo ir daugiatūkstantinės minios susirinkimas į paskutinę audienciją Švento Petro aikštėje. Ne vienas maldininkas čia braukė ašarą.
Paskutinę kadencijos dieną – ketvirtadienį – popiežius buvo sraigtasparniu nuskraidintas į popiežių vasaros rezidenciją Kastel Gandolfą netoli Romos. Čia jis paskutinį kartą pamojuos žmonėms iš rezidencijos balkono. Paskui pasitrauks į privačią koplyčią, kur pradės visuomenei beveik nematomą gyvenimą. Pasitraukęs iš sosto pontifikas žada toliau atsidėti mokslo darbui, skirti daugiau laiko mylimoms katėms ir muzikai – popiežius skambina pianinu.
Naujojo popiežiaus rinkimuose Benediktas XVI nedalyvaus, o pasaulio katalikų bendruomenės laukia neįprastos Velykos. Pirmą kartą Kristaus prisikėlimo šventę pasaulis minės turėdamas du popiežius – pasitraukusį ir naująjį.
LNK | "Lietuvos ryto TV"| ekspertai.eu inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]