2024 m. lapkričio 20 d.

 

Popiežius Pranciškus – arti žmonių ir toli nuo valdžios

8
Paskelbta: 2013-07-18 15:27 Autorius: ekspertai.eu
Popiežius Pranciškus. EPA-ELTA nuotr.
Popiežius Pranciškus. EPA-ELTA nuotr.

Žadintuvas, popiežiaus Pranciškaus kambaryje Nr. 201, šv. Mortos namuose, skamba be penkiolikos penkios ryte, kai už lango dar brėkšta. Tai reiškia, kad taip anksti atsikėlus teks daryti popietinę pertrauką, kurią Juanas Peronas vadindavo „beveik liturgine pareiga“. Toks tvarkaraštis leisdavo jam kiekvieną dieną turėti „du rytus“.

Pirmąsias dienos valandas popiežius skiria maldai ir meditacijai Šventojo Rašto temomis, jas Pranciškus trumpai komentuoja per kasdienių mišių pamokslus „bendrabučio" (taip jis mėgsta vadinti šv. Mortos namus) koplyčioje. Šie namai yra paprasti ir modernūs: šviesaus marmuro ir su spalvingais vitražais. Koplyčioje Romos vyskupas meldžiasi sėdėdamas paskutinėje eilėje.

Ryto pamokslas tapo labai svarbi pontifikato naujovė. Šv. Tėvas švenčia mišias su kardinolais ir vyskupais arba į Romą atvykusiais kunigais, tikinčiųjų, daugiausia dirbančių Vatikane, ir jų šeimų bendrystėje: nuo Religinių veiklų instituto (IOR) darbuotojų iki tarnautojų, kurie rūpinasi švara. Visi jie būna asmeniškai pasveikinti Pranciškaus prieš pusryčius bendrame kambaryje. Bendravimas su žmonėmis, galimybė apkabinti kiekvieną popiežiui nereiškia neišvengiamo laiko praradimo. Argentinoje jis, kad nebūtų atpažintas, nedėvėdamas kardinolo drabužių, praleisdavo visą naktį klausydamas maldininkų, atvykstančių į Luhaną pagerbti Mergelės Marijos, išpažinčių.

Prašymus leisti dalyvauti šv. Mišiose Mortos namuose peržiūri kunigas iš Valstybės sekretoriato Tino Scotti, kuris taip pat dalija kvietimus.

Savo kaimenės akivaizdoje „popiežius klebonas" nagrinėja Evangelijos tekstus taip suprantamai ir aiškiai, kad ryto pamokslo pristatymas, perduodamas Vatikano radijo, praėjus dviem valandoms nuo jo užbaigimo, tapo daugelio tikinčiųjų visame pasaulyje kasdieniu poreikiu. Bergoglio – didelis Jorge Luiso Borgeso gerbėjas. Vieną dieną jis pakvietė didįjį Argentinos rašytoją į licėjų, kuriame tada jis dėstė, kad mokiniai galėtų susitikti su juo. Kiekvieną rytą Šventasis Tėvas sugalvoja įspūdingus vaizdinius: pavyzdžiui, „Bažnyčia – auklė", „klausykla – ne dažykla", „Dievo purškiklis", „saloniniai ir muziejiniai krikščionys", „malda iš malonės", „atminties eliksyras", „paauglių progresyvizmas“, „sielovados muitinė", ir jie, užuot palengvinę žmonių tikėjimą, užduoda papildomų galvosūkių.

Bet labiausiai stebina jo žodžių gylis ir paprastumas. Štai ką jis sako apie atleidimą ir gerumą: „Jėzaus žinia būtent ir yra gailestingumas. Man, ir tai sakau nuolankiai, tai yra pati stipriausia Viešpaties žinia: gailestingumas.“ Šie žodžiai Italijoje ir visame pasaulyje padėjo daugeliui žmonių sugrįžti į Bažnyčią. Jie ateina išpažinties po daugelio metų atsiskyrimo nuo Bažnyčios.

„Popiežius pamokslauja, kaip jis tai darė Buenos Airėse, - italų dienraščiui „La Stampa" paaiškino Enzo Bianchi, vienuolių bendruomenės Bose steigėjas. – Iki šiol niekada neturėjome tokio pamokslininko. Mes nepakankamai įsisąmoniname šio fakto didžiosios teologinės reikšmės. Žmonės gerai supranta tai, čia nekalbama tik apie abstrakčias meditacijas.“

Ne kartą per savo pamokslus, įskaitant ir sakomus Šventojo Petro aikštėje, kur susirenka didžiulės tikinčiųjų minios, Pranciškus prisiminė savo močiutę Margueritę Rose Vassallo, kuri papasakojo mažajam Jorge Marijui apie Kristaus prisikėlimą ir paaiškino, kad neverta vaikytis pinigų, nes „įkapės neturi kišenių". Sykį ji kalbėjo savo vaikaičiui jėzuitui: „Aukok kiekvienas mišias taip, tarsi jos būtų pirmos ir paskutinės.“ Tuo Pranciškus, kurį smarkiai paveikė jo močiutės paprasti pamokymai, atrodo panašus į popiežių Lucianį, kuris, kai buvo seminaristas, sulaukė seno kunigo patarimo: „Atmink: kai sakai pamokslą, turi būti suprastas net neraštingos močiutės, sėdinčios paskutinėje eilėje.“

Nuo pirmųjų pontifikato mėnesių, be tam tikro pamokslavimo stiliaus, taip pat pasireiškė ir naujojo popiežiaus elgsenos modelis, - jam būdingas artumas žmonėms ir atstumas nuo galios. Bergoglio savo kalboje Italijos vyskupams, parašytoje jo paties ranka, bet beveik nepastebėtoje, nepaisant svarbaus jos turinio, sakė: „Apaštalas Paulius ragina: „Būkite rūpestingi sau ir visai kaimenei, kuriai Šventoji Dvasia jus paskyrė vyskupais, kad ganytumėte Dievo Bažnyčią, kurią jis yra įsigijęs savo krauju“ (Apd 20,28). Kaip žinome, dėl šito rūpesčio stokos ganytojas atvėsta, išsiblaško, užsimiršta, pasidaro irzlus, pasiduoda karjeros pagundai, pinigų vilionėms, kompromisams su pasaulio dvasia, aptingsta, virsta funkcionieriumi, tarnautoju, kuriam labiau rūpi struktūros, organizacijos ir jis pats, o ne tikroji Dievo Tautos gerovė.“

Apaštališkiems nuncijams, kurie yra jo pasiuntiniai viso pasaulio bažnyčiose, atsakingi už kandidatų į vyskupus parinkimą, popiežius patarė: „Pirmasis kriterijus yra kandidatų į vyskupus buvimas arti žmonių. Jei tai teologas, gabi galva, universitete padarys labai daug gero. Ganytojai turi būti arti žmonių, gailestingi, kantrūs, ramūs. Mylintys neturtą, vidinį, kaip laisvę dėl Viešpaties, ir išorinį, kaip gyvenimo paprastumą. Reikia žiūrėti, kad neturėtų „kunigaikščio“ psichologijos, kad nebūtų ambicingi, patys neieškotų vyskupavimo. Tai nebūtų gerai.“ Šis kvietimas yra nukreiptas prieš bažnytinio karjerizmo ydą, triumfatoriškus troškimus, per didelį pasitikėjimą turtingųjų bažnyčių struktūromis, kitaip tariant, yra daug dalykų, kurie esmingai sujungia Pranciškaus ištartus ir parašytus žodžius su jo pirmtako Benedikto XVI darbais.

„Man atrodo, kad popiežius, derindamas sena ir nauja, sukūrė veiksmų, kurie suteikia didelę prasmę tikėjimo žodžiams, kalbą. Kiekvienas gali matyti, kad per pirmąsias jo pontifikato šimtą dienų popiežius sugebėjo užmegzti gražų ryšį su žmonėmis. Jo žodžiai aidi toli", - mano istorikas Andrea Riccardi. Žinoma, šiandien vyskupai turi veikti atsižvelgdami į evangelinį popiežiaus požiūrį apie dvasinę ganytojo misiją.

„Kažkas panašaus vyko valdant Jonui XXIII, – tęsė Riccardi. – Tačiau pasiekti tą patį dažnį dvasinėje veikloje nėra lengva. Bažnyčia – ne radijas, kurį gali sureguliuoti sukdamas rankenėlę. Šis nustatymas – ilgas procesas, kuriam būdingi atradimai ir pasipriešinimas.“

„Pranciškus turi didelį poveikį visiems, – sako kardinolas Angelo Scola. – Apvaizda atsiuntė mums šoką. Mes stengiamės kiekvienas savaip sekti popiežiaus pavyzdžiu. Bet tam reikia laiko...“ Tuo tarpu Lombardijos vyskupai susirinko ir paskelbė jaučiantys, kad turi priimti Pranciškaus iššūkį atnaujinti Bažnyčią. Popiežius – tai „vienas iš mūsų“. Ne kartą jau išrinktas jis kartojo: „Jaučiuosi gerai, nepraradau ramybės ir galiu miegoti po nuostabaus su manimi įvykusio dalyko. Manau, viskas, kas man nutiko, yra Dievo valios apraiška.“

Parengta pagal „Vatican Insider“

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
8. d3
(2013-07-20 07:05:49)
(174.19.164.162) Parašė:

VATICAN CITY — Few eyebrows were raised last week when Pope Francis brought the Vatican’s legal system up to date by criminalizing leaks of official information and formalizing laws against sex crimes. But now that the laws have been made public, a closer look revealed that the pope has made it illegal to report sex crimes against children. According to the new laws, revealing or receiving confidential Vatican information is now punishable by up to two years in prison, while newly defined sex crimes against children carry a sentence of up to twelve years. Because all sex crimes are kept confidential, there is no longer a legal way for Vatican officials to report sex crimes.



7. Tikrai pasiilgau
(2013-07-19 23:46:24)
(81.7.96.104) Parašė:

moralizavimo,kad kas gerai pabartų.Su rūpesčiu.



6. ona
(2013-07-19 13:44:12)
(84.240.52.8) Parašė:

KAS ČIA BLOGO MARMŪRINĖS GRINDYS? KOKS ČIA NUSIKALTIMAS?ILGAI TARNAUS JOS, NE VIENIEMS METAMS.ŠVENTOVĖSE LANKOSI DAUG ŽMONIŲ.AR REIKIA PADARYTI MEDINES, KAD IS KARTO SUTRŪNYTŲ?O KOKIE TEN TURTAI? MENO VERTYBĖS- GABIŲ DAILININKŲ PAVEIKSLAI IR TIEK.AUKSAS,SIDABRAS- NERŪDYJANTYS METALAI.TAI UGRIAUKIME, SUGRIAUKIME IR RINKIMĖS LANDYNĖSE. TIK GAL NEREIKIA TOKIŲ DIDELIŲ PASTATŲ,PRITARČIAU.



5. "tegu atiduoda"
(2013-07-19 11:20:11)
(94.244.64.178) Parašė:

1. Ar kitus mokindamas pats jau viską atidavei? O gal galima atiduoti tai, kas ne tavo? 2. Kai marmurinės grindys bažnyčioje, jomis gali vaikščioti visi vargstantieji ir nevargstantieji. Gal ir šaligatvių plyteles reikia išsidalinti? 3. Kuo grįsta sąvoka "vaizduoja", o gal "yra"? Ir paskutinis klausimas: kodėl apie popiežių beveik tyli kita žiniasklaida, gal Lietuvoje jau dauguma ne katalikai?



4. sūduviui ir Antanui
(2013-07-19 08:19:40)
(213.164.112.144) Parašė:

abu esate savaip teisūs, tik visgi pritarčiau "sūduviui" - bažnyčia - neturtą ir meilę artimui proaguojanti institucija, paskendusi turtuose kaip riebaluose.. nesveika :) tai logiškai kyla (man kaip ir aiškus) klausimas - gal bažnyčia viena skelbia, o kita - daro? nekilo toks klausimas?



3. Antanas
(2013-07-18 22:58:40)
(78.62.235.6) Parašė:

"sūduvi", žmones neša ten turtus kur mato jų panaudojimo prasmę. Komunistai atėmė bažnyčių - tikinčiųjų turtus, ar nuo to jie tapo turtingesni? Netgi tremiamų biednų šeimų dar neatvėsusias pagalves bolševikai pasiėmė, ar jie tapo turtingi? Jeigu turtingieji paklausę Bažnyčios mokymo "mylėti artimą kaip save patį" ir mokėtų pasidalinti sukauptu turtu, tai kelis kart galėtų išlaikyti skurstančius.



2. sūduvis
(2013-07-18 22:17:38)
(88.222.181.26) Parašė:

Jeigu jis toks vaizduoja gera tegul atiduoda visa bažnyčios turtą vargstantiems jie irgi nori turėti marmurines grindis.Ši įstaiga atidavusi visa savo turtą skurdą išnaikintų gal keturis kartus visam pasaulyje.



1. puikus tekstas
(2013-07-18 19:59:19)
(78.61.80.242) Parašė:

gražiausiai kaip nervuoja popiežius materialistus ateistus komunistus bei gėjų parado organizatorius :)



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras