Nuo šių metų pradžios Lietuvoje pradėjo veikti naujoji pensijų kaupimo sistema, kuri, kaip tikimasi, padės dirbantiesiems sukaupti didesnes sumas senatvės pensijai.
Šiais metais daugiau kaip milijonas senatvei kaupiančių dirbančiųjų galės rinktis – arba likti su maža valstybės įmoka, arba apsispręsti mokėti papildomai ir gauti iš valstybės didesnę įmoką. Taip pat kurį laiką bus leidžiama laikinai sustabdyti kaupimą.
Nuo sausio 1 dienos į sistemą ateisiantiems naujiems kaupėjams nuo 2014 metų jau bus taikomas naujas modelis - į pensijų fondus jie mokės papildomą 1% nuo darbo užmokesčio dydžio kaupiamąją įmoką, o iš valstybės biudžeto gaus papildomą skatinamąją įmoką, kuri sudarys 1% vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Nuo 2013-ųjų pagrindinė dalis, kuri bus išskaičiuojama iš jau mokamų asmens socialinių mokesčių, sudarys 2,5% gaunamo darbo užmokesčio, o nuo 2014-ųjų - 2%.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) skaičiavimais, naujoji pensijų kaupimo sistema padės užtikrinti, kad ateities pensininkai gautų bent 40% savo buvusio atlyginimo pensijas. Pagal SADM prognozes, jei žmogus nekauptų papildomos pensijos dalies senatvei pensijų fonduose ilguoju laikotarpiu žmogaus pensija sumažėtų nuo 40% iki 27%, palyginus ją su vidutiniu atlyginimu.
Kitas svarbus pokytis - tai, kad numatytos papildomos 2% vidutinio šalies darbo užmokesčio dydžio įmokos vienam iš pensijų kaupime dalyvaujančių tėvų, kurie augins vaiką iki 3 metų ir gaus motinystės (tėvystės) pašalpą iš “Sodros” arba bus draudžiami pensijai gauti valstybės lėšomis. Šios įmokos bus dvigubinamos, jei būtų auginami 2 vaikai iki 3 metų ir trigubinamos, jei trys.
“Žinių radijo” | ekspertai.eu inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]