2014 metais pasaulis mini Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtmetį. Šis karas, dar vadinamas Didžiuoju karu, yra giliai įsirėžęs kolektyvinėje europiečių, o ypač prancūzų, atmintyje. Prancūziją sukrėtė nesuvokiama nelaimė, iš kurios ji išbrido tarsi iš neįsivaizduojamo košmaro – aštuoni milijonai žuvusiųjų ir dvidešimt milijonų sužeistųjų. Vis dėlto, Pirmasis pasaulinis karas paskatino daugelio tautų, tame tarpe ir Lietuvos, nepriklausomybę, iš naujo nubrėžė sienas, kurias Istorija, deja, vėliau negailestingai pakeitė. Pirmasis pasaulinis karas vienaip ar kitaip žymi naujos eros pradžią ir tai, be abejo, paaiškina, kodėl įvairių Europos tautų kolektyvinėje atmintyje jis vertinamas skirtingai.
„Nepaisant skirtingo požiūrio, trys institutai Lietuvoje (Italijos, Lenkijos ir Prancūzijos) nusprendė susivienyti bendrai pareigai prisiminti ir perduoti visuomenei išmoktas pamokas apie imperijų ir žmonių puikybę, susitarimo ir sąjungos tapatumą, taip pat apie stiprų atgimimo troškimą, kuris, laimei, gali atsirasti iš šiurpo ir nevilties“- sako Prancūzų instituto direktorius Frédéric Bellido.
Spalio 7-29 d. Prancūzų institutas Lietuvoje, kartu su Italijos kultūros institutu bei Lenkijos institutu Vilniuje, kvies į viešas dokumentinių ir meninių filmų peržiūras, paskaitas, parodas, koncertus, skirtus Pirmam pasauliniui karui atminti. Filmų programoje, antradieniais, 18 val. Prancūzų instituto kino salėje suksis režisierių Isabelle Clarke ir Daniel Costelle dokumentiniai filmai iš ciklo „Apokalipsė, Pirmasis pasaulinis karas“, trečiadieniais, 18 val. - elitinių prancūzų režisierių François Truffaut, Bernard Tavernier, Christian Carion vaidybinės juostos Pirmojo pasaulinio karo tema. Spalio 7 d., 17val.30, Prancūzų instituto parodų salėje bus adidaryta 2014 m. Angoulême festivalyje Publikos premiją pelniusios Cloé Cruchaudet komiksų paroda „Mauvais genre“, o Prancūzų instituto mediatekoje visą spalio mėnesį veiks leidinių apie šį istorijos laikotarpį ekspozicija.
Trečią spalio mėnesio savaitę Prancūzų institutas duris atvers dviem paskaitom su vertimu į lietuvių kalbą. Spalio 16 d., 18 val., universiteto dėstytojas, politikas, istorikas iš Prancūzijos Jean-Noêl Jeanneney pakvies į paskaitą „Pirmasis pasaulinis karas - naujausios Europos pradžia“, kurios metu pažvelgs į Pirmąjį pasaulinį karą iš šių dienų perspektyvos. Spalio 17 d., 17 val.30, bus pristatyta knyga „Moterys Pirmojo pasaulinio karo metais“, kurioje 11 rašytojų ir žurnalistų pasakoja apie moterų dalyvavimą Pirmajame pasauliniame kare. Šiame Italijos kultūros instituto organizuojamame renginyje dalyvaus 4 knygos autorės ir žurnalistas.
Minėjimą užbaigs du koncertai – spalio 28 d., 18 val., Lietuvos Kongresų rūmų kamerinėje salėje žinomas prancūzų smuikininkas Frédéric Pelassy surengs XX a. pradžios kompozitorių Eugène Ysaye, Klodo Debiusi ir Moriso Ravelio sonatų rečitalį. Spalio 29 d., 18 val., Lenkijos institutas Vilniuje pakvies į Vilniaus paveikslų galeriją, kurioje pianistė Šviesė Čepliauskaitė atliks lenkų kompozitorių Ignaco Jano Paderewskio ir Karolio Szymanowskio kūrinius.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]