Spalio 1 d. prasidėjo jau aštuntą kartą organizuojamas Europos kibernetinio saugumo mėnuo – tai visą mėnesį trunkanti Europos Sąjungos iniciatyva Think Before U Click. Ja siekiama didinti ES piliečių saugumą internete, skatinant vartotojus būti atsargius skaitmeninėje erdvėje, išmokti atpažinti kibernetines grėsmes ir joms pasirengti. Taip pat šių metų Europos kibernetinio saugumo mėnesio kampanijos dėmesio centre klausimai, susiję su kasdienio gyvenimo skaitmeninimu, kurį ypač paspartino COVID-19 pandemija.
Visą spalio mėnesį Europoje vyks daugybė renginių: konferencijos, praktiniai seminarai, mokymo sesijos, bendro pobūdžio pristatymai, internetiniai seminarai ir internetinės kampanijos, kuriais siekiama didinti informuotumą apie kibernetinį saugumą ir teikti naujausią skaitmeninio saugumo srities informaciją, taip pat keistis gerąja patirtimi. Kasmet Europos kibernetinio saugumo mėnuo, kurio šūkis yra „Už kibernetinį saugumą esame atsakingi visi“, skatina ES piliečius vienytis kovojant su kibernetinėmis grėsmėmis.
„Mūsų kasdienis gyvenimas ir ekonomika tampa vis labiau priklausomi nuo skaitmeninių sprendimų, turime suvokti, kad kibernetinis saugumas svarbus mums visiems. Svarbu puoselėti pažangiausio saugumo kultūrą visuose gyvybiškai svarbiuose mūsų ekonomikos ir visuomenės sektoriuose“, – sakė už prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusią Europą atsakinga vykdomoji pirmininko pavaduotoja Margrethe Vestager, paskelbiant kibernetinio saugumo mėnesio pradžią.
Pirmoji tema, kuria pradedama kibernetinio saugumo mėnesio kampanija yra apie sukčiavimus elektroninėje erdvėje, veiklą, susijusią su duomenų vagyste, darbo e. pašto saugumo pažeidimais ir sukčiavimu internetinės prekybos srityje. Šios temos tikslas – paskatinti vartotojus įgyti daugiau žinių apie sukčiavimus kibernetinėje erdvėje, su kuriomis susiduriama internete sudarant verslo ir asmeninius sandorius. Planuojama šiuos klausimus nagrinėti keičiantis įžvalgomis apie esamas ir galimas kibernetines grėsmes.
Antroji tema susijusi su skaitmeniniais įgūdžiais − ji bus nagrinėjama vykdant šviečiamąją veiklą apie informacijos saugumą. Ši tema apima tokius e. privatumo klausimus, kaip asmens duomenų apsauga ir patyčios bei persekiojimas kibernetinėje erdvėje. Sesijų tikslas – atkreipti dėmesį į kibernetinės higienos svarbą ir nustatyti naudojimosi internetu gerąją praktiką.
„Skaitmeninė informacinė erdvė, kaip ir sausumos, jūrų ar oro erdvė, kartais turi saugumo spragų. Jas reikia pašalinti. Mūsų tikslas – užtikrinti ES piliečiams saugiausią informacinę erdvę pasaulyje. Tai pasieksime visų pirma per švietimą. Būtent su tuo ir yra susijęs rytoj prasidėsiantis 2020 m. Europos kibernetinio saugumo mėnuo, kuriuo siekiama didinti informuotumą apie saugumą internete ir ateityje praversiančius kibernetinio saugumo įgūdžius“, – akcentavo už vidaus rinką atsakingas ES Komisijos narys Thierry Bretonas.
Oficiali kampanijos svetainė – www.cybersecuritymonth.eu. Kiekviena dalyvaujanti ES valstybė narė turi specialų tinklalapį, kuriame vietos kalba pateikiama atnaujinta informacija. Vartotojai gali rasti patarimų ir rekomendacijų 23 kalbomis, informuotumo didinimo medžiagos, internetinių viktorinų, nuorodų į renginius ir kt. Be to, Europos kibernetinio saugumo mėnesio svetainėje pateikiamas interaktyvus žemėlapis, kuriame vartotojai gali surasti veiklos iniciatyvas ir prie jų prisijungti.
Pagrindiniai faktai. Europos kibernetinio saugumo mėnuo yra kiekvieną spalį visoje Europoje vykstanti ES metinė informuotumo didinimo kampanija, skirta kibernetiniam saugumui didinti. Europos kibernetinio saugumo mėnesį koordinuoja Europos Sąjungos kibernetinio saugumo agentūra (ENISA) ir Europos Komisija, o prie šios iniciatyvos prisideda ES valstybės narės ir daugiau kaip 300 partnerių (vyriausybės, universitetai, ekspertų grupės, NVO, profesinės asociacijos, privačiojo sektoriaus įmonės). Pirmoji kampanija surengta 2012 metais.
„Už kibernetinį saugumą esame atsakingi visi“ − Think Before U Click. Prisijunkite prie kampanijos: Twitter @CyberSecMonth, saitažodžiai #CyberSecMonth ir #ThinkB4UClick, Facebook − @CyberSecMonthEU.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]