B. Obama pranešė, kad Billie’Jean King bus viena iš dviejų savo lytinę orientaciją atvirai pripažįstančių JAV delegacijos sportininkių, kurios dalyvaus žaidynių atidarymo ir uždarymo ceremonijose. Tačiau pirmą kartą nuo 2000 m. į olimpines žaidynes vykstančios Jungtinių Valstijų delegacijos sudėtyje nebus tokių asmenų, kaip šalies prezidentas, buvęs prezidentas, pirmoji ponia ar viceprezidentas.
Rusija yra aštriai kritikuojama dėl priimto įstatymo, draudžiančio homoseksualumo propagandą. Nors Baltieji rūmai, pranešdami apie siunčiamos delegacijos sudėtį, tiesiogiai neužsiminė apie tą Rusijos įstatymą, tačiau jų atstovas spaudai Shin Inouye pasakė, kad delegacija „atstovauja tai įvairovei, kuri yra Jungtinės Valstijos“ ir B. Obama „žino, kad delegacija pademonstruos pasauliui geriausia, ką turi Amerika – įvairovę, ryžtą ir bendras pastangas.”
Baltieji rūmai pranešė, kad B. Obama negalės vykti į žaidynes dėl įtempto tvarkaraščio.
„Tai, kad į delegaciją yra įtraukti atvirai savo lytinę orientaciją pripažįstantys sportininkai, yra teigiamas ženklas,“ – pasakė Michael Cole-Schwartzas, atstovas spaudai iš Žmogaus teisių kampanijos (angl. Human Rights Campaign), kuri neseniai nusiuntė laišką B. Obamai ir paragino įtraukti gėjus ir lesbietes į delegaciją. „Tikėtina, kad šis faktas perduos Rusijos ir kitų pasaulio šalių žmonėms žinią, kad Jungtinės Valstijos vertina lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų (angl. LGBT) pilietines ir žmogaus teises.“
B. J. King pasakė, kad jai suteikta didelė garbė būti delegacijos nare.
„Taip pat didžiuojuosi galimybe kartu su LGBT bendruomenės nariais palaikyti visus sportininkus, kurie varžysis Sočyje, ir viliuosi, kad šios Olimpinės žaidynės iš tikrųjų atvers naują istorijos puslapį, pereinant prie visuotinio žmonių teisių pripažinimo,” – pasakė B. J. King, dalyvausianti žaidynių atidarymo ceremonijoje.
Ledo ritulio žaidėja Caitlin Cahow yra antroji savo lytinę orientaciją atvirai pripažįstanti delegacijos narė. Ji dalyvaus žaidynių uždarymo ceremonijoje.
JAV olimpinis komitetas nepateikė komentaro apie šios delegacijos seksualinę orientaciją. Tačiau, išreikšdamas nepritarimą minėtam įstatymui, jis neseniai peržiūrėjo savo nediskriminacinę politiką ir įtraukė nuostatas dėl seksualinės orientacijos.
Prancūzija ir Vokietija taip pat yra vienos tų šalių, kurios nesiųs savo prezidentų į Sočio olimpines žaidynes.
Šių metų pradžioje B. Obama atsisakė minties boikotuoti šias Olimpines žaidynes, nepaisydamas kai kurių nesutarimų su Rusija, įskaitant ir prieš homoseksualus nukreiptą įstatymą.
Tačiau šis žingsnis yra rimtas signalas – 2010 m. delegacijai vadovavo viceprezidentas Joe Bidenas, 2012 m. žaidynėms pagarba parodyta pirmosios ponios Michellės Obamos dalyvavimu.
Šiais metais JAV delegacijai vadovaus buvusi teritorinio saugumo sekretorė Janet Napolitano. Kiti delegacijos nariai – JAV ambasadorius Rusijoje Michaelas McFaulas, dailiojo čiuožimo meistras Brianas Boitano ir JAV prezidento B. Obamos patarėjas Robas Naborsas.
Garsioji tenisininkė B. J. King gali būti viena žinomiausių delegacijos narių.
Ji yra 39 kartus laimėjusi Didžiojo kirčio (Grand Slam) serijos teniso turnyrus (vienetų, dvejetų ir mišrių porų kategorijose), apdovanota Prezidento laisvės medaliu, keletą pastarųjų dešimtmečių yra viena žinomiausių moterų lygių teisių sporte ir visuomenėje gynėja.
Ji lankysis Olimpinėse žaidynėse, vyksiančiose šalyje, kuri dėl joje priimtų įstatymų sukuria įtampą ne tik keliems pagrindiniams jose dalyvausiantiems sportininkams, bet ir Tarptautiniam olimpiniam komitetui, suteikusiam Rusijai teisę rengti šias žaidynes.
Šio mėnesio pradžioje TOK prezidentas Thomas Bachas pranešė, kad Rusija nustatys viešo protesto zonas Sočyje „žmonėms, kurie nori pareikšti savo nuomonę arba dalyvauti demonstracijose už arba prieš ką nors.”
TOK patvirtino laišką, kuriuo kreipiasi į sportininkus, ragindamas juos susilaikyti nuo protestų ar politinių veiksmų Sočio olimpinių žaidynių metu ir primindamas Olimpinės chartijos 50 taisyklę, draudžiančią demonstracijas Olimpinių žaidynių vietose.
T. Bachas jau anksčiau yra pasakęs, kad gavo Rusijos prezidento Vladimiro Putino patikinimą, kad Sočyje homoseksualai nebus diskriminuojami. Tačiau kyla klausimų, kas, turint galvoje to Rusijos įstatymo nuostatas, gali atsitikti sportininkams, nešiojantiems atributiką (smeigtukus, ženkliukus) ar vėliavas, reiškiančias paramą homoseksualų teisėms.
Šio rudens pradžioje slidininkas Bode Milleris buvo vienas iš kelių Amerikos sportininkų, pasisakiusių prieš tą Rusijos įstatymą, pavadindamas jį „visiškai nepriimtinu.”
Vertė Vaiva Bagdonienė
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]