Po sunkaus ir įtempto darbo kompetentingų ekspertų komisija (toliau – Komisija) iš gausybės pavienių asmenų ir darbo kolektyvų pasiūlytų kandidatų atrinko tris pretendentus į prestižinių apdovanojimų „Metų Korumpas 2013” nominaciją – Metų pirkinys.
Kai kurių teoretikų teigimu, shopping'as tapo universaliausia globaliojo žmogiškumo dimensija, sudarančia pamatą kokybiškai naujai humanizmo sampratai, kurioje žmogiškumą daugelį amžių varžę religiniai ar etiniai prietarai („nevok”, „nežudyk” ir pan.) turi prasmę nebent kaip marketingo priemonė. „Perku – vadinasi, egzistuoju”, – teigia viso pasaulio laisvosios rinkos internacionalo šūkis, ir akivaizdu, kad civilizacijos progreso požiūriu „Metų pirkinys” yra viena esmingiausių „Metų Korumpas 2013” nominacijų. Tačiau pretenduoti į šį garbingą titulą galėjo ne bet kokie žmogiškojo shopping'o aktai, o tik tie, kurie pasižymi ypatinga egzistencine autentika, įkūnija radikalų išsilaisvinimą nuo moralės ir/ar teisės normų, išsiskiria giliu simbolizmu. Komisija slaptu balsavimu išrinko šiuos nominantus:
Verslininko Beno Gudelio pirkinys – 34 % „Lietuvos ryto” akcijų
Akcijos priklausė bankrutuojančio banko „Snoras“ antrinei įmonei „Snoras Media“, ji ir buvo pardavinėjama. Tačiau ta įmonė, kurią įsigijo B. Gudelis, kaip diena nuo nakties skiriasi nuo tos, kuri buvo siūloma kitiems pirkėjams. 2013 m. pavasarį paskelbto konkurso dalyviams pasiūlyta pirkti milžiniškos skolos (20 mln. litų) slegiamą mažos vertės (100 000 litų įstatinio kapitalo) įmonėlę, o 2013 m. spalį B. Gudelis nusipirko daugiau nei 10 milijonų litų vertės įmonę be jokių skolų. Šį stebuklą padarė „Snoro“ bankroto administratorius Neilas Cooperis (jį matote nuotraukoje), dėl finansine logika sunkiai paaiškinamų priežasčių nurašęs UAB „Snoras Media“ skolą, nors galimybės atgauti šiuos pinigus buvo visiškai realios, ir pateikęs B. Gudeliui prašmatnų pirkinį už 10 milijonų litų, santykinai nedidelę kainą. Ypač žinant, kad „Lietuvos rytas” turi nepanaudoto pelno, kurio dalį išmokėjus B. Gudeliui šie 10 milijonų litų jam sugrįžtų. Tad galima pasakyti, kad šį pirkinį apsukrus verslininkas įsigijo veltui. O „Snoro“ kreditoriai patyrė mažiausiai 10 milijonų litų nuostolį.
Pigūs ir kantrūs lietuvaičiai
2013-ųjų vasaros pabaigoje per Lietuvą nuvilnijo tauraus pasipiktinimo banga, sukelta britų laikraštyje „The Independent” išspausdintos karikatūros, kurioje lietuvaičiai pavaizduoti kaip pigi darbo jėga. Ekspertai.eu ta proga priminė, kad nupigino lietuvaičius ne britai, o sava, pasibjaurėtina valdžia, kuri nuo 2001 m. ciniškai nevykdo įsipareigojimo, prisiimto ratifikuojant Europos socialinę chartiją. Pagal šią chartiją darbuotojai turi gauti „tokį atlyginimą, kuris garantuotų jiems ir jų šeimoms normalų gyvenimo lygį“, o tai, kaip išaiškino Europos socialinių reikalų komitetas, reiškia, kad minimali alga į rankas turi sudaryti 60% vidutinės algos.
Neseniai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė, kad 2013 m. III ketvirtį vidutinis užmokestis į rankas (neto) buvo 1784,0 Lt. Lengva paskaičiuoti, kad pagal Lietuvai privalomą Europos socialinę chartiją minimali mėnesinė alga į rankas šiuo metu turi būti 1070,4 Lt. Yra – 1000 Lt „ant popieriaus”.
Taigi, Lietuvos valdžia ir šiemet Europos rinkai pasiūlė puikią prekę: pigių ir kantrių lietuvaičių.
Neveikianti Bendrojo pagalbos centro (BPC) sistema
Milžiniški pinigai – 80 milijonų litų – BPC kūrimui išleisti jau seniau, bet tik šiemet visuomenė sužinojo: tie pinigai išmesti į balą, gyvybiškai svarbi sistema neveikia.
2013 m. rugsėjo 21-osios rytą Panevėžio r. sužvėrėję prievartautojai gyvą sudegino 17-metę, kuri, vežama į egzekucijos vietą, pusę valandos kvietėsi pagalbą telefonu 112, bet jos taip ir nesulaukė.
Tik po šios tragedijos politinis elitas pripažino, kad BPC neveikia.
Suradus atpirkimo ožį, bus bandoma nuslėpti tikrąją tragedijos priežastį, kuri yra ne kas kita, kaip politinė korupcija, susijusi su BPC įrengimo istorija ir dabartiniais veiklos nesklandumais, – ekspertai.eu tada sakė Pareigūnų kredito unijos valdybos pirmininkas, buvęs Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas. Kol kas būtent taip ir vyksta.
Ši tragedija atskleidė, kokią kainą Lietuvos visuomenė moka už politinę korupciją ir neįgalią teisėsaugą – tai ne tik skurdas, bet ir žmonių gyvybės.
•••••••
Visuomenė gali padėti komisijos darbui siųsdama konstruktyvius laiškus adresu [email protected].
Visas publikacijas apie prestižinius apdovanojimus „Metų Korumpas 2013“ rasite antimafijos skiltyje „Metų Korumpas 2013“.
Laiškus su pasiūlymais siųskite adresu [email protected]. Pastaba: savęs prašytume nesiūlyti, net ir tuo atveju, jei esate tikrai nusipelnęs apdovanojimo.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]