Prezidentė Dalia Grybauskaitė birželio 25 d. interviu LRT radijui teigė, kad „Lietuva yra pasirengusi padėti Viduržemio jūros pabėgėliams, bet turi būti numatytas objektyvus ir visoms šalims vienodas kriterijus, nulemsiantis, kiek žmonių kiekviena šalis priims“.
„Apskaičiavimai, ypač Baltijos šalims, buvo šiek tiek keisti, netgi, sakyčiau, diskriminaciniai – mažoms valstybėms teko daug didesnis procentas negu didesnėms.“
Pasak prezidentės „būtina reaguoti ne tik į pasekmes, bet ir priežastis“.
„Labai svarbu, kad kiekviena šalis rodytų solidarumą – mes esame pasirengę paimti 250 prieglobsčio prašytojų“, – nurodė D. Grybauskaitė.
Prezidentė informavo, kad Lietuva šiuo metu jau yra priėmusi iki 350 užsienio šalių piliečių, daugiausia tai – iš Ukrainos, iš Rytų ateinantys žmonės.
Už vieno pabėgėlio perkėlimą priimančiai valstybei bus mokama 6 tūkst. eurų vienkartinė išmoka. Iš ES struktūrinių fondų 2014–2020 m. Lietuvai skirta 10,8 mln. eurų prieglobsčio sistemos plėtrai ir pabėgėlių integracijai bei grąžinimui.
Specialistai dar 2007, 2010 m. aiškino, kad Lietuvoje daugėja imigrantų, ir tai yra didelė problema šaliai, neseniai tapusiai ES nare.
Vis dėlto 6500 eurų gali išspręsti problemą imigrantui.
2015 m. 21,5 proc. Švedijos, 15,6 proc. Norvegijos, 11,6 Danijos, 9,5 proc. Islandijos, 5,5 proc. Suomijos gyventojų sudarė imigrantai.
Visoje ES 9,4 proc. gyventojų arba apie 50 mln. žmonių yra imigrantai.
Lietuva su šiuo dalyku dar tik pradeda susidurti, todėl nenuostabu, kad jau gana greitai nemažą dalį iš garsiųjų trijų milijonų, kurių nebėra, pakeis imigrantai iš Ukrainos ir kitų šalių.
2013 m. nelegaliai ES sieną kirto daugiau kaip 100 tūkst. pabėgėlių iš kelių pagrindinių šalių (Sirijos, Eritrėjos, Afganistano, Albanijos, Kosovo).
Vengrijos vyriausybės duomenimis, šiemet vien per Vengriją į Europą patekti bandė 60 tūkst. pabėgėlių, todėl sienos buvo uždarytos. Priimti pabėgėlių nenori ir Prancūzija, Šveicarija, grąžina juos Italijai, per kurią jų plūsta dideli srautai.
Ekspertai.eu kreipėsi į prezidentę D. Grybauskaitę, prašydami išvardinti priežastis, kodėl tiek daug pabėgėlių atsirado ypač tada, kai šį pasaulį demokratijos pagalba paliko gerai žinomi žmonijos diktatoriai iš Afrikos ir Artimųjų Rytų.