Viešėdama Jungtinėse Valstijose prezidentė susitiko ir su Hillary Clinton. Nuotr. prezidentas.lt |
Viešėdama JAV prezidentė Dalia Grybauskaitė davė interviu leidiniui „The Washington Post“ ir dar kartą perspėjo visą demokratinį pasaulį, kad po Ukrainos užkariavimo Putinas žygiuos toliau.
– Ar remiate JAV prezidento Baracko Obamos vykdomą bombardavimą Sirijoje?
– Taip, jis parodė sugebėjimą vadovauti. Jos trūkumas šiandieniniame pasaulyje – Europoje ir JAV – tai priežastis, dėl kurios taip stiprėja teroristiniai judėjimai.
– Ar jaučiate lyderystės trūkumą savo regione?
– Taip. Lyderystės trūkumas sukūrė galimybę augti teroristinėms grupuotėms, tokioms kaip „Islamo valstybė“. Kalbant apie Ukrainą, tai suteikė galimybę Rusijai tapti valstybe su terorizmo elementais.
– Kaip vertinate situaciją Ukrainoje?
– Situacija vis dar bauginanti. Rusijos kariuomenė vis dar yra Ukrainos teritorijoje. Tai reiškia, kad Europa ir visas pasaulis leidžia Rusijai būti šalimi, kuri ne tik grasina savo kaimynėms, tačiau taip pat ir atlieka karinius veiksmus prieš kaimynines valstybes. Tai tas pats tarptautinis terorizmas kaip ir Irake ir Sirijoje.
Ukrainoje vyksta tikras karas. Europos Sąjunga (ES) ir dauguma pasaulio vadovų mėgina kalbėti apie tai lyg tai nebūtų karas, o tik savotiška teroristams skiriama pagalba. Matėme, kas vyko Kryme. Pačioje pradžioje buvo „žalieji žmogeliukai“, vėliau – Rusijos kariuomenė. Dabar tas pats vyksta Rytų Ukrainoje. Esu tikra, kad tai nėra paskutinė teritorija, kurioje V. Putinas ketina demonstruoti savo galią.
– Jūsų nuomone, kur jis patrauks toliau?
– Jei būsime pernelyg švelnūs skirdami sankcijas ar jas taikydami, tačiau jų neįgyvendindami, manau, jis toliau mėgins apjungti Rytų Ukrainą su Pietų Ukraina ir Krymu. Neseniai jis pasakė, kad per dvi dienas gali pasiekti Varšuvą, Baltijos valstybes ir Budapeštą, o tai – atviras kaimynėms keliamas pavojus.
– Ar jis galėtų toliau pajudėti į Padniestrę?
– Jei mes jam leisime, jis gali pajudėti bet kur. Problema ta, kad V. Putino valdoma Rusija šiandien yra pasirengusi ir trokšta karo. Europa ir Vakarai nėra pasirengę karui ir jo nenori. Europoje ir visame pasaulyje nėra V. Putiną sustabdyti galinčios galios. Galiausiai stebėsimės tuo, kad užimtos naujos teritorijos, suskaldytos naujos valstybės, o tada tai išspręsti gali būti per brangu ir per vėlu.
– Ar Jums kelia nerimą tai, kad toliau gali būti užpultos Baltijos valstybės?
– Jei jis nebus sustabdytas Ukrainoje, eis toliau.
– Ar tai reiškia, kad Penktojo straipsnio ir NATO nepakanka?
– Ne. Visi teigia, kad bus pasinaudota Penktuoju NATO steigiamosios chartijos straipsniu. Tačiau tai nesustabdys V. Putino planų, jei jie nematys realių Europos ir pasaulio lyderių veiksmų. Jie tik kalba. Turime sustabdyti jį Ukrainoje. Kol kas dar tai nėra suvokta. Štai kodėl sakau, kad šiandien Europoje vadovauja V. Putinas, o ne Vakarai.
– Ar V. Putinas siekia suskaldyti Europą?
– Šiandien dėl Rusijos elgesio kylantis pavojus nė kiek nemažesnis nei „Islamo valstybės“ keliamas pavojus Irake ir Sirijoje.
– Ar Jūs manote, kad tiek „Islamo valstybė“, tiek ir Rusija vykdo teroristinę veiklą?
– Taip. Aš manau, kad Rusija terorizuoja savo kaimynes ir tam naudoja teroristinius metodus.
– Tačiau pasaulis labiau sunerimęs dėl „Islamo valstybės“.
– Žinoma. Tai – pagrindinis tikslas. Deja, tai sukuria puikias aplinkybes V. Putinui daryti, ką jis nori. Iš tikrųjų taip vadinamos taikos derybos Minske buvo vykdomos pagal V. Putino ultimatumą. Vakarų valstybės ir ES sutiko su jo sąlygomis, o tai iš esmės reiškia Ukrainos padalijimą.
JAV į Ukrainą išsiuntė maisto davinius, tačiau jie buvo išdalinti iš Vokietijos sunkvežimių, kad V. Putinas nebūtų supykdytas.
Kodėl mes visi taip stengiamės nesupykdyti V. Putino, kuris šiuo metu siunčia savo kariuomenę žudyti ir okupuoti Ukrainos teritoriją? Kodėl taip jautriai nereaguojame į tai, ką jaučia ukrainiečiai? Anksčiau ar vėliau mes jį pavadinsime teroristu ir nusikaltėliu.
– Ar ši situacija jums primena Sudetus?
– Situaciją prieš Antrąjį pasaulinį karą? Taip, savaime suprantama. Puikiai suprasdami, kas vyksta, leidžiame dalinti Ukrainą.
– Ar po viršūnių susitikimo Velse Lietuva jaučiasi pakankamai apsaugota?
– Po Velso NATO atsigavo, nebemiega. Galime sustiprinti šalies saugumą. Reikia daugiau investuoti. Bet kiek dar turime tam laiko?
– Taigi sankcijos V. Putinui nedaro norimos žalos?
– Jos nepakankamos. Bet, jeigu jis nesustos, galbūt valstybės imsis dar griežtesnių sankcijų.
– Ukrainos žvalgybos vadovas JAV pareigūnui sakė, kad jie buvo priversti sutikti su paliaubomis.
– Taip. Europiečiai ir kitos valstybės paprašė Porošenkos sutikti su sąlygomis, kurios buvo nepriimtinos, nes prilygo Ukrainos teritorijos padalijimui.
– Taigi Rusijai atiteko Krymas, o dabar – Rytų Ukraina?
– Pritariant Europos ir kitų šalių lyderiams, nes Ukrainai jie visai nepadėjo.
– Nerimaujate dėl savo šalies.
– Dabar grėsmę jaučia visos Rusijos kaimynės. Jis joms grasina ir juokiasi, esą jos nėra tikros valstybės.
– Ar rezultatas bus karas?
– Karo galime išvengti. Jeigu abi pusės yra pasirengusios kariauti, karo niekada nebus. Jeigu Rusija nori karo, o Vakarai jo vengia, Rusija eis į priekį, kol galės.
– JAV atrodo labiau suinteresuotos branduoliniu susitarimu su Iranu.
– Tai problema. Jeigu dėl kažkokių priežasčių parduodame nepriklausomas valstybes, už kokias moralines vertybes mes kovojame?
– Manote, kad tai tiesa?
– Matydama, kaip vyksta procesas, galiu teigti, kad tai labai tikėtina. Sąlygos paliauboms parengtos Rusijos prašymu. Vakarai kariniu požiūriu Ukrainai nepadeda. Rusija Ukrainos teritorijoje gali daryti, ką nori. Visiems Vakarų lyderiams, leidžiantiems agresoriui XXI amžiuje nepriklausomoje valstybėje daryti, ką nori, turėtų būti gėda.
Esu labai patenkinta, kad Obama galiausiai pademonstravo lyderystę Irane ir Sirijoje. Tikiuosi, kad tai jam leis tą patį padaryti ir Ukrainos klausimu. Gebėjimas vadovauti ugdomas mokantis. Lyderiu negimstama, juo tampama.
– Lietuva atsiduria sudėtingoje situacijoje.
– 50 metų buvome okupuoti, todėl žinome, kaip elgtis su šia kaimyne. Stebina tai, kad tolimos šalys, niekada nepatyrusios agresyvios Rusijos politikos, taip bijo Maskvos.
Tik bendrą sieną turinčios valstybės – Baltijos šalys ir Lenkija – netyli. Prieš Rusiją turime tik vieną ginklą: netylėti ir būti drąsūs, sugėdinti Vakarų lyderius, kurie neprisiima atsakomybės dėl laisvės, suverenumo ir demokratijos Europoje apsaugos.