„Man truputį gėda“ (fragmentas iš prezidentės D. Grybauskaitės ekskliuzyvinio interviu portalui 15 min.lt)
– Seimas antrą kartą nepritarė generalinio prokuroro Dariaus Valio veiklos ataskaitai. Net patys prokurorai kritikuoja jo pradėtą reformą esą chaoso padaugėjo, o kokybės sumažėjo. Ką konkrečiai gero nuveikė šis jūsų paskirtas pareigūnas?
– Pradėkime nuo prokuratūros reformos. Išties 2011 m. buvo patvirtinta reforma, kurią inicijavo Seime sudaryta darbo grupė ir už kurią balsavo 103 Seimo nariai, įskaitant socialdemokratus, dabartinės valdančiosios daugumos atstovus. Generalinis prokuroras vykdo ne savo, o Seime sugalvotą ir patvirtintą reformą.
Vykdant reformą ypač sumažėjo vadovaujančių vyriausiųjų prokurorų ir jų pavaduotojų – vietoj 190 liko tik 91. Didžiausią nepasitenkinimą iš vidaus ir kelia „vadukų“ skaičiaus sumažėjimas, kai sumažėjo privilegijų, o padaugėjo darbo.
Aš tai vertinu labai pozityviai. Manau, kad šis prokuroras visapusiškai vykdo Seimo priimtą reformos variantą. Remdamasi ataskaita, galiu pasakyti, kad 2012 m. buvo išnagrinėta 20 proc. daugiau bylų nei 2011-aisiais – daugiausia per vienerius metus per visą Nepriklausomybės laikotarpį. Padidėjo tempai, sumažėjo ikiteisminio tyrimo trukmė iki vidutiniškai penkių mėnesių – žinome, kad kai kurios rezonansinės bylos buvo tiriamos po 20 metų, – ir pradėtos, pajudintos tokios rezonansinės bylos, pavyzdžiui, baigtas ikiteisminis tyrimas Medininkų byloje, o Sausio 13-osios byloje pateikti prašymai pripažinti įtariamaisiais net 78 užsienio valstybių piliečius, ko nebuvo padaryta per 20 metų.
Greičiausia priežastys ne prokuratūroje ir ne prokurore, o visai kitos – matyt, politinės. Daliai šio Seimo kol kas labiau priimtina tokia elgsena, kaip destrukcija, kerštavimas, sąskaitų suvedinėjimas, bet ne darbas valstybės labui. Mes jau metus matome tokių destruktyvių sąskaitų suvedinėjimų. Kokių nors rimtų pasiūlymų ar rimtų darbų šis Seimas dar nepademonstravo.
Dalis Seimo atėjo ne dirbti Lietuvos žmonėms, o pasisavinti europinius pinigus, kurie ateina nuo 2014 m.
Viena iš priežasčių gali būti negebėjimas, kita – kad dalis Seimo atėjo ne dirbti Lietuvos žmonėms, o pasisavinti europinius pinigus, kurie ateina nuo 2014 m. Galbūt todėl buvo priimtas toks Viešųjų pirkimų įstatymas, kurį tiek Specialiųjų tyrimų tarnyba, tiek „Transparency International“ Lietuvos skyrius, tiek kitos teisėsaugos institucijos įvertino kaip korupcinį.
Akivaizdu, kad daliai Seimo darbai ir interesai yra visai kitur. Esant tokiems tikslams, prokuroras, kuris nekreipia dėmesio į spaudimą, o daro, kas jam priklauso, labai daug kam nepatinka.
Manyčiau – taip vertinu ne tik aš, bet ir konstitucinės teisės ekspertai, – kad Seimo mėginimas per ataskaitos pritarimą ar nepritarimą versti prokurorą yra tiesioginis teisėsaugos institucijų, įskaitant prokuratūrą, politizavimas ir – aš pasakyčiau, kad dalis Seimo demonstruoja nepagarbą Konstitucijai.
– Iki praėjusios savaitės Seimui vadovavęs Vydas Gedvilas pareiškė, kad, neatsižvelgus į Seimo nuomonę dėl prokuroro darbo, būtų rodoma nepagarba jį rinkusiems piliečiams. Kaip reaguosite į parlamento sprendimą?
– Tokie bet kurio Darbo partijos atstovo pasisakymai yra tiesioginis spaudimas teisėsaugos institucijoms, ypač turint galvoje, kad spalio 10 d. prasideda aukštesnės instancijos teismas DP byloje. Apskritai DP atstovų dalyvavimas balsuojant (dėl D.Valio veiklos ataskaitos – red. past.) jau yra Konstitucijos pažeidimas ir toks sprendimas negali būti pagrindu nei atleidimui, nei kitiems veiksmams.
Visą interviu skaitykite ČIA.
Ne taip jau dažnai mūsų prezidentė duoda interviu mūsų žiniasklaidai. Tiesiogiai su žurnalistais bendrauja dar rečiau. Jos išskirtinis bendravimo su visuomene bruožas ir žanras yra bendravimas per savo patarėjus, kurie atsakinėja į iš anksto pateiktus klausimus, o atsakymai būna peržiūrimi, nuglaistyti ir suderinti su pirmuoju valstybės asmeniu.
Tad kiekvienas prezidentės interviu žiniasklaidai yra tiesiog aukso vertės. Todėl gana keista, kad šis tekstas tinklalapio „15 min.lt“ „fasadinėje“ pozicijoje išbuvo vos pusdienį ir buvo nustumtas į menkai pastebimą rubrikų paraštę. Gal todėl, kad iš prezidentės lūpų dar nesame išgirdę tokio atviravimo, kad jai „truputėlį gėda“?..
Deja, gėda visai ne dėl to, ką mes iš ilgesnio teksto čia cituojame. Gėda dėl atstatomų, apkarpytų krizės metu atlyginimų valstybės tarnautojams, kai tuo pat metu didžioji visuomenės dalis, atsidūrusi žemiau skurdo ribos, palikta toliau kapanotis iš skurdo savo jėgomis. „Geroji avilio motinėlė“ šiek tiek susigėdo, kad bitės darbininkės medų neša tranams ir deda į korius tranams, o pačios paliktos vargti puspadžiu.
Prezidentė visiškai nejaučia gėdos dėl nevykėlio savo statytinio pavaldinio D. Valio Seime dusyk nepatvirtintos metinės ataskaitos ir apverktinos situacijos, susidariusios valstybės teisėsaugos sistemoje ir „bordelio“ gen. prokuratūroje. Prezidentė beveik pažodžiui kartoja ir cituoja gen. prokuroro metinės ataskaitos „fantazmus“ ir mūru pridenginėja susikompromitavusį savo statytinį bei jo nugyventą instituciją. Prisimename lakią frazę iš netolimos praeities: „Brazauskas kaip uola. Už jo kaip už mūro“. Panašiai taip tikriausiai šiandien jaučiasi ir uolusis Baltųjų rūmų pažas D. Valys už gelžbetoninės pirmosios valstybės ledi sarafano skvernų.
Nuolatinis baksnojimas pirštu į Darbo partiją ir jos vaidmenį balsuojant Seime yra labai silpnas prezidentės argumentas, kol Konstitucinis Teismas iš partijos neatėmė teisės Seime balsuoti nesvarbu, kokiu klausimu. Prezidentei dėl tokių neatsargių nusišnekėjimų turėtų būti ne „truputėlį gėda“, o tokia gėda, kad „iš gėdos norėtųsi plaukus rautis“. Deja, mūsų prezidentė taip ir neišmoko per savo gyvenimą ir ketverius prezidentavimo metus pasižiūrėti į save iš šalies ir pati savo nusišnekėjimus objektyviai vertinti. Gal todėl taip trumpai ir šis interviu puikavosi 15 min. portalo fasade. Prezidentė turėtų padėkoti R. Valatkai, kad tasai susiprato ją gelbėti iš tikrai didelės gėdos.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]