2024 m. lapkričio 9 d.

 

Prezidentė: Lietuva pirmininkavimo ES metu sieks būti patikima

3
Paskelbta: 2013-07-01 17:38 Autorius: Naujienų redaktorius
Prezidentė D. Grybauskaitė. Eltos nuotr.
Prezidentė D. Grybauskaitė. Eltos nuotr.

Pirmininkaudama Europos Sąjungos Tarybai Lietuva sieks būti patikima ir įvykdyti visus savo pažadus, interviu portalui „EurActiv" sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prieš pat Lietuvai liepos 1 dieną perimant ES pirmininkavimą, pavyko susitarti dėl 2014-2020 metų ES biudžeto. Tai iš dalies palengvino Lietuvos pirmininkavimą, nes buvo išspręstas vienas iš sunkiausių klausimų. Vis dėlto D. Grybauskaitė sakė, kad susitarimą dėl biudžeto dar galima laikyti preliminariu, nes jį dar turi patvirtinti Europos Parlamentas (EP). Lietuvos prezidentė sakė, kad biudžeto susitarimas yra kompromisas tarp to, ko norėjo Europos Komisija (EK), ir to, ko norėjo EP. Jei EP biudžetą patvirtins, nuo 2014 metų prasidės pirmieji ES lėšų išmokėjimai. Pirmiausia galima tikėtis pinigų naujiems projektams pradėti ir jaunimo nedarbui mažinti.

Per Lietuvos pirmininkavimą reikės priimti apie 70 teisės aktų, susijusių su daugiamečiu finansų planavimu. Prieš Lietuvą pirmininkavusi Airija jau pradėjo šį darbą. D. Grybauskaitė sakė, kad Lietuva darbą baigs iki šių metų pabaigos. Apie ES biudžetą prezidentė sakė, kad biudžetas nedidelis ir siekia mažiau nei 1 proc. bendrojo ES BVP, todėl tenka iš naujo skirstyti prioritetus. Nepaisant to, apie 80 proc. ES biudžeto skiriama tradicinėms politikos sritims, o perskirstomos tik likusios lėšos. Dėl nedidelio biudžeto EP prašė suteikti biudžetui daugiau lankstumo ir D. Grybauskaitė tam pritaria.

Paklausta apie mažėjantį gyventojų pasitikėjimą, D. Grybauskaitė sakė, kad pasitikėjimas visuomet sumažėja esant ekonominiams sunkumams, o padėčiai pagerėjus galima tikėtis, kad ES populiarumas išaugs. Be to, prezidentė pridūrė, kad tai, kaip piliečiai vertina ES, priklauso nuo to, kiek ta šalis gauna ES lėšų. Lietuva iš ES gauna apie 3-4 proc. nacionalinio BVP atitinkančias išmokas, tuo metu kitose šalyse situacija priešinga - jos daugiau moka, nei gauna. Taip pat D. Grybauskaitė teigia, kad kai kurių valstybių nacionaliniai politikai, nesugebėdami suvaldyti situacijos, bando kaltę suversti kam nors iš šalies, ir Briuselis tampa tuo taikiniu.

D. Grybauskaitė mano, kad ES reikia bankų sąjungos ir didesnės ekonominės integracijos, nes tai padidins sąjungos konkurencingumą pasaulyje. Vis dėlto ji pripažįsta, kad šis procesas bus lėtas. Anot prezidentės, tai natūralu, nes ES yra ne viena valstybė, o nepriklausomų valstybių sąjunga. D. Grybauskaitė teigiamai vertina pažangą, kurią ES padarė per 10-20 metų.

Prezidentė mano, kad ES siekinys iki 2014 metų sukurti energetikos vidaus rinką, o iki 2015 metų sujunti ES nares į dujų ir elektros energijos tinklus yra realus. Anot jos, galbūt nepavyks visko įgyvendinti 100 proc., bet Baltijos šalių ir Lietuvos pavyzdys rodo, kad tai realu. Apie skalūnų dujas D. Grybauskaitė teigė, kad svarbiausia yra nebijoti ir ištirti, kokių išteklių yra Europoje ir Lietuvoje. Prezidentė pabrėžė, kad jei Europa nepradės plėtoti skalūnų dujų pramonės, JAV po mažiau nei dvejų metų pradės eksportuoti pigias skalūnų dujas. Tai visiškai pakeistų dujų rinką. Anot D. Grybauskaitės, nežinoti, kokių išteklių turime patys, būtų didžiulė ir labai brangi klaida.

Gruodį ketinama skirti daug dėmesio gynybai. D. Grybauskaitė pritaria didesnei gynybos integracijai ir koordinacijai tarp ES narių. Tai ypač svarbu dabar, kai JAV prašo Europos aktyviau prisidėti prie NATO gynybinės politikos. Apie gynybos svarbą primena ir teroristiniai išpuoliai Europoje.

Per Lietuvos pirmininkavimą prasidės derybos dėl ES ir JAV bendradarbiavimo prekybos ir investicijų srityse. D. Grybauskaitė sakė, kad šis susitarimas turės įtakos ne tik ES ir JAV santykiams, bet ir dviejų žemynų - Europos ir Amerikos - santykiams. Prezidentė sakė, kad laisva prekyba JAV ir Europoje suprantama labai skirtingai. D. Grybauskaitės nuomone, laisvos prekybos sutartis būtų įmanoma, tik jei ji būtų būtina JAV ir Europos konkurencingumui išlaikyti, kitaip tariant: tokia sutartis įmanoma, tik jei JAV neturėtų kito pasirinkimo. Prezidentė mano, kad JAV ir ES ras kokį nors bendradarbiavimo kompromisą.

Baigdama interviu D. Grybauskaitė sakė, kad Lietuva pirmininkaudama ES sieks būti verta pasitikėjimo ir įgyvendinti savo pažadus. Lietuvos pirmininkavimo metu iš viso planuojama priimti 300 teisės aktų. Paklausta, ar pretenduotų į aukštą postą Briuselyje, D. Grybauskaitė sakė, kad tokios kalbos yra tik žurnalistų spėlionės, o ji ketina klausyti Lietuvos piliečių nuomonės.

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. Prezidentė: Lietuva pirmininkavimo ES metu sieks būti patikima
(2013-07-01 19:06:29)
(71.35.16.161) Parašė:

Prezidentė: Lietuva pirmininkavimo ES metu sieks būti patikima pedofilu dengeja



2. Benas
(2013-07-01 18:48:18)
(78.62.185.144) Parašė:

Buvom Tarybu Sajungai patikimi, busime ir ES patikimi, koks skirtumas kam vergauji ir kieno dudelia puti.



1. nuomone
(2013-07-01 17:52:17)
(78.62.204.183) Parašė:

nejuokaukit prezidente. Pasitikėjimo Lietuvoje seniai nėra.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras