Spalio 13 d. visoje Lietuvoje gauta maždaug 900 įspėjimų apie sprogmenis švietimo įstaigose, o rusiškai surašyti laiškai tebeplūdo visą dieną.
Valstybinis transliuotojas bei nepriklausomi užsakomieji kanalai skelbė, kad prieš Lietuvą, mūsų šaliai nedraugiškos valstybės (pačios nedraugiškiausios Lietuvai valstybės yra Rusija, Rusijos satelitas Baltarusija, Kinija bei Šiaurės Korėja – ekspertai.eu past.) surengė koordinuotą ataką.
Tačiau Lietuvos atsakingos institucijos visą situaciją kontroliavo ir grėsmes atrėmė, panašiai kaip ir į užmarštį jau nuėjusio pedofilijos skandalo metu, kuomet kaltinimų sulaukė Žmonių partijos frakcijos Seime narys Kristijonas Bartoševičius.
Šį kartą Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybės pranešė, kad „Nacionalinis krizių valdymo centras (NKVC) atidžiai stebi situaciją, susijusią su platinamais grasinančias pranešimais ugdymo įstaigoms ir kartu su Policijos departamentu bei Valstybės saugumo departamentu teikia turimą informaciją apie situaciją“.
Informuojama, kad „Valstybės saugumo departamento vertinimu, Lietuvoje, taip pat Latvijoje ir Estijoje platinami grasinantys pranešimai ugdymo įstaigoms, tikėtina, yra tikslinga ir koordinuota ataka, vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva“.
Atskleidžiama, kad „melagingais pranešimais ir panašaus pobūdžio veiksmais siekiama kelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą, didinti nepasitikėjimą“.
Atkreipiamas dėmesys, kad „išaugus geopolitinei įtampai, Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra nuolatiniai priešiškų valstybių informacinių-kibernetinių atakų taikiniai“.
„Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas. Raginame piliečius išlikti ramiais ir nepasiduoti provokacijoms“, - skelbia Vyriausybė pranešime visuomenei „NKVC atidžiai stebi situaciją dėl platinamų grasinančių pranešimų ugdymo įstaigoms ir teikia rekomendacijas“.
Ugdymo įstaigoms, gavusioms tokio pobūdžio grasinimus, Vyriausybė paskelbė keturias rekomendacijas:
1. Išlikti budriais ir ramiais, nuraminti aplinkinius, nepasiduoti provokacijoms;
2. Informuoti Policiją bendruoju pagalbos numeriu 112;
3. Esant galimybei apžiūrėti patalpas, vaizdo kamerų įrašus ir, neradus įtartinų objektų, tęsti ugdymo procesą;
4. Laukti atvykstančių pareigūnų, kurie apžiūrės patalpas.
„Visos institucijos bendradarbiauja valdant situaciją, ugdymo ir kitas įstaigas raginame išlikti ramiems bei stebėti oficialių institucijų skelbiamą informaciją“, - nurodoma Vyriausybės pranešime.
Susiję:
Prieš pat pedofilijos skandalo startą, Šimonytė buvo perspėjusi Lietuvos žmones apie grėsmes
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]