Nepriklausoma Lietuvos žiniasklaida šią be jokios abejonės svarbiausią naujieną (ne mažiau svarbią nei „Brexit“) pateikia nenoriai arba išvis ignoruoja. Tačiau faktas, kad Šanchajaus bendradarbiavimo organizacija (ŠBO), įkurta 2001 m., 15-mečio proga Taškente padidėjo iki didžiausios pasaulyje ekonominės ir politinės bei karinės sąjungos. Pradinė jos sudėtis atrodė „nepavojinga“ Vakarams, Europos Sąjungai, JAV ir jų rinkoms (Kazachstanas, Kirgizija, Kinija, Rusija, Tadžikistanas, Uzbekistanas). Tačiau birželio 23 d., „Brexit“ referendumo dieną, Taškente (Uzbekistanas) ŠBO tapo galingiausia pasaulyje organizacija: prie jos prisijungė Indija, Pakistanas ir Iranas. ŠBO ištakos – Šanchajaus penkeriukė, įkurta prieš 20 metų, 1996 m. balandžio 26 d.
Taip pat ŠBO šalys narės bei šalys stebėtojos ir šalys viešnios yra Mongolija, Afganistanas, ASEAN valstybės (Indonezija, Malaizija, Filipinai, Singapūras, Tailandas, Brunėjus, Kambodža, Laosas, Mjanmaras, Vietnamas; iš viso – 3 proc. Žemės ploto, 8,8 proc. planetos gyventojų, septintoji ekonomika pasaulyje po JAV, Kinijos, Japonijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos) ir NVS šalys (Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Moldova, Turkmėnistanas).
Pasak Rusijos prezidento Vladimiro Putino, Iranas jau gali būti ŠBO šalimi nare, nes Jungtinės Tautos nuėmė jam sankcijas.
Šešios pagrindinės ŠBO narės sudaro ketvirtį pasaulio gyventojų ir 60 proc. Eurazijos ploto.
Į ŠBO 2012 metais stoti kaip partnerė norėjo ir NATO narė Turkija. Turkijos prezidentas pajuokavo, kad gal Turkijai reikėtų stoti ne į ES, o į ŠBO. Į ŠBO 2005 m. stojo net JAV kaip šalis stebėtoja, bet nebuvo priimta.
Vakarų žiniasklaida mano, kad ŠBO yra atsvara NATO.
Prisijungus Iranui, ŠBO kontroliuoja penktadalį pasaulio naftos, sudaro pusę planetos gyventojų.
ŠBO planuose – priimti Braziliją, Pietų Afrikos Respubliką.
Šaltinis: presstv.us
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]