2024 m. birželio 14 d.

 

Prof. E. Kūris teisus: didžiosios žiniasklaidos priemonės apie svarbų EŽTT sprendimą nutylėjo

47
Paskelbta: 2013-10-30 06:02 Autorius: ekspertai.eu
E. Kūris. Nuotr. Eltos
E. Kūris. Nuotr. Eltos

Prezidentūroje vykusioje diskusijoje, kurią prezidentė Dalia Grybauskaitė padovanojo Lietuvos piliečiams Konstitucijos dienos proga, buvo aptarta daug svarbių temų, galinčių turėti šiuo metu dar sunkiai įvertinamos įtakos demokratijos plėtrai Lietuvoje.

Publikacijoje „Konstituciją priėmę kvailiai daro gėdą Lietuvos elitui“ aptarėme vieną reikšmingą diskusijos aspektą, o šįkart atkreipsime dėmesį į prof. Egidijaus Kūrio pastabą apie milžiniškas permainas, kurios laukia Lietuvos interneto erdvės.

Jos susijusios su spalio 10 d. priimtu Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimu byloje „Delfi“ prieš Estijos valstybę: 

Aš manau, kad padariniai yra milžiniški arba turės būti milžiniški būtent Lietuvos nekultūringai internetinei erdvei. Tai yra, mano manymu, fundamentali byla. „Delfi – ta motininė „Delfi kompanija, kurios atmainą turime Lietuvoje, – bylinėjosi su Estijos valstybe ir bylą pralaimėjo.

Europos Žmogaus Teisių Teismas konstatavo labai aiškų principą: kad už interneto komentarų turinį, įžeidžiančius, šmeižikiškus ir visus kitus purvinus komentarus, kurių sklidina mūsų interneto erdvė, atsako pats portalas. Kitaip sakant, atsako tas, kas iškabino šitą skelbimų lentą, į kurią kiekvienas gali rašyti savo brudą. Dar daugiau, man atrodo, labai svarbu, kad teismo sprendime pažymėta, jog tos žiniasklaidos priemonės uždirba iš šito purvo, nes kiekvienas tas click'as joms neša pinigus.

Man tik labai apmaudu, kad mūsų žiniasklaidos priemonės, išskyrus porą labai trumpai pasirodžiusių žinučių, šitą dalyką nutylėjo, beje, nutylėjo ir pats „Delfi. Manau, kad šitokiu būdu – nutylėjimo būdu – yra dezinformuojama mūsų visuomenė.

Žaidimo taisyklės iš esmės pasikeitė. Šiandien kiekvienas įžeistas, užgautas, nepagarbiai pavadintas interneto komentaruose nebeturi rūpintis, kad policija už mokesčių mokėtojų pinigus ieškotų, kas ten ką parašė, – jis gali tiesiog pradėti bylinėtis su ta žiniasklaidos priemone, – sakė E. Kūris.

EŽTT sprendimo tekstą rasite ČIA.

Prof. E. Kūris teisus, didžiosios žiniasklaidos priemonės apie šį EŽTT sprendimą nutylėjo, jokių užuominų apie jį nepavyko rasti nei prašmatnų etikos kodeksą neseniai priėmusiame delfi.lt, nei lrytas.lt (bet šį tą pasiskaityti vis dėlto galima ir lietuviškai, pvz., ČIA).

Vis dėlto liberaliai nusiteikusių, plataus akiračio asmenų toks nutylėjimas neturėtų stebinti, juk Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija leido mūsų šalies žurnalistams viešosiose vietose rodyti jiems įprastus gestus, o dalies žiniasklaidos darbuotojų paskyros feisbuke primena išvietes.

Ekspertai.eu, nepretenduojantys siekti šių žurnalistikos elito aukštumų, su savo skaitytojais nori pasidalyti pora pastebėjimų ir vienu įspėjimu.

Optimistiškas pastebėjimas: taip, dalis interneto yra virtusi patyčių vieta, bet šis EŽTT sprendimas teikia vilties, kad tokias patyčias patyrę žmonės turės daugiau galimybių apsiginti.

Pesimistiškas pastebėjimas: deja, Lietuvoje valstybės vardu yra pažeidinėjamos žmogaus teisės (tai, pvz., liudija Lietuvoje teisėsaugos persekiotų ir Suomijoje politinį prieglobstį gavusių Gatajevų šeimos likimas), ir šis EŽTT sprendimas gali būti panaudotas taip pat ir valdžiai neįtinkančių žiniasklaidos priemonių cenzūrai. Taip pat, kaip cenzūros priedanga jau buvo paversta etikos sąvoka („Paaiškėjo, kad neetiškomis skelbtos laidos bei publikacijos yra visiškai etiškos“).

Šiaip ar taip, ekspertai.eu dėkoja didžiajai daugumai savo skaitytojų, kurie gerbia kitų asmenų orumą ir stengiasi palaikyti mūsų viešąją erdvę tinkamą civilizuotam bendravimui.

O likusiems skirtas šis įspėjimas:

Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.

Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.

Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami automatiškai.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
47. mikasė
(2013-11-15 16:48:07)
(88.118.155.43) Parašė:

nutarimas, be abejo, svarbus kaip precedentas. Tačiau jeigu "Europos Žmogaus Teisių Teismas konstatavo labai aiškų principą: kad už interneto komentarų turinį, įžeidžiančius, šmeižikiškus ir visus kitus purvinus komentarus, kurių sklidina mūsų interneto erdvė, atsako pats portalas. Kitaip sakant, atsako tas, kas iškabino šitą skelbimų lentą, į kurią kiekvienas gali rašyti", kodėl ekspertai.eu rašo savo paaiškinimuose, kad "komentatorius atsakingas..." Taigi neatsakingas. Kaip suprasti?46. TREJYBĖ
(2013-11-07 01:42:00)
(86.134.195.74) Parašė:

ŠV.TREJYBĖ-KONSTITUCINĖ DVASIA-KŪRIS,,AUKŠČIAUSIOJI DVASIA-VSD VAIŠNORAS,AUKŠČIAUSIA GANYTOJA-PANELĖ GRYBAUSKAITĖ45. Kūrrrri
(2013-11-03 14:55:14)
(78.61.204.14) Parašė:

aš jau net žiūrėti į tave negaliu...lietuvis blee...44. Klysti žmogiška
(2013-11-01 15:23:02)
(78.62.244.87) Parašė:

Kartais knysteli nuomonė,kad ką sakytų ponas Kūris apie konstituciją kūrusius ir ją parėmusius,tai kažkokių murzinų vaikų žaidimas su kauliukais.Koks išriedės skaičius ant kauliuko nesvarbu,bet teisėjas tas,kurio rankose yra žaidimų lentelė.Tuo viskas ir pasakoma.43. Letas Palmaitis Ekspertams
(2013-11-01 03:48:08)
(78.62.221.179) Parašė:

Tiesa, nesuprantu Jūsų aiškinimo dėl neva neleistino raginimo keisti konstitucinę santvarką. Atrodo net ir mūsų BK dar nėra tokio straipsnio. Jei yra, tegu mane pasodina pirmą, nes aš visą laiką tik tai ir darau, kad raginu keisti oligarchinę demokratiją abraomine teokratija: juk Šventajame Rašte jokios demokratijos nėra. Kitas dalykas, kaip keisti. Pvz., rengiant ginkluotą sukilimą (o toks straipsnis bent dėl sąmokslo BK yra) ar organizuojant pilietinį neklusnumą (čia žinoma prie BK straipsnio pritemps, nors net ir demokratai į savo visuotines teises įrašė teisę net į ginkluotą pasipriešinimą tironijai, ką jau kalbėsi apie taikų. Suprantama, tironai visada aiškins, kad jie ne tironai, bet geradariai). Jei kažkas, pasityčiodamas iš veidmainiškai skelbiamos žodžio ir minties laisvės, kurią straipsnius, kad tauta neturinti teisės net ir svarstyti, kaip pakeisti esamą tvarką (t.y. "raginti"), tai reiškia jau susiklosčiusios vergovės deklaravimą. Matyt greit paseksime Putino režimu ir įvesime straipsnelius už "ekstremizmą" ir "agitaciją" (nieko naujo - prisiminkime 58. str. apie "antitarybinę" agitaciją, prisiminkime milijonus pagal jį sunaikintus, prisiminkime ir be jokio straipsnio nužudytą kun. J. Zdebskį!) Nuoširdžiai patariu ieškoti bendraminčių panašaus likimo "Dugino kordone" (nuo Suomijos iki Ukrainos) formuojant lygiagrečias teokratines struktūras. Panašiai mąstė ir jungtinėmis demokratų jėgomis už tai nugalabytas Lechas Kačinskis. Kokiu būdu teokratinės struktūros perims valdžią - gandiškai, referendumais ar sukilimu - tai ateities klausimas. Apskritai niekad ir neperims, jei pačios tautos nesirems D-vo Valia. Prieš akis juk Apr 13 skyriuje išpranašauta tikrovė.42. Lietuvis
(2013-10-31 11:52:28)
(178.16.41.11) Parašė:

Tokiu zmoniu kaip kuris nuomone, bent jau manes neitikina.Jo erogancija televizijoje ir viesuose pasisakymuose niekaip neatitinka jo pareigu.Kadangi kurio erogancijos nepakeisi, lieka pareigos.Reikia isvalyti Lietuva nuo naftalinu-sovietiniu naftalinu.Nepriemem laiku, tai nors paveluotai priimkime Desovietizacijos istatyma.Visi kirkilai, grybauskaites eis I istorijos skiuksliadeze.41. arthur
(2013-10-30 22:10:07)
(88.222.107.223) Parašė:

Komentarai,tai PASEKMĖ,už "pakarpos" reikia imti priežastį- straipsnių autorius,kurie iš anksto angažuoti ir pateikia iškreiptą informaciją,tuo sukeldami adekvačią reakciją....40. Darijus
(2013-10-30 19:53:49)
(194.154.216.89) Parašė:

Puiku. Delfi's ir Co bankrutuos, teismai užsilenks nuo bylų ir vėl bus laisva Lietuva.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras