Suomijoje politinį prieglobstį gavusių Gatajevų augintinio Bekmurato Mustijevo tardymų istorijoje, apie kurią rašėme publikacijoje “Pareigūnai civiliniais rūbais kelia siaubą Lietuvoje likusiam Gatajevų augintiniui”, daugėja paslapčių.
Vasario 18 dieną B. Mustijevą, kurio liudijimas yra nepalankus VSD, iš pradžių apklausė Jonavos rajono policijos komisariate, vėliau nuvežė į Kauno apskrities Vyriausiąjį policijos komisariatą, kur du civiliniais rūbais vilkintys vyrai vėl klausinėjo ir liepė "nedaryti problemų". Kas ir kokiu pagrindu jį du kartus apklausė ir vežė į Kauną, jaunam vyrui taip ir liko neaišku - klausinėtojai neprisistatė ir nieko neaiškino.
Neseniai B. Mustijevas sulaukė Kauno apylinkės prokuratūros prokurorės Vaidotės Žižienės atsakymo į kelis klausimus, kuriuos nusiuntė bandydamas sužinoti savo tardytojų tapatybę ir tikslus.
Paaiškėjo, kad jis buvo apklaustas kaip liudytojas ikiteisminiame tyrime pagal Baudžiamojo kodekso 145 straipsnio 1 dalį, kurį atlieka Jonavos r. policijos komisariatas. Tyrimą kontroliuoja prokurorė V. Žižienė.
Tačiau šiame rašte neatsakoma į du įdomiausius klausimus.
B. Muratovas prašė nurodyti dviejų pareigūnų, po apklausos Jonavoje nuvežusių jį į Kauną, pareigas, vardus ir pavardes. Taip pat - tapatybes dviejų civiliniais rūbais vilkėjusių vyrų, kurie Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate liepė jam “nedaryti problemų”.
Į šį prašymą prokurorė V. Žižienė atsakė taip:
Prašymas dėl 3 ir 4 punktuose nurodytos informacijos pateikimo yra Kauno apskrities VPK kompetencija, todėl šioje dalyje prašymas nenagrinėtinas.
Taigi, prokurorė arba nežino, arba nepanoro atskleisti tapatybės asmenų, Kaune atlikusių itin keistą B. Mustijevo apklausą, kuri labiau primena bandymą įbauginti žmogų, davusį Gatajevų byloje VSD nepalankius parodymus.
Šiaip ar taip, akivaizdu, kad prokurorė V. Žižienė nesankcionavo B. Mustijevo apklausos Kaune ir ši apklausa nėra niekaip susijusi su jos kuruojamu ikiteisminiu tyrimu. Kyla klausimas, ar ši apklausa apskritai buvo teisėta.
Visa tai suteikia dar daugiau pagrindo spėti, kad vyrai civiliniais rūbais galėjo būti darbuotojai iš VSD - institucijos, kuri Grozno angelais vadinamų Gatajevų byloje jau padarė didžiulę žalą tiek šiai šeimai, įskaitant mažamečius SOS vaikų kaime įkalintus vaikus, kurių likimas iki šiol neaiškus, tiek tarptautinei Lietuvos reputacijai.
Juk tai, kad Suomija suteikė prieglobstį Gatajevams nuo persekiojimo Lietuvoje, - precedento Europos istorijoje neturintis dalykas. Iki tol nebuvo atvejų, kai trečiosios šalies - Rusijos - piliečiams būtų suteikta apsauga nuo vienos iš Europos Sąjungos narių kitoje.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]