Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus Vyriausiasis prokuroras Vitoldas Guliavičius. |
Lietuvos gyventojų pasipriešinimo okupacijai centro (LGPOC) vadas Eduardas Vaitkus atkreipė dėmesį į visuomenėje vis pasigirstančias kalbas, esą referendume dėl Lietuvos stojimo į ES, kuris vyko 2003 metų gegužės 10-11 dienomis, pritrūko balsų „už“.
„Referendume dalyvavo 63,37 % Lietuvos gyventojų, turinčių teisę balsuoti. Teigiamai (“už”) pasisakė - 91,07 % balsavusiųjų. Tai yra 57,71 % nuo turinčių balsavimo teisę. Taigi, Referendumas dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje įvyko, bet Lietuvos Konstitucijos 148 straipsnyje numatyta tvarka Lietuvos žmonės Referendume nepritarė Lietuvos įstojimui į Europos Sąjungą, nes pritrūko 17,29 % balsų “už” stojimą į Europos Sąjungą (57,71 + 17,29 = 75,00). Lietuvos Konstitucijos 148 straipsnis, reikalavo, kad stojimui į ES pritartų 75 % Lietuvos gyventojų, turinčių balsavimo teisę ir tik tada būtų Lietuvos žmonių valia įstoję į Europos Sąjungą“, - skaičius išdėliojo E. Vaitkus.
Išaiškinimą šiuo klausimu pateikė Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus Vyriausiasis prokuroras Vitoldas Guliavičius.
Jo teigimu, Lietuvai stojant į Europos Sąjungą (ES), nebuvo nuspręsta atsisakyti dalies Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės, nežiūrint į tai, kad kai kurie ES teisės aktai ir įstatymų formuluotės privalomai turėjo būti perkelti (įtraukti) į nacionalinę teisę.
V. Gulevičiaus nuomone, stojimui į ES nereikėjo, kad pritartų 75% Lietuvos gyventojų, kaip reikalauja Lietuvos Konstitucijos 148 straipsnis, o visiškai užteko tik 57,71 % nuo turinčių balsavimo teisę piliečių balsų.
Pasak prokuroro, Lietuvos Konstitucijos „148 straipsnis reglamentuoja valstybės valdymo formos keitimą, o ne stojimo į tarptautines ekonomines ar politines bendrijas procedūras“.
Todėl pasigirstantys teiginiai, esą „Konstitucijos 1 straipsnio nuostata „Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika“ gali būti pakeista tik referendumu, jeigu už tai pasisakytų ne mažiau kaip 3/4 Lietuvos piliečių, turinčių rinkimų teisę“, yra „akivaizdžiai neteisingi“, išaiškino prokuroras V. Guliavičius.
PAPILDYTA
Signataro Zigmo Vaišvilos komentaras:
Keli susiję:
VRK vadovas Z. Vaigauskas nežino, kaip rinkėjai buvo informuoti apie stojimo į Europos Sąjungą sutartį (I d.)
Rinkėjų papirkimas maisto prekėmis ir chemijos gėrybėmis – tai linksmas pakvietimas dalyvauti referendume (II d.)