Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė surengti tiesiogines taikos derybas su Ukraina jau gegužės 15 d. Stambule, be išankstinių sąlygų, skelbia CNN.
Informuojama, kad toks žingsnis žengtas po stiprėjančio tarptautinio spaudimo Maskvai sutikti su paliaubomis bei tęsiantis Rusijos kariniais veiksmams Ukrainoje.
Pasak Putino, derybos nutrūko dar 2022 metais, neva Kijevo iniciatyva, nors buvo pasiektas preliminarus susitarimo projektas. Kreipdamasis į žiniasklaidą, jis pareiškė, kad „Rusija yra pasirengusi rimtam dialogui“, siekiant „išspręsti konflikto šaknis“ ir pasiekti „ilgalaikę taiką“.
Tuo metu Vladimiras Zelenskis pabrėžė, kad Kijevas neatsisako derybų galimybės, tačiau jos įmanomos tik po besąlygiškų paliaubų įgyvendinimo.
Europos Sąjungos ir JAV lyderiai vieningai paragino Kremlių sutikti su 30 dienų paliaubomis.
Atskleidžiama, kad jei Rusija nesutiks su tokiomis paliaubomis, Vakarai įves naujas sankcijas ir dar labiau rems Ukrainą.
Šaltinis: cnn.com
P. S.
„Nepaisant nieko, siūlome Kijevo valdžiai atnaujinti derybas, kurias jie nutraukė 2022 metų pabaigoje. Atnaujinti tiesiogines derybas – pabrėžiu – be jokių išankstinių sąlygų. Siūlome jas pradėti nedelsiant – jau kitą ketvirtadienį, gegužės 15 dieną, Stambule, ten, kur jos anksčiau vyko ir kur buvo nutrauktos. Kaip žinoma, Turkijos kolegos ne kartą siūlė savo tarpininkavimo paslaugas šių derybų organizavimui. Prezidentas Erdoanas padarė labai daug, kad jos būtų surengtos. Primenu, kad šių derybų metu buvo parengtas bendras dokumento projektas, kuris buvo parafuotas Kyjivo derybų grupės vadovo, bet, Vakarų spaudimu, tiesiog buvo išmestas į šiukšlių dėžę.
Numatytas mano pokalbis su Turkijos prezidentu ponu Erdoganu. Noriu jo paprašyti suteikti galimybę surengti šias derybas Turkijoje. Tikiuosi, kad jis patvirtins savo norą prisidėti prie taikos paieškų Ukrainoje. Mes esame nusiteikę rimtoms deryboms su Ukraina. Jų esmė – pašalinti konflikto priežastis ir pasiekti ilgalaikę, tvirtą taiką istorinei perspektyvai.
Neatmetame, kad šių derybų metu pavyks susitarti ir dėl naujų paliaubų – naujo ugnies nutraukimo, kuris, pabrėžiu, būtų tikras, ir kurio laikytųsi ne tik Rusija, bet ir Ukrainos pusė. Tai būtų pirmasis žingsnis – kartoju – į ilgalaikę tvarią taiką, o ne preliudija karo tęsimui po papildomo Ukrainos kariuomenės apginklavimo, papildymo ir karštligiško apkasų bei naujų atramos punktų kasimo. Kam reikalinga tokia taika?
Mūsų pasiūlymas, kaip sakoma, yra ant stalo. Sprendimas dabar priklauso nuo Ukrainos valdžios ir jų globėjų, kurie, regis, vadovaujasi savo asmeninėmis politinėmis ambicijomis, o ne savo tautų interesais, ir nori tęsti karą su Rusija Ukrainos nacionalistų rankomis.
Pakartosiu: Rusija pasirengusi deryboms be jokių išankstinių sąlygų. Šiuo metu vyksta karo veiksmai, vyksta karas, o mes siūlome atnaujinti derybas, kurios buvo nutrauktos ne mūsų iniciatyva. Kas čia blogo? Tie, kurie iš tiesų nori taikos, negali to nepalaikyti.
Tuo pačiu noriu dar kartą išreikšti dėkingumą už tarpininkavimo pastangas ir taikų Ukrainos krizės sprendimą remiančias iniciatyvas, kurių imasi mūsų užsienio partneriai. Tai ir Kinija, ir Brazilija, Afrikos šalys, Artimųjų Rytų valstybės, o pastaruoju metu – ir naujoji Jungtinių Amerikos Valstijų administracija“, - pasakė Putinas.
Lietuvos lyderių pozicija nepasikeitė – tiek Gerovės valstybės kūrėjas Gitanas Nausėda, tiek Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, tiek ir kai kurie kiti Europos Sąjungos lyderiai (Latvijos, Estijos) pasisako už taiką per jėgą, per stiprybę.
Ekspertai.eu primena, kaip kiekvieną dieną skelbiama Lietuvoje, kad Ukraina šiuo metu neišprovokuotame kare kovoja ne tik už savo, bet ir už viso civilizuoto ir demokratinio pasaulio laisvę ir nepriklausomybę.
Lietuvos politikos lyderiai yra ne kartą informavę, kad mus tenkina tik pergalė fronto linijoje Ukrainos teritorijoje, o Ukrainos sienos privalo būti atstatytos tokios, kokios buvo 1991 metais.
Lietuva ne kartą yra nurodžiusi, kad po pergalės fronto linijoje Rusija privalės sumokėti Ukrainai reparacijas, o Rusijos prezı̇̀dentas Vladimiras Putinas privalės būti teisiamas Hagos tribunole, o taip pat ir Lietuvos aktyvistų – Ewelinos Dobrowolskos ir Dainiaus Žalimo – inicijuojamame naujajame Tribunole, skirtame specialiai V. Putinui.
Lietuva jau ne pirmus metus demonstruoja pasaulinę lyderystę ir padeda aktyviai atstatyti Ukrainą, skiria milijardinę finansinę paramą, procentą nuo BVP, taip pat karinę bei visą kitą reikalingą paramą.
Ukrainos pakvietimas į NATO ir pergalė prieš Rusiją – strateginis Lietuvos tikslas, kuriam nebus daroma jokių kompromisų.
„2025 metais Lietuva ir toliau tvirtai sieks pagrindinių tikslų – saugumo ir gynybos stiprinimo, Ukrainos pergalės prieš Rusijos agresiją, stipresnio Euroatlantinio ryšio“, - yra informavęs ir Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys.
Vladimiras Zelenskis yra sukūręs ir pristatęs pasauliui 3 planus – Taikos, Pergalės bei Ištvermės.
Lietuva yra akcentavusi, kad jokie klausimai dėl Ukrainos, be Ukrainos neturi teisės būti sprendžiami.
Šiuo metu ne tik pinigais, bet ir ukrainiečių gyvybėmis Lietuvos gyventojai sau perka laiką.
Susiję:
Karas gali baigtis demokratijos pergale tik vienu atveju – NATO invazija
