2025 m. sausio 15 d.

 

Referendumai be apgavysčių. O gal su?

20
Paskelbta: 2019-04-29 08:10 Autorius: Dr. Jonas Ramanauskas | [email protected]

Stebint šių dienų įvykius dėl artėjančių rinkimų ir referendumų nesunku pastebėti, kad artėja taip pat propagandinis cunamis, kuris ruošiasi sugriauti bet kokius teisėtumo, teisingumo likučius Lietuvoje. Nuomonių tokia gausybė, kad jau neįmanoma jų visų sužiūrėti. Todėl geriau paanalizuoti galima tik kai kuriuos iš jų.

Šioje vietoje analizei pasirenku nuomonės ir Konstitucijos priešpriešos faktus. Tai propagandinis cunamis yra nuomonių gausybė ir tik retai galima pastebėti, kad kai kur vis dar nepamirštama LR Konstitucija, kuri yra privaloma LR teritorijoje.

Tai paanalizuokite šiandien LTSR-LR AT pirmininko profesoriaus Vytauto Landsbergio nuomonę artėjančių referendumų klausimu [1].

Dėl valstybės valdymo

Sudomino V.Landsbergio nuomonė apie valstybės valdymą: „Ar tu už tai, kad būtų pakeistas valstybės valdymas, sumažinant Seimo narių skaičių (populiaru!) ir juos renkant vien apygardose (kur lems pinigai per vietinę žiniasklaidą ir susimetančios turtuolių grupuotės)? Ar tu už tokį būsimą Seimą? – Viktoras Uspaskich ir dar kažkas buvo „už“.“

LR Konstitucijos 55 straipsnis privalomai įpareigoja, kad LR Seimas būtų renkamas tiesiogiai ir pagal lygią rinkimų teisę. Nes kitaip renkant Seimas pasidaro nelegitimus, neteisėtas. Tik tokia ir gali būti legitimi valdžia, kai ji tiksliai pagal Konstituciją yra išrenkama.

LR Konstitucinis Teismas yra labai puikiai išaiškinęs lygios rinkimų teisės turinį tiksliai taip [2, 3, 4]:

„2.3. Taigi pagal Venecijos komisijos patvirtintą gerąją rinkimų praktiką lygios rinkimų teisės principas, kuris yra vienas iš Europos rinkimų teisės paveldą sudarančių principų, reiškia, kad kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą, visi rinkėjų balsai turi vienodą galią, sudarant rinkimų apygardas leistinas rinkėjų ar gyventojų skaičiaus nuokrypis nuo pasirinktos normos neturi būti didesnis kaip 10 proc. ir bet kuriuo atveju – 15 proc., nebent yra ypatingų aplinkybių.“

Kaip matome LR KT išaiškinime apie lygią rinkimų teisę yra kalbama apie tai, kad svarbiausias lygios rinkimų teisės principas yra „kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą” ir turi būti kandidatai į Seimą renkami lygiose apygardose. Čia aiškiai LR KT net nekalba, net neužsimena apie daugiamandatę rinkimų apygardą, kuri natūraliai 71 kartą yra didesnė už kitas visas lygias apygardas. Dar labiau, LR KT niekaip nekalba apie jokius sąrašinius rinkimus, nes rinkėjas turėdamas vieną balsą, tą balsą galės panaudoti tik vienmandatėje apygardoje ir būtinai tiesiogiai. Taigi išvadoje turime, kad legitimūs, teisėti rinkimai gali būti tik tada, kai turėsime pagal Konstituciją rinkimus vienmandatėse lygiose apygardose ir kai vienas rinkėjas turės tik vieną balsą“. Atrodo elementaru. Tačiau kaip matome prof. Vytautas Landsbergis nenori paklusti civilizuotai rinkimų teisei, nes mat Viktoras Uspaskich yra už tai. Tai nejaugi Viktoras Uspaskich neleidžia prof. Vytautui Landsbergiui paklusti Konstitucijai???

Gal yra koks nors kitas interesas? Apie tai galima pasiskaityti [3]. Tačiau tenka būti labai nustebusiam ir daryti išvadą, kad prof. V.Landsbergis, pirmasis Valstybės vadovas yra ANTIKONSTITUCININKAS. Net nuo tokios minties nupurto, tačiau fakto paneigti neįmanoma. Ir visą šitą antikonstitucinį jovalą LR Seimo rinkimų įstatymo pavidale sukūrė LR SIGNATARAI, o įstatymą 1992-07-09 pasirašė Vytautas Landsbergis. Taigi nuo 1992-10-25 nebeturime Lietuvoje legitimios valdžios ir net neužtenka trejų metų intensyvių raginimų LR Seimui atkurti legitimią valdžią.

Dėl pilietybių referendumo

Prof. V.Landsbergis šiuo klausimu taip pasisako [1]:

„Dabar karštai svarstomas galimas referendumas dėl vadinamosios „dvigubos“ pilietybės. (Jau čia apgavystė, nes kalbama apie atvirumą daugybinei pilietybei – tegu ir kelių šalių, įskaitant Lietuvą). Teikiama nekaltai kaip Lietuvos turimos pilietybės išsaugojimas, asmenims prašantis ir gaunant kitų šalių pilietybes. O ar tokiems trigubiems piliečiams liks Lietuvos piliečių pareigos? Pavyzdžiui, krašto gynybos-negynybos, sveikatos draudimo-nesidraudimo? Gal pasirinktinai „pagal sąžinę“ kaip dideliame Seime? Arba ginsiu tėvynę (mokysiuos ginti), arba ne. Kai papildoma Lietuvos pilietybė suteikiama išimties tvarka, tai reiškia pasitikėjimą, kad priimam padorų žmogų. Kai (jeigu) tai taps masiniu reiškiniu, kas atsakys už nepažįstamųjų sąžinę?“

Galima čia su prof. Vytautu Landsbergiu ir sutikti, kad 2019-05-12 referendumas dėl Lietuvos turimos pilietybės išsaugojimo yra apgavystė. Esmė tame, kad jau aukščiausiame įstatyminiame lygmenyje, LR Konstitucijos 12-o straipsnio 1-moje dalyje jau amžiams, kol galios ši Konstitucija, jau išsaugo teisę į LR pilietybę gimstant ir niekas jos negali atimti, nes tai įtvirtinta aukščiausiame įstatyme. O tai, kad atiminėja, tai parodo Lietuvos valdžios, Seimo ir LR KT, panieką Konstitucijai, panieką teisinei valstybei, panieką Lietuvos piliečiams. O kodėl antikonstitucinė valdžia turėtų gerbti LR piliečius?

Tame tarpe noriu pabrėžti, kad LR Konstitucinis Teismas taip tiksliai išaiškino LR Konstitucijos 12-o straipsnio 2-ą dalį:

Įstatymo numatytais atskirais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis KARTU gali būti ir kitos valstybės piliečiu.

Taigi pagal Konstituciją LR pilietis gali turėti dvi pilietybes, visai ne taip kaip prof. Vytautas Landsbergis lengvabūdiškai teigia ir matomai nelabai gerbia LR Konstituciją, o tai reiškia, kad visai negerbia. Nes turi būti tiksliai pagal Konstituciją, o jeigu netiksliai, tai ne pagal Konstituciją, o kažkaip kitaip mandrai.

Jau esu rašęs straipsnelį šiuo klausimu apie dvi pilietybes, kur aptariau ir prof. Vytauto Landsbergio antikonstituciškumą šiuo klausimu [5].

Profesoriui Vytautui Landsbergiui, kaip vienam iš Konstitucijos kūrėjų, nereikėtų naudoti jam nesuprantamos “pilietybės” sąvokos. LR Konstitucinio Teismo išaiškinimas [6] apie tai, kas yra pilietybė yra LR KT nutarimo (Byla Nr. 40/03 ) konstatuojamojoje III dalyje, 3-čias punktas:

Pažymėtina, kad pilietybei neturi įtakos, ar pilietis realiai naudojasi piliečio teisėmis ir pareigomis, ar jomis nesinaudoja, ar jis vykdo piliečio pareigas, ar jų nevykdo. Asmuo yra pilietis ir tada, kai atsisako naudotis piliečio teisėmis ar vykdyti piliečio pareigas. Pilietybės atžvilgiu toks atsisakymas yra niekinis.“

Apie Lietuvos žemę

Prof. V.Landsbergis [1]: „Ar tu už tai, kad ES piliečiams kaip „užsieniečiams“ būtų uždrausta įsigyti Lietuvoje žemės (galimai mokant sąžiningiau, negu R. Karbauskis) ir tuo neatšaukiamu „tautos“ draudimu laužant sutartį bei išmušant Lietuvą iš Europos Sąjungos?

Tai kur čia problema? Per amžius atvykę į Lietuvą žmonės galėjo apsigyventi ir įsigyti žemės. Vytautas Didysis tik lenkams tai draudė, manau, kad neįvykdytų „lėtos“ okupacijos.

O kaip dėl tos „kilnojamos“ žemės? Kam tokia „kilnojama žemė“ buvo padaryta Jūsų vadovavimo laikais? Juk labai paprasta, jei nepatinka žemė, kurią turi, tai ją parduoti ir nusiperki ten, kur ji parduodama. O žemės „kilnojimas“ padarytas tam, kad Lietuvoje būtų kuo daugiau korupcijos ir netvarkos. Be asmeninio intereso čia neapsieita. Ar tai tikrai konstituciška, prof. Vytautai Landsbergi?

Literatūra:

1. 2018-08-30 Vytauts Landsbergis, straipsnis „Referendumai be apgavysčių. O gal su?“
2. 2016-09-11 straipsnis „ULTIMATUMAS Seimui dėl LR teisinių pagrindų griovimo“

3. 2017-03-11 straipsnis „OKUPUOTA NEPRIKLAUSOMYBĖ“

4. 2019-02-15 straipsnis „Referendumai kaip smilkalų dūmai“

5. 2017-05-22 straipsnis „Šizofrenija Lietuvos teisėje?“

6. 2003-12-30 (Byla Nr. 40/03) LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIS TEISMAS, NUTARIMAS DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTO 2003 M. BALANDŽIO 11 D. DEKRETO NR. 40 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS SUTEIKIMO IŠIMTIES TVARKA“ TA APIMTIMI, KURIA NUSTATYTA, KAD LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖ IŠIMTIES TVARKA SUTEIKIAMA JURIJ BORISOV, ATITIKTIES LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCIJAI IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS ĮSTATYMO 16 STRAIPSNIO 1 DALIAI

7. 2019-04-27 straipsnis „Kandidatų prezidento rinkimuose A.Šimėnas klausė apie dvigubą pilietybę. Atsakant minėta net dvipatystė“

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
20. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2019-05-03 06:20:20)
(98.213.209.6) Parašė:

Kokiais atvejais privalomieji referendumai laikomi įvykusiais? Lietuvos Respublikos referendumo įstatymas nustato, kad privalomasis referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą. Kadangi privalomajame referendume dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo yra keičiama Lietuvos Respublikos Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ 12 straipsnio nuostata, sprendimas būtų laikomas priimtu, jei tam pritartų daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą.(ht*tp:/*/urm.*lt/default/lt/referendumas?gclid=EAIaIQobChMI0M_ktqf-4QIVkhsBCh0RCg4-EAEYAyAAEgJ2mPD_BwE)



19. šernius >> 15. suldu
(2019-05-02 18:01:01)
(185.129.62.63) Parašė:

Dėkui už pataisymą. Persiskaičiau Referendumų įstatymą, tai pasitaisau. Kad referendumas įvyktų, reikia, kad jame sudalyvautų daugiau nei 50% potencialių rinkėjų. Tai šiuo klausimu jis pagal statistiką turėtų įvykti, nes yra rengiamas kartu su prezidento rinkimų I turu. Pagal statistiką į prezidento rinkimus ateina lengvai virš 50% rinkėjų - 51, 52%. Tam, kad referendume keliamas klausimas būtų priimtas už jį turi pasisakyti daugiau nei pusė atėjusių rinkėjų, bet pasisakiusiųjų už turi būti ne mažiau nei 1/3 nuo bendro rinkėjų skaičiaus. Tai jeigu į referendumą ateis 50% + 1 rinkėjas, tai referendumas bus laikomas įvykusiu ir šiuo atveju keliamam klausimui bus pritarta, jeigu "Taip" pažymės 33,33% nuo bendro potencialių rinkėjų skaičiaus. Čia jau reikia į šį reikalą rimtai pasižiūrėti, nes pagal tokias sąlygas šiam klausimui tikrai gali būti pritarta. Jeigu kiekvienas padirbėtų savo artimųjų rate ir iškeltų klausimą ar tikrai mums reikalingi "chaliavnikai", tai tikrai galėtų įtakoti referendumo rezultatus.



18. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2019-05-02 01:28:22)
(98.213.209.6) Parašė:

StasiuiG. Konstituciją galime apsaugoti patikimai tik NEDALYVAUJANT Seimo organizuotoje aferoje. A.Juozaitis yra už tautos skaldymą ir prieš Konstituciją, t.y. prieš teisinį valstybės pagrindą. Tokio nė vieno negerbiu. Kitokių kandidatų į Seima NĖRA.



17. StasysG
(2019-05-01 22:17:09)
(84.46.238.94) Parašė:

Artėja sparčiai rinkimai ir Referendūmai. Balsuosiu taip: į prezidentus-Juozaitis-UŽ; dėl pilietybių-PRIEŠ; Seimūnų mažiau-UŽ. O Jūs čia rašinėjantys kaip?



16. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2019-05-01 03:06:26)
(98.213.209.6) Parašė:

Tik ką perklausiau "2019-04-30 Signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija" LR Seime (ht*tps:/*/ww*w.youtube.*com/watch?v=Nt7TieTE0zM). Matau, kad signataras Z.Vaišvila stengiasi priversti, kad valdininkai elgtųsi pagal įstatymą. Tuo tarpu signatarų priimtas ir V. Landsbergio pasirašytas antkonstitucinis 1992-07-09 Seimo rinkimų įstatymas padarė visis 7 Seimus ANTIKONSTITUCINIUS, nelegtimius, neteisėtus. Taigi ką prisidirbote, tą ir turite. Neieškok, ko nepametęs. Tai kartu ir graudu ir juokinga. Graudu yra tai, kad signatarai, Seimo nariai, visi prezidentai ir t.t. yra konstituciniai nusikaltėliai, kurie įgalino nusikaltėliams, hibridiniams stribams, penktąjai kolonai Lietuvoje užgrobti valdžią. O jokinga yra tame, kad po to nėra prasmės ieškoti teisingmo, na nabent piarui daryti.



15. suldu ->13. šernius
(2019-04-30 21:01:28)
(82.135.249.117) Parašė:

75% ? Pagal naujaji referendumo istatyma, kad referendumas ivyktu, uztenka 30% uz ir 20% pries - 50% balsavusiuju,o ne 50% pasisakiusiu "taip". Su lyg referendumo pradzio, lietuvoje bus panaikinta demokratine santvarka.



14. Kada algos atitiks "Kriterijus "?
(2019-04-30 19:25:23)
(78.62.209.180) Parašė:

Pilietybės įstatymuose kaip ir konstituciniame Žemės nuosavybės įstatyme kalbama apie asmenis, atitinkančius "Euroatlantinius kriterijus" .Tai kodėl mūsų atlyginimai neatitinka tų Euroatlantinių kriterijų ?



13. šernius >> 10. Prieš
(2019-04-30 18:04:31)
(144.217.166.26) Parašė:

Referendumas neįvyks bet kuriuo atveju, nes jeigu stojant į Gejropą per dvi dienas su alumi, šokoladu ir milteliais neįvyko, tai neįvyks ir dabar. Tačiau kaip žinia kai valdžiai reikalingas tam tikras rezultatas, o dabar pagal visur vykdomą reklamą ji rodo, kad to rezultato labai siekia (tai yra nori, kad būtų galima padalinti LT pilietybes bala žino kam), tai valdantieji gali ir "nepastebėti", kad nesusirinko 75% rinkėjų. Bet jeigu vis tik dauguma rinkėjų jormalūzo referendume pasisakys prieš pilietybės išsaugojimą, valdžiai bus žymiau sunkiau priimti priešingą sprendimą nei pasisakė liaudis. Tikriausiai vėl sakys, kad čia buvo "netikras" referendumas, o "patariamasis", liaudis nevisai supranta politinius procesus, tai patarė neteisingai.... Bet tegu valdžia tada taip daro ir sau prisiima visą atsakomybę, manau, ateis dar laikas kai jiems bus galima priminti jų darbelius...



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras