Referendumo iniciatyvinė grupė, siekianti visuotinam sprendimui pateikti trijų Lietuvos Respublikos Konstitucijos straipsnių pataisas, surengė spaudos konferenciją „Referendumo iniciatyvos informacinė blokada – siekis užgniaužti demokratijos daigus Lietuvoje ar tiesiog eilinė lietuviškos biurokratijos grimasa?“
Referendumo prieš Lietuvos žemės pardavimą užsieniečiams rengėjai piktinasi tuo, kad ypač svarbi valstybei pilietinė iniciatyva nesulaukia jokio dėmesio žiniasklaidoje arba sulaukia tik neigiamų vertinimų.
Spalio 10 dieną išplatintame pranešime referendumo iniciatyvinės grupės nariai teigia, kad jiems tenka dirbti visiškos informacinės blokados sąlygomis.
Vienas iš referendumo grupės koordinatorių Tautininkų sąjungos vicepirmininkas Julius Panka sakė, kad nė vienoje visuomenės informavimo priemonėje nenagrinėjami pateikti svarbiausi valstybės gyvavimo klausimai. Net pagal Referendumo įstatymą numatytas laikas visuomeninio transliuotojo LRT laidose iniciatyvinei grupei ir jos oponentams neskirtas taip, kaip turėtų būti. Dėl šios priežasties referendumo iniciatyvinė grupė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui spalio 9 dieną įteikė skundą.
Pasak iniciatyvinės grupės narių, Lietuvos įstatymai riboja piliečių iniciatyvą surengti referendumą. Referendumo iniciatyvinės grupės nariai laikosi požiūrio, kad reikalavimas surinkti mažiausiai 300 tūkstančių parašų referendumui inicijuoti neatitinka tikrovės.
„Surinkti 300 tūkstančių piliečių parašų yra beprotiškai sunku. Tokios normos nėra nė vienoje Europos ir pasaulio šalyje. Mes tai jau kelintą kartą bandome įrodyti, bet visi arba akli, arba kurti. (...) Lietuvoje daugiau nei 20 kartų buvo bandoma rengti referendumus piliečių iniciatyva ir nė karto nepavyko“, – sakė referendumo pradininkas, buvęs žurnalistas Pranciškus Šliužas.
Organizatoriai stengiasi surengti referendumą, kuris uždraustų parduoti Lietuvos žemę užsienio piliečiams, taip pat naudoti valstybinės reikšmės gamtos išteklius be tautos leidimo. Pasak jų, tokie sprendimai prieštarauja Konstitucijai.
„Seimas, visiškai savavališkai ir ignoruodamas prigimtinę žmogaus teisę, 2003 metais 47 Konstitucijos straipsnį pakeitė taip, kad dabar Lietuvos žemė, miškai ir vandenys parceliuojami nesustabdomai ir, mūsų negalutiniais duomenimis, maždaug milijonas hektarų vienaip ar kitaip yra patekęs į užsieniečių įtaką“, – sakė P. Šliužas.
Pasak jo, 2014 metais prasidės šių sandorių įteisinimas.
„Šeštadalis Lietuvos teritorijos taps kitų šalių teritorija“, – teigė jis.
„Žinių radijo“, Eltos, „ekspertai.eu“ inf.