2024 m. gruodžio 27 d.

 

Reikšmingiausi Europos šviesos festivaliai

1
Paskelbta: 2013-11-22 21:17 Autorius: Thomas Schielke | archdaily.com
Vivid Sydney festivalio metu apšviečiamas Operos teatras. Nuotr. iš archdaily.com
Vivid Sydney festivalio metu apšviečiamas Operos teatras. Nuotr. iš archdaily.com

Rudeniui įpusėjus, kai naktys šiaurės pusrutulyje ilgėja, prasideda šviesos festivalių metas. Per pastaruosius dešimt metų jų iš tikrųjų daugėja visame pasaulyje. Kaip teigia jų kuratorė vokietė Bettina Pelz, šviesos festivalių sėkmės priežastis paprasta: „Viskas iš tiesų nesudėtinga, nes jeigu miestuose tamsiu paros metu organizuojami šviesos renginiai, žmonės visada ateina. Jeigu jie pavyksta, žmonių susirenka dvigubai daugiau.“

Kaip pažymi B. Pelz, šviesa yra tinkama aplinka vakaro renginiams, nes ji lengvai pritraukia žmones. Bendruomenės jau suvokė apšvietimo potencialą miesto rinkodarai, ir kuo tokių renginių data yra arčiau Kalėdų, tuo labiau jie sulieja savo iliuminacijas su šventinėmis, blyksinčiomis komercinio kalėdinio turgaus šviesomis.

Leiskitės su mumis kelionėn aplankyti keleto reikšmingiausių šviesos festivalių Europoje. Sužinokite, kaip jie atsirado, kokios jų meninės koncepcijos ir tolesnės plėtojimo kryptys.

Light Marina Bay. Singapūras. Nuotr. iš archdaily.com
„Fête des lumières“, Lionas. Nuotr. iš archdaily.com

Garsiausias šių dienų šviesos festivalis „Fête des lumières“ vyksta Lione ir kildinamas iš XVII amžiaus katalikų procesijos. Kiti miestai šviesos festivalių tradiciją plėtojo, bendradarbiaudami su tuose miestuose įsikūrusiais apšvietimo įrangos gamintojais, pavyzdžiui, Eindhovenas su Philips bendrove, Liudenšeidas su ERCO. Dar kiti miestai šviesos festivalius susiejo su juose vykstančiomis apšvietimo įrangos prekybos mugėmis, pavyzdžiui, taip atsirado „Luminale“ Frankfurte. Kiti festivaliai, tokie kaip „Light in Alingsås“, buvo pradėti kaip mokomieji renginiai. Yra miestų, kurie paprasčiausiai pasinaudojo šia idėja kaip patrauklia turizmo plėtojimo iniciatyva. Be abejo, koncepcija ir estetinė kokybė skiriasi priklausomai nuo to, kas parenka menininkus ir dizainerius: turizmo departamentas, techninė komanda ar kuratorius. Principas „Kuo daugiau šviesos, tuo geriau“ retai pasiteisina.

Dėl suprantamų priežasčių turizmo padaliniai nori, kad projekcijos ant pastatų būtų įspūdingos, spalvingos ir dinamiškos, kad sulauktų kuo daugiau žiūrovų ir žiniasklaidos dėmesio. LUCI (angl. Lighting Urban Community International) asociacijos, skatinančios rengti šviesos festivalius, kaip ekonominę ir kultūrinę naudą miestams teikiančius renginius, nuomone: „Bendras įspūdis yra toks, kad su šviesa susiję renginiai ir festivaliai daro teigiamą poveikį miestams, kurie juos organizuoja.“

Vivid Sydney, 2013 m. – Chromatinių judesių šviesos instaliacija. Nuotr. iš archdaily.com

Tačiau kai kurie miestai, pavyzdžiui, Lionas, yra susirūpinę ir dėl galimų neigiamų padarinių verslui, mažėjant klientų skaičiui, kai festivalio metu yra prašoma išjungti šviesas. Kitas neigiamas poveikis atsiranda festivalio projekcijoms sukuriant šviesos taršą. Kuratoriaus vaidmuo tampa vis svarbesnis, kai siekiama įveikti šiuos iššūkius ir šviesos instaliacijas padaryti kokybiškesnes, ypač kai dabar šių festivalių daugėja ir jie konkuruoja tarpusavyje.

Norėčiau detaliau apžvelgti keturis miestus, kurie taiko skirtingus modelius: 1. Lionas – seną istoriją turinčių šviesos festivalių sostinė; 2. Frankfurtas – atvira platforma apšvietimo įrangos prekybos mugių metu finansų centre; 3. Alingsosas – mokomojo renginio mažame mieste rezultatas; 4. Liudenšeidas – kuruojamas šviesos meno forumas.

"Les Chrysalides de Saint-Jean", Damien Fontaine - Fête des Lumières 2012 m. Nuotr. iš archdaily.com

Lione vykstančio „Fête des lumières“ festivalio ištakos siekia 1643 m. Miestas buvo užkluptas maro, ir kaip padėkos ženklas Marijai buvo organizuota procesija su uždegtomis žvakėmis į Fourvière baziliką. Žmonės ir šiandien apšviečia savo langus tos ceremonijos proga, uždegdami žvakę ant palangės gruodžio 8 d.

Laikui bėgant, šis apšvietimo ritualas išsirutuliojo į profesionaliai organizuojamą festivalį, tapusį pavyzdžiu kitiems šviesos festivaliams. Daug ir įspūdingų projektų su didelio masto instaliacijomis, įskaitant spalvingą ir dinamišką apšvietimą, pritraukia galybę turistų: LUCI asociacijos 2010 m. ataskaitos duomenimis, vidutinis lankytojų skaičius per naktį siekė 1 000 000.

„Luminale“ Frankfurte, 2012 m. Nuotr. iš archdaily.com

Vokietijoje, Frankfurto mieste, rengiamas „Luminale“ yra į šviesos entuziastus orientuota scena, kurioje rodomi ir studentų darbai, ir garsių šviesos menininkų sukurtos profesionalios instaliacijos. Šis festivalis nuo 2002-ųjų vyksta kas dveji metai kaip didžiausios apšvietimo ir pastatų įrangos prekybos mugės (Light+Building) dalis, jame dalyvauja visi, susiję su šiuo sektoriumi: ir gamintojai, ir dizaineriai bei menininkai. Šio renginio koncepcija yra labiau orientuota į festivalį, kaip atvirą platformą įvairioms šviesoms instaliacijoms Frankfurte ir Reino-Maino regione, o ne į kruopščiai kuruojamą meno parodą.

2012 m. vakaro programa pritraukė apie 140 000 lankytojų. Aktyvus viešųjų ryšių darbas prisidėjo prie to, kad šis renginys sulaukė didelio tarptautinės žiniasklaidos dėmesio.

Gerdsken. Lights in Alingsås, 2002 m. Nuotr. iš archdaily.com

Light in Alingsås“ festivalis organizuojamas Švedijoje nuo 2000 metų. Jo pradžia – mokomoji programa, sudariusi studentams galimybę mokytis lauko apšvietimo iš geriausių šios srities specialistų. Ir dabar šio renginio metu visuomenė gali susipažinti su darbais, kuriuos savaitę trunkančių dirbtuvių metu, siekdami geros estetinės kokybės, sukuria studentai, padedami savo dėstytojų. Į festivalio programą įtraukiamos ekskursijos visuomenei, spektakliai, mokomieji užsiėmimai apie sodo ir namų apšvietimą.

Šis šviesos festivalis tapo svarbiu miesto plėtros elementu. Thomas Braedikow, Profesionalių apšvietimo dizainerių asociacijos (angl. Professional Lighting Designers’ Association) generalinis direktorius, paaiškina: „Kai Lights in Alingsås prasidėjo 1999 metais, Alingsoso mieste buvo apie 20 000 gyventojų, šiandien jų jau skaičiuojama apie 40 000. Be to, apleistos senosios miesto dalies struktūra pasikeitė: per tuos metus joje įsikūrė daug gerų kavinių ir restoranų, ir spalio mėnesį vykstantis festivalis atneša jiems daugiausia pajamų per visus metus.“

Cagna iliuminacijos, 2012 m. Dizainas: De Cagna. Šviesos festivalis Gento mieste.

Šis šviesos renginys taip pat atspindi ir technologinį perėjimą prie LED apšvietimo. Thomas Braedikow tęsia: „Technologijų plėtra palaipsniui keitė renginio struktūrą ir turinį, perėjimui vykstant nuo ryškios elektros lemputės prie reflektorinio halogeninio ir LED apšvietimo, nuo analoginio prie skaitmeninio. Ir ne mažiau svarbu tai, kad turinys kito nuo architektūrinio apšvietimo iki kuriamo pasakojimo.“

Šiuo atžvilgiu Alingsosas tapo intriguojančiu pavyzdžiu, kaip šviesos festivalis gali būti natūraliai plėtojamas, bėgant metams: prasidėjęs kaip dirbtuvės ir tapęs išmania bendruomenę įtraukusia iniciatyva, padėjo net padidinti miesto gyventojų skaičių.

Nedidelis Liudenšeido miestelis Vokietijoje turi susiformavusias senas šviesos naudojimo tradicijas dėl jame esančių kelių apšvietimo įrangos gamintojų ir apšvietimo technologijos instituto. Nuo 2002 m. miestas kviečia du kuratorius atrinkti aukštos kokybės šviesos pagrindu sukurtų meninių instaliacijų ir intervencijų jame vykstančiam „LichtRouten“ forumui. Šio renginio metu didelių apimčių projektų viešose erdvėse ir nedidelių instaliacijų privačiose erdvėse derinimas suteikia lankytojui galimybę susipažinti su naujomis pažįstamų vietų interpretacijomis ir atrasti jų mieste mažiau žinomas vietas. Įtraukdamas istorinio apšvietimo instaliacijas, šis forumas taip pat ėmė teikti ir dokumentaliai fiksuoti šviesos meno kaitą laiko bėgsme.

Šie kuratoriai, pasitelkę didelę grupę vietinių savanorių, kurie parengiami intensyvių mokymų metu, pateikia lankytojams pagrįstą informaciją per instaliacijas ir ekskursijas. Kad techninė kokybė būtų puiki, organizatoriai įtraukia ir vietinius šviesos įrangos gamintojus. Tokiu būdu „LichtRouten“ sukūrė glaudų bendradarbiavimo tinklą tarp savivaldybės, bendrovių ir piliečių.

Meilės tunelis, Vollaerszwart studija. Glow 2011 m.

Bendradarbiaudami su pasaulinio garso šviesos menininkais, kuratoriai tuo pačiu suteikė tarptautinį atspalvį šiam provincijos miestui, pritraukusiam lankytojų iš tolimų regionų. Bettina Pelz, „LichtRouten“ festivalio kuratorė, žvelgia į šį renginį kaip į kultūrinę misiją: „Daugelis žmonių, vaikščiojančių „LichtRouten“ maršrutais, paprasčiausiai neužsuktų į įprastą muziejų. Jiems atėjus arba atvykus čia ir stebint šiuos meno kūrinius, jų vizualinis daiktų suvokimas gilėja.“

Būsimų ir naujų šviesos festivalių laukia iššūkis surasti sau tinkamą tapatumą: būti į ekonominį turizmą orientuotu renginiu, ambicinga dailės meno paroda ar kažkuo tarpiniu. Sąmoningumui taupyti energiją vis didėjant, festivalių organizatoriams arba teks pagrįsti būtinybę panaudoti didelius energijos kiekius jų sumanymams įgyvendinti arba įrodyti, kad šviesos iliuminacijos gali būti realizuotos su mažiausiomis energijos sąnaudomis. Bettina Pelz galvoja, kad per ateinančius penkerius metus šviesos festivaliai taps įvairesni: „Įvairovė kis... Manau, kad daugės festivalių, orientuotų į šviesos dizainą, meną ir galbūt technologiją. Kiti paprasčiausiai bus rengiami rinkodaros tikslais.“

Norėtumėte sužinoti daugiau? Susipažinkite su šiais pasaulyje vykstančiais šviesos festivaliais: 

Europa

Alingsosas, Švedija: Lights in Alingsås
Berlynas, Vokietija: Festival of Light
Briuselis, Belgija: Festival des Lumières – 31.10–03.11.2013
Šartras, Prancūzija: Chatres en lumières
Daramas, Anglija: Lumiere – 14.11–17.11.2013
Eindhovenas, Nyderlandai: Glow – 09.11–16.11.2013
Frankfurtas, Vokietija: Luminale – 30.03–04.04.2014
Gentas, Belgija: Light Festival Ghent
Helsinkis, Suomija: Lux Helsinki – 2014 m. sausis
Liudenšeidas, Vokietija: LichtRouten
Lionas, Prancūzija: Fête des lumières – 06.12–09.12.2013
Talinas, Estija: Valgus Biennaal – 24.11–01.12.2013
Turinas, Italija: Luci d’artista – 01.11–12.01.2013
Jorkas, Anglija: Illuminating York – 30.10–02.11.2013

Azija

Singapūras, Singapūras: i Light Marina Bay – 07.03–30.03.2014
Pekinas, Kinija: Switch on light
Osaka, Japonija: Hikari Renaissance – 01.12.2013–19.01.2014

Vertė Vaiva Bagdonienė

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Čia
(2013-11-23 14:06:14)
(78.60.15.233) Parašė:

tau ne Gerto Hofo šou prie katedros.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 



Naujausi