Kovo 20-ąją sukaks 10 metų, kaip Irake vyksta karas. Tai – dar vienas rekviem žmoniškumui, deja, ir vėl sugrotas amerikiečių bei jų sąjungininkų. Karas destabilizavo šalį, iš dalies sunaikino ją ir begalę nekaltų aukų. Vienintelis, kuris gavo pelnytą bausmę, buvo Saddamas Husseinas.
Kaip rašo „Press TV“ (http://www.presstv.ir/detail/2013/03/18/294166/iraq-war-generated-resentment-at-us), nors iš Irako buvo išvesta dalis JAV karių, šioje šalyje taikos nėra. Sukurta vidinė įtampa, nuo kurios pasaulis tikrai netapo saugesnis.
Prieš 10 metų viskas prasidėjo nuo operacijos „Irako išlaisvinimas“ („Operation Iraqi Liberation“), kurios santrumpa angliškai skamba dviprasmiškai – OIL („nafta“). Tiesa, dar anksčiau, prieš 22 metus, įvyko operacija „Audra dykumoje“ („Operation Desert Storm“), dar žinoma kaip Persijos įlankos karas (1990-1991). Šiame ir vėlesniame Irako kare (2003-2011) – žuvo 1,4 mln. žmonių (dvidešimtadalis, arba 5 proc. Irako gyventojų), 4,2 mln. sužeista, 4,5 mln. tapo pabėgėliais. Tai procentiškai gerokai viršija net Antrojo pasaulinio karo statistiką.
Irako karo metu buvo atlikta daugiau kaip 33 000 bombardavimų. JAV kariai taikėsi į civilius, žurnalistus, ligonines, greitosios pagalbos mašinas, naudojo masinio naikinimo ginklus – baltąjį fosforą, kasetines bombas, perdirbtą uraną ir naują napalmo rūšį. Visa tai naudota tose vietose, kur žmonių gyventa tankiai – miestuose.
Vaikai, gimę su negalia, baisi vėžio statistika, kūdikių mirtingumas Irake viršija bet kokias įmanomas normas. Sveikatos apsaugos sistema ne ką tepagerėjo karui pasibaigus – trūksta vandens, elementarių priemonių, elektros, ligoninių.
JAV atlikti vadinamieji Irako atstatymo darbai – niekiniai, išnaudota vos 10 proc. pinigų, kurie tam buvo skirti. Didžioji dalis išleista korupcijai JAV armijoje ir tarp jos samdinių.
Mokytojų Bagdade sumažėjo 80 procentų, todėl kadaise vienus geriausių Vakarų Azijoje universitetus turėjusiame Irake gerokai išaugo neraštingumas.
Jungtinių Tautų duomenimis, pakanka 30 milijardų dolerių kasmet, kad pasaulyje nebeliktų bado. JAV Irako karui išleido 5 trilijonus (t. y. 5 000 milijardų) dolerių. To užtektų, kad pasaulis nebadautų 167 metus.