2022 m. gruodžio 8 d.
 

 

Represinė visuomenė

31
Paskelbta: 2022-10-02 08:06 Autorius: Michailas BugakovasLietuvos valdininkai dar visai neseniai mėgdavo teigti, kad Lietuvos Respublika – tai normali europietiška šalis. Dabar galime stebėti, kad ir Lietuva,  ir Europa matomai pasikeitė, o ir „normalumo“ sąvoka įgavo gana spalvingus bruožus. Visų šių procesų politinė esmė – taip vadinamos „atviros visuomenės“ transformacija į represinę visuomenę.

„Atviros visuomenės“ koncepcija kelis dešimtmečius buvo liberalios demokratijos ikona. Jos ideologas austrų ir britų filosofas K. Poperis (1902-1994) savo knygoje „Atvira visuomenė ir jos priešai“ iškėlė laisvę virš visų kitų visuomenės ir žmogaus vertybių bei tikslų. Naujausiais laikais - žinomiausias „Atviros visuomenės“ puoselėtojas ir propagandistas – garsus finansininkas ir spalvotų revoliucijų sponsorius Dž. Sorosas ir jo fondas. Laisvos atviros visuomenės, kuri priešpastatoma uždariems autoritariniams ir totalitariniams sociumams, pagrindą sudaro 4 laisvės: žodžio laisvė, religijos laisvė, laisvė nuo baimės ir laisvė nuo skurdo. Pagrindinis laisvės priešas - tai prievarta.

Atrodytų, gana gražios ir patrauklios mintys bei teiginiai. Bet kaip sakoma, gerais ketinimais dažnai  grįstas kelias į pragarą. Šiandien atvira laisva visuomenė akivaizdžiai tampa represine visuomene. Žodžio laisvė cenzūruojama ir kriminalizuojama. Religijos laisvė tapo religijos politizavimu bei antireliginiu  ir pseudoreliginiu sektantizmu. Baimė įgavo totalinį psichopatologinį ir metafizinį pobūdį bei persmelkė visą dabartinio socialinio organizmo kūną. Globalinis ir regioninis, materialinis ir dvasinis  skurdas plečiasi ir gilėja.  

Terminas „REPRESIJA“ yra kilęs iš vėlyvojo lotyniško žodžio „repressio“ ir   reiškia žlugdyti, pavergti, užkariauti, engti, gniuždyti, tramdyti, drausti.  Lotyniškas priešdėlis „re“ reiškia pasikartojantį  veiksmą.  Šiuolaikiniai psichologai šiam terminui  suteikia dar platesnį mokslinį turinį – „reakcijos slopinimas dėl  baimės“. Bijo pirmiausia  tas, kuris grėbiasi  slopinimo metodų, o ne tas, kurį bandoma slopinti. Baimė – tai daugiausia bauginančio problema.

Represinės visuomenės esmė – politinės represijos, kurios remiasi plataus  pobūdžio valdžios prievarta ir grindžiamos įvairiomis valdančiųjų baimėmis. Bet kurios politinės represijos yra politinės prievartos išraiška, kurios tikslas  - apsaugoti egzistuojančią visuomeninę santvarką, politinį režimą ar valdančiąją grupuotę.

Politinėmis represijomis pripažįstamos įvairios prievartos formos, kurias valstybė taiko dėl politinių priežasčių: gyvybės ar laisvės atėmimas, patalpinimas priverstiniam gydymui į psichiatrijos ligonines, išsiuntimas iš šalies ir pilietybės atėmimas, gyventojų grupių iškeldinimas iš savo gyvenamosios vietos,  priverstinis darbas laisvės apribojimo sąlygomis,  taip pat kitaip atimant ar apribojus teises ir laisves asmenims, pripažintiems socialiai pavojingais valstybei ar politinei sistemai dėl klasinių, socialinių, nacionalinių, religinių ar kitų priežasčių.

Represijos dabartinėje mitologizuotoje „teisinėje valstybėje“ vykdomos kaip taisyklė  pagal teismų ir kitų teismines funkcijas atliekančių organų sprendimus arba tiesiog  administracine tvarka. Ryšium su nauju informacinių technologijų atsiradimu  pastarąjį laikotarpį apart tiesioginių fizinių represijų plečiasi subtilių (informacinių, psichologinių, dvasinių, finansinių ir kt.) represinės prievartos formų įvairovė.

Buržuazinės demokratijos veidmainiškumas represinės politikos prasme pasireiškia 2 aspektais:

- represijoms suteikiamas, neva,  teisinis apipavidalinimas,
- represijos, atseit, nepažeidžia pamatines žmogaus teises.

Dėl represijų teisėtumo reikia suvokti paprastą dalyką -  įstatymai neatsiejami nuo politikos. Politikai diktuoja savo valią teisininkams, o ne atvirkščiai. Politikai priiminėja įstatymus ir juos realizuoja. Jie juos ir rengia. O ir priimami įstatymai dažniausiai dėl politinių motyvų.   Jeigu būti iki galo objektyviu, teisingu  ir sąžiningu, tai šiuolaikines „demokratines“ valstybes reikia vadinti ne teisinėmis, o politinėmis. Taigi, ir politinės represijos, į kokį teisinį rūbą jos bebūtų įvilktos, turi aiškų ir kryptingą politinį tikslą – apsaugoti valdančiąją  klasę nuo galimų pavojų savo ramiai egzistencijai. Tendencija dar ir tokia, kad periferiniuose globalinio kapitalizmo kraštuose represijos gali būti  gausesnės ir įžūlesnės, bet mažiau pastebimos informacinėje erdvėje, nei represijos metropolijos centruose. Kuo tarp kitko ir naudojasi valdantis periferinio neokolonijinio tipo valstybėlių elitas. Šia prasme, Lietuva tikriausiai greitai taps ES rekordininke pagal politinių kalinių skaičių.

Žmogaus teisių požiūriu politinės represijos pažeidžia visą eilę  Visuotinėje žmogaus teisų Deklaracijoje surašytų straipsnių: vergijos arba baudžiavos draudimas (4 str.); kankinimo, žiauraus elgesio ir bausmės draudimas (5 str.);  savavališkų suėmimų ir tremčių draudimas (9 str.);  draudimas  teisti už nusikaltimus, kurie  anksčiau nebuvo laikomi nusikaltimais,  taip pat draudimas griežtesnės bausmės nei ji buvo nusikaltimo padarymo metu (11 str. 2 d.); draudimas kištis į asmeninį, šeimos gyvenimą ir būstą (12 str.); draudimas savavališkai atimti  pilietybę (15 str. 2 d. 2);  draudimas savavališkai atimti turtą (17 str. 2 d.); draudimas priversti žmogų stoti į bet kokią organizaciją (20 str. 2 d.). Taigi, įvertinus dabartinę Lietuvos realybę šiuo požiūriu tenka ko gero  konstatuoti vėlgi lyderiaujančias mūsų valstybės  pozicijas Europoje.

Taigi, represinė Lietuvos visuomenė po 30 metų „nepriklausomybės  ir demokratijos“ suklestėjo visomis formomis ir sužibėjo visomis spalvomis. Dėsningas ir dialektiškas „laisvės kovų“ finalas. Deja, panašu, kad tai dar,  tikriausia,  ne pabaiga…

Ir kažin kuo baigsis profašistinio smetoniško režimo su jo socialiniais prieštaravimais, politinėmis represijomis ir pavojingomis geopolitinėmis intrigomis reinkarnacija Lietuvoje?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

 
Komentarai

 
31. >25 Smagu.
(2022-10-03 17:04:45)
(78.56.75.110) Parašė:

Jei taip ir įvyktų, smagu ar ne suprasit tik tuomet kai pamatysit Kremliuje Putiną Nr2.30. Valdomos
(2022-10-03 15:38:53)
(78.56.75.110) Parašė:

demokratijos modelio įgyvendinimui reikalinga vienašališka žiniasklaida ir policinės valstybės sąvokai atatinkantis, išpūstas valstybės jėgos represinių tarnybų potencialas. Viską jau seniai turime, auginome nuo Ramasiaus Vaitiekūno (VRM ministro) laikų. O dabar totalitarizmo apibrėžimas - Totalitarizmas, kuomet esantys valdžioje neatsižvelgia į tautos kritiką, jos siekius ir lūkesčius. Kiekvienas galime sau primesti, ar jau atvykome ar dar esame kelyje ?29. S
(2022-10-02 23:22:53)
(2a02:8084:46c3:b100:f1e7:f6af:ed01:10a1) Parašė:

Pradek galvoti..... https://youtu.be/STZCBolbNZ828. Darijus
(2022-10-02 22:27:31)
(2a02:678:546:3a00:49e5:7459:4d94:63ce) Parašė:

Durnių laive visi atviri represijoms. Juk daugiau nėra ką veikti.27. rusų nacija
(2022-10-02 22:08:46)
(88.118.47.151) Parašė:

youtube.com/watch?v=CwQR5SlflKY26. Romas/Dzukas > 25. Smagu
(2022-10-02 21:07:04)
(151.115.62.162) Parašė:

Nieks nedraudzia fantazuoti, bet net amerikonu duomenimis, Kijevo naciuku, rusai utilizavo apie 30 kartu daugiau nei Rusijos kariu netektis. Rusai yra kiek "svelnesni" - teigia tas santykis apie 20. Girkinas yra susireiksmines idiotas, neturintis nieko bendro su Rusijos valstybe ir Rusijos karinemis pajegomis. Niekaip negali pamirsti, kaip ji isvijo is Donbaso.25. Smagu
(2022-10-02 20:10:47)
(84.15.180.179) Parašė:

kad banderovcai gerai skalbia rašistus, ką tenka pripažinti ir teriristui- rusofašistui girkinui. O pralaimintį putlerį patvarkys greitai patys moskovitai.24. Gluodenas >21
(2022-10-02 17:58:59)
(178.250.38.118) Parašė:

Apsikabinę giedojo "Šče nezmerla Chrenovina" ?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras